Evsiz kalmaya razı, ama..!

Evsiz kalmaya razı, ama..!

Sedaş Prefabrikleri'nde susuz ve elektriksiz yaşayan prefabrik sakinlerinden olan İlhan Yıldız, ilerleyen süreçte sokakta bile kalmaya razı.

Ancak tek isteği var, o da 9 yaşındaki oğlu Mustafa’nın sağlığına kavuşması.

Sedaş Prefabrikleri'nde susuz ve elektriksiz yaşayan prefabrik sakinlerinden olan İlhan Yıldız, ilerleyen süreçte sokakta bile kalmaya razı.

Ancak tek isteği var, o da 9 yaşındaki oğlu Mustafa’nın sağlığına kavuşması.

Evi yandığı için Valilik tarafından Sedaş Prefabrikleri'ne yerleştirilen 4 kişilik Yıldız ailesi, 40 metrekarelik tek odadan oluşan bir prefabrikte yaşam mücadelesi veriyor. 6 aydır taşıma su kullandıklarını belirten aile reisi İlhan Yıldız ise, ileriki süreçte evsiz kalmaya razı olduğunu, ama çocuğunun sağlığına kavuşması için yardım elinin uzanmasını istediğini söyledi.

HER EVDE FARKLI BİR DRAM

Sedaş Prefabrikleri'nde bulunan yaklaşık 20'ye yakın konutun her birinde farklı bir dram yaşanıyor. Ancak 28 numarada kalan 4 kişilik Yıldız ailesinin durumu biraz daha farklı.

Sedaş'a gelmelerinin nedeninin deprem olmadığı belirten aile reisi İlhan Yıldız, prefabriklerde verdikleri yaşam mücadelesinin nedenini şu şekilde anlattı; "Köroğlu Mahallesi'nde ahşap bir evde oturuyordum. Evde yangın çıkınca, evle birlikte tüm eşyalarımız da yandı. Hiçbir şeyi kurtaramadık. İtfaiye ekipleri 7,5 milyar liralık zarar tespit ettiler. Ancak Valilik 500 milyon liralık bir yardımda bulundu. Bir de bu oturduğumuz prefabriğe yerleştirdi. İlk önce elektrik ve su için para almıyorlardı. Fakat sonra, 'Elektriği ve suyu üzerine al' dediler. Suyu üzerime alamayınca, 6 aydır bu prefabrikte susuz yaşamaya çalışıyoruz."

ÇOCUĞUMU TEDAVİ ETTİREMİYORUM

Elektrik faturalarını günü gününe yatırdığını söyleyen ilhan yıldız, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Prefabriklerden çıkmamız için elektriğimizi de kestiler. Çünkü hiçbir borcum yoktu. Yakında buraları da sökecekler. O zaman sokakta kalma ihtimalimiz var. Tüm komşularım başını sokacak bir yer istiyor. Ben onu da istemiyorum. Gerekirse çadır kurar, açık alanda yatarım. Ama tek dileğim var. O da 9 yaşındaki oğlum Mustafa'nın sağlığına kavuşması. Mustafa konuşamıyor, bir de fiziksel ve zihinsel gelişiminde sorun var. Okula da gönderemiyoruz. Önceden zihinsel engelliler için olan özel bir okula gidiyordu. Ama işten çıkartıldıktan sonra, SSK'nın da süresi bitti. O zaman oğlumu okuldan geri gönderdiler. Yeşil kart da çıkartamıyorum. Daha önce çalıştığım bir işyeri 5 günlük prim yatırmış SSK'ya. Yeşil kart almam için aradan en az 1-2 ayın geçmesi gerekiyor. Daha önce götürdüğümüz doktorlar da yeterince ilgilenmedi. Herhangi bir teşhis koymadılar. Bir tanesi ileride düzelir diyordu. Ama oğlum 9 yaşına geldi, hala konuşamıyor. Sigortam ve param olmadığı için çocuğumu tedavi ettiremiyorum. Kızım Zeynep Mustafa'dan bir yaş küçük, ama Mustafa ile aynı boydalar. Mustafa bir de herşeyden korkar oldu. Yangından önce de korkuyordu, ancak bu kadar değildi."

İlhan Yıldız; konuşmasının sonunda ise, bir hayırseverin oğluna sahip çıkıp, tedavi ettirmesini istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.