Ezberi bozan bir çıkış yaptım

Ezberi bozan bir çıkış yaptım

CHP'nin iki hafta sonra yapılacak olan kurultayında genel başkanlık için aday olan Bolu TSO Meclis Başkanı Umut Oran, gazeteci ve köşe yazarlarına toplantı düzenledi. Oran, AKP'nin ülkeyi iyi yönetemediğini ifade etmesinin yanı sıra, CHP'nin de mevcut

CHP'nin iki hafta sonra yapılacak olan kurultayında genel başkanlık için aday olan Bolu TSO Meclis Başkanı Umut Oran, gazeteci ve köşe yazarlarına toplantı düzenledi. Oran, AKP'nin ülkeyi iyi yönetemediğini ifade etmesinin yanı sıra, CHP'nin de mevcut yönetimini eleştirdi.0

Umut Oran, 5-6 yıldır iktidarda olan AKP'nin hem makro düzeyde hem de yerel düzeyde ülkeyi iyi yönetemediğini ifade ederek, “Özellikle son 9-10 aydır yaşadığımız gelişmelere bakarsak, ülkede türban gibi konularla gerginlikler yaratıldı. Hukuk dışı gözaltılar ve tutuklama olayları yaşandı. Sonuçta Türkiye kötü yönetiliyor. İktidar partisinin sistemle ilgili zafiyetleri var. Bunu hem ulusal yönetimlerde hem de yerel yönetimlerde görüyoruz” dedi.

Aktif siyaset farklı bir arena

Oran, mevcut siyasetin yenilikçi olmaktan, paylaşımcı ve katılımcı anlayışlardan uzak olduğunu ifade ederek, “Sivil toplum kuruluşlarıyla zaten yıllardır siyasetin içindeydim. Siyaseti resmi olarak yapmasam da sivil pratiğini yıllardır yapıyorum. Fakat aktif siyaset farklı bir arena. Siyasette aktif rol alma zorunluluğu hissettim; çünkü siyasete yeni bir anlayış getirmek isti-yorum. Siyaset kültürünü katılımcı ve paylaşımcı bir anlayışa taşımak istiyorum” şeklinde konuştu.

CHP bu anlayışla iktidara gelemez

CHP'nin çok köklü bir parti olduğunu kaydeden Umut Oran, CHP'nin mevcut anlayışını eleştirerek, “Partinin sosyal demokrasi anlayışını tam olarak benimsemesi ve bunun gereğini yapması gerekiyor. Parti içinde sosyal demokrasiyi, halkla bütünleşmeyi, ekonomik anlamda faydalı çalışmaları göremiyorum. Bu mevcut anlayışla CHP iktidara gelemez. CHP genel başkanlığına da bu yüzden talip oldum” dedi. CHP'nin 34 yıldır tek başına iktidar olamadığını da hatırlatan Oran, partinin yeni bir anlayışla tekrar % 35-40'lara ulaşabileceğini düşündüğünü belirtti. “Benim için herkesin fikri önemli. Ben her alanda hep ortak akla önem verdim. Ama artık ortak akıl da yeterli değil. Ortak akıldan yeni bir akıl çıkartma önemlidir. İş verenle, işçilerle bir araya gelmek gerekiyor” diyerek paylaşımcı ve katılımcı siyasete verdiği önemi vurguladı.

Parti içinden teklifler aldım

“Akşam yatıp da sabah uyanınca ben CHP başkan adayı olacağım demedim” diyen Oran, genel başkan adaylığı için parti içinden aldığı tekliflerin de etkili olduğunu ifade etti. Umut Oran, parti yönetiminden, hem mevcut yönetimin içinde yer alması yönünde hem de mevcut anlayışla iktidara gidilemeyeceğini savunan, yenilikten yana olan delegelerden başkanlığa aday olması yönünde teklifler aldığını söyledi.

Siyasetin halka rağmen değil, halk için yapılacağını söyleyen Umut Oran, “Ezberi bozan bir siyaset çıkışı yaptım” dedi.

Umut Oran, mevcut siyaset anlayışını benimsemediğini tekrar vurgulayarak, “Sistemin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.