Fanatik bir Boluluyum

Fanatik bir Boluluyum

Ömer Çörtenlioğlu, emekli astsubay, yıllardır memleketi Bolu'dan uzakta yaşıyor. Çörtenlioğlu, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı'nın Ankara Atatürk Spor Salonu'nda düzenlediği Bolulular Gecesi organizasyonunda yapılan çalışmaları anlattı. Çörtenlioğlu altı bin kişilik spor salonuna neden beş yüz kişinin ancak getirilebildiğini açıkladı.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

'Fanatik Boluluyum' diyor Ömer Çörtenlioğlu. Resmen Bolu aşığı. Çörtenlioğlu'yla Bolu'da hemşericilik kültürünün neden gelişmediğini, Ankara'da düzenlenen Bolulular gecesinde istenilen sonucun neden ulaşılamadığını konuştuk.

Kaç yıldır Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı'nda çalışmalar yapıyorsunuz?

Fahri üye olarak bu sene vakıfta çalışmaya başladım. Fiilen orada yasal bir görev içinde değilim. Ankara'da yaşıyorum aslen Boluluyum. Askerlik dönemimin on yılı Bolu Komando Tugayı'nda geçti. Sonra Ankara'ya gittim. Genelkurmaya bağlı birimlerde çalıştım, yine Bolu'dan kopmadım. Bayramlarda eşimi dostumu görmek, bayramlarını kutlamak, onlarla aynı havayı teneffüs etmek için Aşağısoku Mahallesine gelirim.

İl dışında yaşıyorsunuz. İl dışında Bolulu olmak nasıl bir şey?

Bolulu olmak cenabı Allah'ın bahşetmiş olduğu bir özellik. Memleketimizin güzelliği Allah'ın bir hikmeti. Bunlara sahip olabilmek çok önemli. Korumak da çok önemli. Bunları koruyabiliyorsak, Bolu'nun dışında Bolu'yu Türkiye'ye, Avrupa'ya yansıtabiliyorsak, Bolululuk ön plana çıkar. Gerçek Bolululuk budur. Rahmetli İzzet Baysal, Bolu için çok büyük değer, Allahın bir lütfu. Bolu'ya İzzet Baysal Şükran Günlerine katılmak için geldim. Geçen sene de geldim. Bu sene katılım çok az.

Hemşericilik kültürü Bolu'da neden gelişmiyor?

Doğunun insanı merttir, serttir derler. Mevsimler zamanında oluşur biter. Artık iklimler değişti. İzmir'in insanı değişkendir derler sebebi havadan. Bolu'da da insanlar değişti. İnsanların birbiriyle kaynaşması birbirini sevmesi lazım. Bu durumun değiştiğini yakın dönemde Ankara'da yapılan Bolulular gecesi etkinliğinde gördük. Yapılan etkinliklerdeki güzelliğe siyaseti sokmadan organizasyonun yapılması lazım. Organizasyonu yapan, yönlendiren insanların bu şekilde hareket etmesi lazım. O insanlar tarafsızca hareket ederse Bolu'daki insanlar kaynaşır. Sosyal aktivitelerin Bolu'da arttırılmasında fayda var. Siyaset ve politika girdiği an da orada verim olmaz hedefe ulaşılmaz.

Bolu'da hemşehricilik kültürü gelişir mi? Malatyalıların birbirine karşı tutumuyla Boluluların birbirine karşı tutumu arasında çok büyük fark var…

Gelişir. Şehir dışında yaşayan Bolulular olarak biz kaynaşıyoruz. Bolu'da, Ankara'da yapılan aktivitenin daha güzeli güçlü bir kadroyla imkânlar seferber edilip yapılabilir. Sayın Belediye Başkanı bu konuda elinden geleni yaptı. Ankara'da kendini tebrik ve teşekkür ettim. Bürokratlarımız Ankara'da konuşma yapıp ayrıldıktan sonra oradaki insanlar da ayrıldı. Belediye Başkanı gecenin başından sonuna kadar orada kalabilmesini bildi. Gerçek Bolulu odur. Boluluyum diyen orada kalabilenlerdir.

Bolulular Gecesi organizasyonunda nasıl bir görev aldınız?

Organizasyonda birçok şeyi yaptım. Folklor odalarının düzenlenmesi, gelen misafirlerin ağırlanması, sanatçılara yemeklerin verilmesi, sanatçıların koordinasyonunun sağlanması bütün bunları yapmaya çalıştım. Fakat verdiğimiz bu kadar emeğe rağmen istenilen sonuca ulaşamadık. Ben yaptığımız çalışmanın sonunda fiziksel yorgunluk duymadım. Gönül yorgunluğu duydum. Gönül yorgunluğu insanı bitiriyor. Bundan sonra böyle bir etkinlikte Ankara'daki kadroyla asla görev yapmam.

Neden?

Bir yerde bir tane baş vardır. İki üç baş olduğunda bir de işin içine siyaset girdiğinde yapılan işin boyutu değişir. Bir de yapılan çalışmalarda vakfın çalışmaları ön plana çıkmalı, kişiler değil. Ama şimdiye kadar gelip gidenler bu şekilde davranmadılar. Ben on beş yıl önce yine benzer bir organizasyonda çalıştım. Böyle bir koordinasyonun içinde bütün ağırlık yine benim üzerimdeydi. O zaman testiyi taşıyanla kıran bir tutulmadı. Ben bu çalışmaların karşılığında bir teşekküre dahi layık görülmüyorsam, ben oradan kopmak zorunda kalırım.

Başarısızlığı Ankara'da yapılan organizasyona mı bağlıyorsunuz?

Yani tek bir neden üzerinde değerlendirmek doğru olmaz. Beş altı bin kişilik kapalı spor salonunun dolacağını düşünüyorduk. Tabi salonun dolmayışında belli sebepler var. Örneğin o gün Boluspor maçının olması. Mengenli bir muhteremin düğünü varmış insanların oraya gitmesi. Bütün bunlar yan yana gelince ve diğer sebepler araya girince salon dolmadı.

Bu gecenin organizasyonunda kurumlar yeterli desteği verebildi mi? Örneğin valilik ve belediyenin ne tür katkıları oldu?

Benim valilikle ilgili görüşmelerim olmadı. Belediye ile ilgili ise bütün gereken kolaylıklar yapıldı. Buradaki sanatçıların temini, bütün imkânlar belediye tarafından sergilendi. Valilik birinci derecede vâkfın sorumlusu. Vali'nin katkıları olmuştur. En azından teşvik ettiler. Vali Beyin Ankara'da Bolu gecesine katılması çok büyük olaydır. Ama oradan şu veya bu gerekçeyle ayrılmamaları daha uygun olurdu bana göre. Milletvekilleri de erken ayrıldı. Gecede mikrofonu alıp nasıl alıp konuşmasını biliyorlarsa insanlara, o zaman da kalmasını bilmeleri lazım. Protokoldekiler kalmadığı için de vatandaş dağıldı. Sanatçıların kaprisleri başladı. Göynük ekibi son anda programa katılmaya karar vermişler. Göynük Folklor Ekibi'ni sahneye çıkartmak için sazları arttırdık. Programın akışında yapılan konuşmaların uzamasından ve plaket töreninin uzamasından kaynaklanan bazı aksaklıklar oldu. Göynük Folklor Ekibinden bir genç geciktik diye belediye başkanının önüne folklor kaşıklarını koymuş. Ben olsaydım ona o kaşıkları koydurmazdım. Yapılan hareket yanlış Göynük Grubunun çıkarılmaması söz konusu değildi. Çalınan zamanın getirdiği durumdur. Türk Sanat Müziği Grubunun sahnede fazla kalmasından kaynaklanan durumdur. Beş dakika sabretselerdi çıkacaklardı. Çıkmadılar ve programdan gittiler. Kaşık konusunda özür diliyorum ama benimle bir ilgisi yok. Yaptıklarını esefle kınıyorum. Gecenin geç saatlerine kadar protokole o yapılmaz.

Peki, katılımın azlığından kaynaklı vakıf olarak sanatçıların parasını ödemekte sıkıntı yaşadınız mı?

Birilerinden bulduk verdik, bir kısmını da veremedik. Organizasyon öncesi bilet gönderdiğimiz ama bilet paralarını veremeyen odalar oldu. Onlar kendilerini biliyorlar onlara vah vah diyorum. Böyle bir organizasyonda Bolu ön planda. Eğer bu katkı bile verilemiyorsa Bolu'da birlik beraberlik nasıl sağlanır. Kendini sevmeyen Bolu'yu sevemez. Ben Bolu'yu çok seviyorum. Fanatik bir Boluluyum. Bolu için nefer olmaya hazırım. Bu aktivitelerin daha sık yeni ekiplerle yapılması gerektiğini düşünüyorum. 'Bolu'yu gönülden gerçekten seviyorum' diyebilen insanlarla organizasyonunun yapılması lazım. Ben bu memlekette doğdum bu memlekete de ölmek isterim. Bolu 'Ben Boluluyum' diyebilenlerin olması lazım.

13.05.2010


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum