Felaketin yarattığı sanatçı, Türkiye birincisi oldu

Felaketin yarattığı sanatçı, Türkiye birincisi oldu

Bolu Adliyesi'nde Ağır Ceza Hakimi olarak görev yapan Çetin Canbazoğlu, National Geographic'in düzenlediği Türkiye Fotoğraf Yarışması'nda, Gezi Kültür kategorisinde Türkiye birincisi oldu.

Yaşanılan bazı felaketler, bazen hiç beklemediğimiz ve ummadığımız iyi şeylerle sonuçlanabiliyor. 1999 yılında yaşanılan deprem felaketi, şuan Türkiye'de çok sayıda başarı kazanmış bir fotoğraf sanatçısının doğmasına neden olmuş. Büyük çoğunluğumuzun tanık olduğu büyük bir felaket, çok ilginç bir hikâyeyi taşıyan bir adamın fotoğraf sanatının başlangıcı olmuş. Kimin aklına gelir bir Ağır Ceza Hakimi'nin, Türkiye'de sinemanın Altın Portakal'ı gibi görülen bir başarıyı fotoğraf sanatında sağlayabileceğini. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen National Geographic'in Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nın Türkiye ayağı sonuçlandı. Yarışmaya 4 farklı kategoriden 754 katılımcı 3973 fotoğraf katıldı.4 kategoride yapılan yarışmanın Gezi Kültür kategorisinde birinciliği Bolu Adliyesi'nde Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Çetin Canbazoğlu kazandı. Canbazoğlu Kula'da çektiği fotoğrafla birinci oldu. Hakim Canbazoğlu'yla evrak dosyaları ve adliye koridorlarından, sokaktaki adamın hikayesini taşıyan fotoğraflara uzanan ilginç fotoğrafçılık macerasını konuştuk.

İlk defa fotoğraf çekmeye ne zaman başladınız?

1999 yılında İzmit Adliyesi'nde görev yapıyordum. 1999 yılında yaşanılan deprem felaketi sonrası ortaya çıkan felaket görüntülerinin unutulmaması gerektiğini, hafızalarda kalması gerektiğini düşünerek, bu görüntülerin fotoğraflarının çekilmesi gerektiğini düşündüm. O dönemde dijital makineler bu kadara yaygın değildi, o dönemde ucuz bir makineyle, filmli bir makineyle fotoğraf çekmeye başladım. Çektiğim fotoğraflara baktığımda, belge değerinin olduğunu gördüm. Çektiğim fotoğraflarda kendimde gizli bir yeteneği keşfettim. Deprem olayı içimde gizli kalan bir yeteneği ortaya çıkardı. Yaşadığım nahoş bir olay fotoğraf sanatına ilgi duymama neden oldu. Keşke o deprem olayı olmasaydı da ben de fotoğrafa başlamasaydım ve bu ödülleri almasaydım.

Daha önce fotoğrafa ve fotoğrafçılığa hiç ilginiz yok muydu?

Deprem olayına kadar fotoğrafla hiçbir ilgim yoktu. Ama Hukuk Fakültesi'nden önce 3 yıl Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okudum. Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 3 yıl boyunca aldığım resim, sanat ve kompozisyon eğitimi fotoğraf çekim tekniğim üzerinde etkili oldu. 1999 yılından sonra çeşitli fotoğraf yarışmalarına katıldım. İlk yıllarda katıldığım yarışmalarda başarısız oldum. Hiçbir başarı alamadım. Yeniydim, acemiydim. Ama yılmadım. Benim başarım vazgeçmemek oldu. Eğer havlu atsaydım, yarışmalara katıldım bir sonuç elde edemedim deseydim bugün bu başarıları yakalayabilme imkânım olmayacaktı.

İlk başarınızı hangi yarışmada elde ettiniz?

Opel ve Çocuk adlı yarışmada bir başarı sağladım. O yarışmada kazandığım başarı fotoğrafa duyduğum ilginin arttırmasına neden oldu. Yaklaşık 10 yıldır fotoğraf sanatıyla uğraşıyorum.

Doğa fotoğrafı çekiyor musunuz?

Doğa fotoğrafçılığının sanatsal bir yönünün olduğunu düşünmüyorum. Çünkü doğayı zaten Allah yaratmış. Yaratılan bir şeyi bir daha çekmekle, bir sanat eserini bir tabloyu yeniden fotoğraflamak gibi bir hisse kapılıyorum. Onda da sanatsal bir değer göremiyorum. Ama bir sokak fotoğrafı insanların koşuşturmaca ve mücadele fotoğrafları, yaşam fotoğrafları, çalışan insanların fotoğrafları bu tür fotoğraflar bana daha sanatsal geliyor. Doğa manzarasını fotoğraflamak, çok ünlü bir ressamın eserinin fotoğrafını çekmek gibi geliyor bana. O fotoğrafa çeken fotoğrafçının bir şey eklediğini düşünmüyorum.

Ulusal yarışmalara hangi tarihten itibaren katılmaya başladınız?

Ben 2004 yılına kadar İzmit'te görev yaptım. Daha sonra Bolu'ya tayinim çıktı. O süreçten sonra ulusal yarışmalara katılmaya başladım. Ulusal yarışmalarda Allah beni mahcup etmedi, iyi sonuçlar aldım. Şimdi de uluslararası yarışmalara yöneldim. En son Konya'da düzenlenen bir yarışmada namaz kılan bir adamın fotoğrafını çekmiştim. O fotoğraf da ödül aldı. O da benim için gurur verici bir şey oldu.

Fotoğrafla ilgili herhangi bir eğitim aldınız mı?

Ben 2000 yılında İzmit'te bir fotoğraf kursa katıldım. 2 aylık bir kurstu. Kursun sonunda bir sertifika aldım. O kursun bana çok faydası oldu.

Peki, fotoğraf sanatıyla uğraşanlara tavsiye etmek istediğiniz faydalanılması gereken kaynaklar var mı?

Fotoğrafla uğraşan arkadaşlarım eğer bu alanda başarılı olmak istiyorlarsa ve yarışmalarda derece almak istiyorlarsa, ulusal ve uluslar arası yarışmalarda ödül almış fotoğrafları iyi incelesinler. Bu fotoğraflar internette çeşitli dergilerde ve en önemlisi TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) internet sitesine baksınlar. Sitede yayınlanan fotoğrafları üşenmeyip incelesinler. Hangi fotoğraflar hangi derece ve ödüller verilmiş iyi incelesinler.

Peki, fotoğraf sanatının tekniği ile yazılmış takip edilmesi gereken kaynaklarla ilgili tavsiyeleriniz var mı?

Özer Kamburoğlu isimli bir öğretim üyesinin yazmış olduğu kitaplar var. Fotoğraf sanatının duayenlerinden Sabit Kalfagil'in yazmış olduğu kitap var. Tabiî ki fotoğraf deyince ilk akla gelen Ara Güler'in çekmiş olduğu ve fotoğraf sanatı ile ilgili yazıları var. Ara Güler'i özellikle hiç atlamasınlar Ara Güler'in Reprostik denilen geçmişe yönelik bir çalışması var onu mutlaka incelesinler. Gültekin Çizgi'nin fotoğrafla ilgili yazıları var mutlaka okusunlar.

Peki, ileriye dönük olara fotoğraf sanatıyla ilgili nasıl bir planlama ve çalışma programı içinde olacaksınız?

Eğer Allah bana sağlık ve sıhhat verirse, görevimden emekli odluktan sonra bütün zamanımı fotoğraf sanatıyla değerlendirmek ve çalışmak istiyorum. Şuan çok sınırlı bir vakitte bu işi yapıyorum. Emekli olduktan sonra bütün mesaimi bu alana vereceğim. Umuyorum ki şuan yakaladığım başarılar böylelikle artmış olacak.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.