Festival renkli geçti

Festival renkli geçti

Bu yıl 22'ncisi düzenlenen Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali'nde renkli görüntüler yaşandı.

Bu yıl 22'ncisi düzenlenen Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali'nde renkli görüntüler yaşandı.

Kazanlarda hazırlanan 10 bin kişilik pilav, Mengen Aşçılık Turizm Meslek Lisesi'nin bahçesine kurulan ve festival için özel olarak yaptırılan 1.5 ton ağırlığında, 4 metre 10 santimetre çapındaki dev tencereye konuldu. Guinesse Rekorlar Kitabı'na girmesi için başvuruda bulunulacak dev tenceredeki pilav, aşçılar tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

Mengen Belediye Başkanlığı ile Mengen Aşçılar Derneği'nin işbirliği ile düzenlenen festival, kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşüne Vali Ali Serindağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, CHP Zonguldak Milletvekili Nadir Saraç, CHP Bursa Milletvekili Mustafa Özsoy, CHP Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin, AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Mengen Kaykamı Ali Fuat Atik, CHP'li Mengen Belediye Başkanı Yurdakul Eröz, Mengen Aşçılar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve aşçılar katıldı. Yürüyüş sırasında, protokol ile aşçılar arasındaki kopukluk dikkat çekti. Protokol, Bolu Belediyesi Bandosu eşliğinde önde yürürken, aşçılar ise gelin arabası gibi süslenen cip eşliğinde arkada yürüyerek tören alanına geldiler.

Pazar yerindeki törende konuşan Mengen Aşçılar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, yemek kültürü konusunda devletin bir politikasının bulunmadığının altını çizerken,Vali Ali Serindağ yaptığı konuşmada Mengen'in yemek konusunda bir marka olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından yabancı folklor ekiplerinin gösterileri ilgiyle izlendi. Bayanlar arası yemek yarışması ve genç aşçılar yemek yarışmasına katılan yarışmacılar ise en güzel yemekleriyle jüri önüne çıkarak puan almaya çalıştı. Yöresel yemek yarışmasında 1'nci olan Şerife Erdoğdu, 2'nci Melek Demirok ve 3'ncü Şaziye Ünlü'nün yemeklerinden protokol üyüleri de tattı.

Festivale katkı sağlayan sponsor firmalara plaketlerinin verilmesinin ardından ise pilav dağıtımına geçildi. Kazanlarda hazırlanan 10 bin kişilik pilav, Mengen Aşçılık Turizm Meslek Lisesi'nin bahçesine kurulan ve festival için özel olarak yaptırılan 1.5 ton ağırlığında, 4 metre 10 santimetre çapındaki dev tencereye konuldu. Guinesse Rekorlar Kitabı'na girmesi için başvuruda bulunulacak dev tenceredeki pilav aşçılar tarafından vatandaşlara dağıtıldı. Festival 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle sürecek.

07.08.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.