FETÖ ÖRGÜTÜ VE BOLU'DAKİ DERNEKLER -II-

FETÖ ÖRGÜTÜ VE BOLU'DAKİ DERNEKLER -II-

21 Şubat 2014'te kabul edilen torba yasa ile Özel Yetkili Mahkemeler kaldırıldı, tutukluluk sürecinin sınırlanması ile cemaat kumpası ile cezaevlerinde bulunan Ergenekon ve Balyoz davası sanıkları tahliye edildi ve Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanı

 

 

 

24 Şubat 2014 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 4 bakanın ses kayıtları internete servis edildi. Bu atmosferde girilen 2014 Mart yerel seçimlerinde cemaat mensupları tam bir muhalif tavırla başka partilere oy verdiler. Bu kez faaliyetlerine devam eden dernekler sürekli biçimde hükümet aleyhinde yer aldılar.

 

Üçüncü aşama ise adeta paralel yapının devlete savaş ilan ettiği dönemdir. Bir kısım Dernekler çok küçük isim değişikliklerine gittiler.Örneğin, Detay Mimar-Mühendis ve Teknik Elemanlar Derneği, Detay Mimarlar-Mühendisler Derneği olarak ve yine örneğin Doruk Akademi Derneği, Doruk Akademi Gençlik Kulübü Derneği olarak isim değiştiriyordu. Cemaat, bu şark kurnazlığının da gözden kaçacağını zannetmişti.

 

Bu dernekler diğer cemaatçi medya ve STK’larla birlikte yoğun bir muhalefet ve karalama propagandasına giriştiler. İşte bu noktada adeta düğmeye basılarak tüm ülke çapında basın açıklamaları ve oturumlar düzenlediler.

 

08 Ocak 2014 tarihinde 801 STK tarafından gazetelere hükümet aleyhine tam sayfa ilan yayımladı. Bu ilanda Bolu'dan, Abant Çalışanlar Derneği, Küresel Doktorlar Sağlık ve Bilim Derneği, Bolu Bahar Derneği, Bolu Detay Mimar-Mühendis ve Teknik Elemanlar Derneği, Bolu Deva Derneği, Bolu Eğitim Sevenler Derneği, Bolu Gelişim ve İletişim Derneği, Bolu İdareciler ve Emekliler Dayanışma Derneği, Bolu Köylerimizi Kalkındırma ve Yaşatma Derneği, Bolu Sanayici ve İş Adamları Derneği, Bolu Ümit Derneği, Doruk Akademi Derneği olmak üzere 12 dernek yer aldı.

 

28 Ocak 2014 tarihinde ise "Bolu Demokrasi Platformu" adıyla Bolu'daki derneklerde bir kez daha bu kervana katılmıştı. Gazete arşivlerinde yer alan haberdeki fotoğrafta bugün her üçü de ilk tutuklananlardan olan Erol Altıntaş bildiri okuyor ve sağında Osman Nuri Gürsoy ve solunda ise İsmail Hakkı Özmen yer alıyordu. "10 STK’dan Hükümete bildiri" özetiyle tüm basında yer alan haberdeki 10 STK açıklanmadı. Kimse o dönemde merak da etmedi. Gazetemizin yaptığı arşiv araştırması bu STK’ larınBOSİAD, GESİAD, Kimse Yok mu Derneği, Bahar-Der, Bolu Deva Derneği, Doruk Akademi Derneği, Detay Mimar-Mühendisler Derneği, Bolu Gelişim ve İletişim Derneği ile Köyüm- Der ve Şule Eğitim ve Kültür Vakfının olduğunu gösteriyor.

 

İlk olarak İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği'nin 19 Aralık 2014 tarihli kararı ile "Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetmek" ve" Paralel Devlet Yapılanması" oluşturmak suçlamaları ile Fethullah Gülen hakkında çıkarılan yakalama kararı ve Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu kapsamdaki iddianameyi kabulü ile cemaat hukuk karşısında Silahlı Terör Örgütü kapsamında değerlendirildi.

 

10 Mart 2014 tarihinde örgütün en büyük finans kaynağı olan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) başkanı genel kurulda açık açık hükümeti tehdit etmişti.

 

4 gün sonra, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan 14 Mart 2014 tarihinde "Bunlar cemaat değil Terör Örgütüdür" demişti.

 

30 Mart 2015 tarihinde MGK’da kırmızı kitaba giren yapılanma 27 Mayıs 2015 tarihinde ise "terör örgütü" olarak ilan edildi.

 

15 TEMMUZ KANLI DARBE GİRİŞİMİ

 

2014 yılı başlarından itibaren Hükümeti düşürme ve Devleti topyekun ele geçirme adına savaş ilan örgüt nihayet 15 Temmuz gecesi askeri bir yapmaya teşebbüs etti. Milletin göğsünü siper ettiği bu hain darbede onlarca sivil ve devlet görevlisi şehit edildi ve yaralandı. Meclis başta olmak üzere kamu binaları bombalandı.

 

Bu girişim örgütün son çırpınışı ve Türk Milletinin kanlı girişime topyekun direnişiydi.

 

ÖRGÜTLE MÜCADELE

 

40 yıldır var olan örgütlenme devletin tüm birimlerine ve özel sektöre yayılmış bir virüs. İstifa eden İç İşleri Eski Bakanı Efkan Ala, 81 Vilayetin 74'üFetöcü sözleriyle ve Bilişim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün ise bylock programını kullananlardan tespit edilen sayısını 300 bine yaklaştığını açıklaması durumun vahametini ortaya koymuştur.

 

Örgütle mücadeledeki kriterler çok açık ve net. Bir kişi;

 

-Bank Asya ve Paralel Yapı’nın diğer şirketlerine parasal katkı sağlamışsa,

-FETÖ’nün sendikaları ve derneklerinde hala yönetici veya üye olmaya devam etmişse,

-En az üçyüzbin kişide tespit edilen ByLock ve benzeri özel şifreli yazışma programını kullanmışsa,

-Kimse Yok Mu Derneği’ne bağışta bulunmaya devam etmişse,

-Emniyet ve MİT ve MASAK raporlarında örgüt üyesi olarak yer alıyorsa,

-Kapsamlı sosyal medya taramasında örgüte ve hele ki, darbeye destek olmuşsa,

-Örgütün sivil toplum kuruluşları adı altında sohbet ve toplantılarına katılmaktan geri kalmamışsa,

-Doğal akış dışında kısa sürede terfi etmiş veya özel görevlere getirilmişse,

-Örgüte 'himmet' adı altında para aktarmışsa,

-Hakkındaki ihbarlar, ifade ve itiraflar bulunuyorsa,

-FETÖ üyesi şirketlerin normal olmayan işlemlerini yapmış, koruyup kollayıcı davranışları varsa,

-Paralel Yapı’nın ev ve yurtlarında kalanların sonraki yıllarda gösterdiği gizlenme davranışına uygunsa,

-Örgütün gazete, dergi aboneliği ve çocuğunu okullarına göndermeyi sürdürmüşse örgütün içinde sayılabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum