FETÖ ÖRGÜTÜ VE BOLU'DAKİ DERNEKLER -III-

FETÖ ÖRGÜTÜ VE BOLU'DAKİ DERNEKLER -III-

Başbakan Binali Yıldırım, mücadelenin çizgisini "17-25 Aralık milattır" diyerek açıkladı. Örgütün en temel özelliği kripto kalmak olduğu kadar devlet içinde hala etkin bu yapının soruşturmaları ilgisiz kişi ve kurumlara işlem yaparak yanlış yönlendirdiği,

örgüt üyelerini koruyup-kolladığı ve böylece mücadeleyi etkisizleştirdiği açık ve net. 

Örgüt üyelerinin herkesçe bilinilir yahut tespit edilebilir olmasına rağmen ilgisiz kişi ve kurumlar hedef haline getirilerek birçok insanında mağdur edilmesine neden olmuşlardır. Örgüt hükümete savaş açmadığı hükümet çizgisinde hareket ettiği STK lardaki kişilere baskı ve şantajını sürdürdü ve topyekun mücadeleye başlanılan dönemde bu kişileri hedef olarak gösterdi.

 

Bu o kadar açıktı ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "at izi it izine karıştı" sözünü sarf etti.

 

 

BOLU'DAKİ DERNEKLER

 

 

Örgüt yapılanmasında adı geçen derneklerden 17-25 Aralık 2013'de ilk ve tek kapanan dernek Çağ Hukukçular Derneği. Derneğin hükümet yanlısı üyeleri bu derneğin feshini sağlamayı başardılar. Derneğin hükümet aleyhinde bir açıklamasına rastlanmıyor ve 2010 "Yetmez ama Evet" sloganı ile Anayasa referandumuna desteği ile hatırlanıyor.

Bolu kamuoyunda Dershane açıklaması dışında hiçbir açıklaması bulunmayan Abant Eğitime Destek Derneği'nin ise 25.11.2013 tarihinde Dernekler Müdürlüğünün müracaatı ile 3013 tarihi ile genel kurul yapmaması nedeniyle 11.11.2015 tarihinde mahkeme kararıyla kapatıldığı biliniyor. Ancak Dernek KHK ile kapatılan Dernekler arasında da yer alıyor.

02.10.2016 tarihinde operasyon yapılan dernek sayısı Bolu Sanayici ve İşadamları Derneği (BOSİAD), Kimse Yok mu Derneği, Abant Çalışanlar Derneği, Bolu İdareciler ve Emeklileri Dayanışma Derneği, Bahar Derneği, Köylerimizi Kalkındırma ve Yaşatma Derneği, Doruk Akademi Gençlik Derneği, Ümit Din Görevlileri Derneği ve Detay Mimar ve Mühendisler Derneği olmak üzere dokuz.

23.07.2016 tarih ve 667 sayılı 1 No.luOHAL KHK’si ile kapanan Dernek sayısı da 9: Bolu Fakir Öğrencilere Yardım Derneği, Bolu Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Derneği, Bolu Eğitimi Sevenler Derneği, Beyderesi Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Abant Eğitime Destek Derneği, Doruk Akademi Gençlik Kulübü Derneği, Highway Bolu Dağı Spor ve Eğitim ve Turizm Derneği, Öz Demir Yumruk Spor Derneği, Mudurnu Eğitim Sevenler Derneği …Ancak bu derneklerden Bolu Fakir Öğrencilere Yardın Derneği'nin esasen Süleymancılara yakın olduğu ve örgütle ilgisinin bulunmadığı anlaşıldı.

Şüphesiz ki bu derneklerden en dikkat çekeni BOSİAD ve Kimse Yok mu Derneği. BOSİAD-1992 yılında kurulan en eski dernek.

Dikkat çeken bir husus: Kimse Yok mu Derneği logosundaki gözün Masonik işaret olan Ra'nın gözüne ve Bank Asya logosunun yine masonların en önemli simgesi olan piramide benzemesi. Piramit 1 Dolar'ın üzerinde yer alıyor ve 1 dolar ise15 Temmuz darbesinde örgüt tarafından şifre olarak kullanıldı. Doruk Akademi Gençlik Kulübü Derneği ve Detay Mimar ve Mühendisler Derneği'nin logoların da adeta piramit saklı.

Sadece Tuskon'un 40.000 üyesi olduğu, 1. KHK ile 35 sağlık kuruluşu, 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 104 vakıf, 1125 dernek, 15 üniversite ve 19 sendikanın kapatıldığı ve kamudan ihraç edilen memur sayısının 100 bini geçtiği ve bu araştırmanın yapıldığı saatlerde 12 bin Emniyet mensubunun görevden alındığı ve örgütün hala çok aktif olduğu hesap edilirse mücadelenin çok uzun ve çetin süreceği açıktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum