FETÖ’NÜN YARGI YAPILANMASI-I

FETÖ’NÜN YARGI YAPILANMASI-I

15 Temmuz kanlı darbe girişimin ardından Türk Milletinin topyekun başlattığı FETÖ/PDY mücadelesinde mücadelenin sıcaklığı içinde hiç şüphesiz gözden kaçan bir çok nokta var.

15 Temmuz kanlı darbe girişimin ardından Türk Milletinin topyekun başlattığı FETÖ/PDY mücadelesinde mücadelenin sıcaklığı içinde hiç şüphesiz gözden kaçan bir çok nokta var. FETÖ yapılanmasının Dernekler özelini masaya yatırmıştık. Bu haftaki yazı dizimizde de örgütün YARGI YAPILANMASI üzerinde duracağız.

ÖRGÜT ÜYESİ ÜRETİMİ:

Bir askeri öğrencinin mektubundan derlediğimiz yaşam: Maddi durumu zayıf veyahut başarılı öğrenciler bir gün bir nedenle bir "abi" ile tanışır. Bu kişi gayet kibar, efendi, düzgün giyimli, kültürlü biridir. Özel ders vb. bir gerekçe ile çocuk haftada 1-2 gün bu eve çekilir. Son derece özel bir ilgi vardır. Başka okullardan gelen 2-3 çocuk da evdedir. Bu ilgi, özel dersler vb.nin yanında nefis yemekler, çaylar, pastalar, piknikler, geziler, futbol maçları vb. ile beslenir ve aralara video konulur. Hiçbir karşılık beklemeden yapılan bu işlemler sonucu çocuk hafta sonları da bu evlere koşmaya başlamıştır bile. Sınavlara kadar süren bu ilgi sınav günü okul önünde bekleme ve sınav sonrası kalacak yer vb. sürer gider. Sınavdan birkaç gün önce çözdüğü testler aynen sınavda çıkıvermiştir.

 

Lise yıllarında bu yakın ilgi dershanelerde de sürmekte ve artık dergi- gazete abonelikleri başlamış videolar çoktan ve beyin "Hocaefendi" kavramı ile çoktan donatılmıştır.

 

Sabah namazı ile kalkılır. Namazdan sonra tesbihat, dua ve risale vardır. Günlük namazlar kılınır, yatsı namazı tesbihattan sonra ev imamının sohbeti, örgüt lideri'nin kitaplarının okunması ve videolarının izlenmesi… Sonrasında bilgi yarışmaları ve hocanın başka bir kitabı yahut videosudur ödül. En etkili ödül ise ‘örgüt liderinin’ dua listesine girebilmektir.

 

Sonra üniversite ve meslek... Aynı cezbeden hayat sürmektedir. Bir an olsun durup-düşünecek ve sorgulayacak vakit olmamıştır. Zaten buna ihtiyaç duyacak bir kişi olmaktan çoktan çıkılmıştır.

 

Şehir dışı gezileri, tanışmalar, kaynaşmalar ve hizmet seferberliği sürer gider. Cemaatin yetiştirdiği profil budur artık. Terörist başı "Mehdi" dir, insan üstü vasıflara sahiptir.

 

YARGI ÖRGÜTLENMESİ:

HSYK resmi raporunu yorumluyoruz, özetliyoruz: Ortaokul yıllarından Fakülte dönemine kadar safiyane bir bağlılık ve sadakatle yetişen bu kişilerin tıpkı Askeriye, Mülkiye, Emniyet gibi kurumlara yerleşmede olduğu gibi hâkimlik ve savcılık sınavlarına girmeleri konusunda da telkinlerde bulunulur. Kişi bu sürecin farkında ve süreci yönetebilecek durumda değildir. Dershaneler de özel derslerle yetiştirilen bu kişilere çıkacak soruların deneme sınavı adı altında kendilerinin bile farkında olmadan ezberlettirildiği yahut çalınan/ sızdırılan soruların bizatihi sınava gireceklere verildiği ve bu kişilerin gelişen süreçte bu tür davranışları "amaç" adına son derece doğal ve bir hak olarak gördükleri açıktır. ÖSS, YDS, DGS, ALES, YÖS, ÜDS, KPDS, TUS, KPSS, askeri okullara giriş sınavı, polislik sınavı, hâkim adaylığı ve başkaca tüm sınavlarda bu sitem uygulanagelmiştir.

 

Bu kişilerin "referans" yöntemiyle kolay bir biçimde mülakatı geçip staja başladığı, hâkim ve savcı adaylarının Adalet Akademisi ve staj döneminde de yine örgüt tarafından koordine edildiği, kendilerinden olan hâkim ve savcı adaylarının deşifre olmasını engellemek amacıyla, örgütle irtibatlarını gizlilik içerisinde ve sözde liderin "Tedbir" kurallarına uygun şekilde sürdürecekleri evlerde kaldıkları, adayların beşer kişilik kapalı gruplar halinde ve örgüt tarafından finanse edilen evlerde kalmalarının sağlandığı, iki evin irtibat halinde olmasının istendiği, bu evlere "murakıp" adı verilen örgüt mensubu kişilerin gönderilerek evde kalan öğrencilerden bilgi alınmasının ve tavsiyelerde bulunulmasının sağlandığı, Örgüte ait ışık evlerinin il bazında eyalet adı altında birden çok bölgeye ayrıldığı, her bölgenin 8 ilâ 10 evi kapsadığı, bölgelerden sorumlu kişilere bölge abisi/ablası adı verildiği, örgütün Türkiye Adalet Akademisi stajında hâkim ve savcı adaylarını staj dönemlerine göre ayırdığı, bazı hâkim ve savcı adaylarına Türkiye Adalet Akademisi yurdunda kalmaları tavsiye edilerek bu kişilerden, örgüt lehine ya da aleyhine konuşan aday arkadaşlarının bildirilmesinin istendiği, her dönemin sorumlu abisinin/ablasının bulunduğu, evlere gönderilen örgüt mensubu murakıpların hâkim ve savcı adaylarına gerektiğinde oruç tutmama, cuma namazına gitmeme, kokteyl ve resepsiyonlarda içki içme, örgüt dışından başka bayanlarla evlenmeme yönünde telkinde bulundukları, örgüt mensubu hâkim ve savcıların Tl, T2, T3, T4 ve T5 şeklinde kategorize edilerek taşra ve devre yapılanmasının oluşturulduğu, devre yapılanmasında yazın bir haftalık kamp yapıldığı, taşra yapılanması içinde ise yıl boyunca düzenli görüşmelerin gerçekleştirildiği, örgütten olmamakla birlikte bu yapıya yakınlık duyan kişilerle irtibata geçildiği, ilgilenmeleri için kendilerine zimmetlenen hâkim ve Cumhuriyet savcılarının özellikle Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu nezdindeki taleplerinin yerine getirilmeye çalışıldığı, Örgütsel bağı kuvvetlendirmek ve muhafaza etmek amacıyla daha önce aralarında sosyal bir ilişki ve tanışıklık bulunmayan aynı meslekten veya örgüt için stratejik öneme sahip askeri hâkim savcı, asker kişiler, mülki idare amirleri ve diğer kariyer meslek kurumlarında çalışan örgüt mensuplarının birbiriyle evlenmeye teşvik edilmesi yönünde bir sistem oluşturulduğu ve bu yönde katalog evlilikler yaptırıldığı, örgüt mensubu birinin, örgüt dışındaki bir bayanla evlenmesinin tasvip edilmediği, örgüt sırlarının deşifre edilmesinin önüne geçmek amacıyla bu kişilere karşı mesafeli davranıldığı ya da yapıdan uzaklaştırma yoluna başvurulduğu "tespitleri resmi olarak ortaya konulmuş bulunuyor.

 

"Adalet Akademisinin hâkim-savcı adayları yönünden fişleme merkezine dönüştürüldüğü ve kendilerinden olanlara iyi siciller verilerek mesleki kariyer anlamında önlerinin açıldığı, kendilerinden olmayan adayların ise mesleğe kabul ve ilerde yükselmelerini engelleyecek mahiyette sicillerin oluşturulduğu, mesleğe kabullerini engellemek amacıyla usulsüz soruşturmalar yapıldığı " tüm Adliye'lerde" rastlanan durumlardır.

 

Bu yapıdan olmayan bir hakim yahut savcının yapıyla mücadele etmesi imkan ve ihtimal dahilinde olamaz. Zira, yapının başta Emniyet olmak üzere tüm kurumları aynı yöntemlerle ele geçirdiği net olarak açık.

 

Ataması yapılan örgüt mensupları görev yaptıkları yer veya yakın çevrede görev yapan diğer örgüt mensubu hâkim ve savcılar ile tanıştırılmakta ve irtibat halinde tutulmakta bu şekilde sadakatle bağlı oldukları örgüte olan bağlılıklarının daimi hale getirilmiştir.

 

Örgüt mensubu hâkim savcıların ilk aylıklarının tamamını örgüte seve seve aktarmışlardır.

 

Resmi tespitlere göre örgüt içinde yer alan Hakim-Savcılar aylık maaşının, bekârsa yüzde on beşini, evli ise yüzde onunu, en az üç çocuğu olanlardan ise yüzde beşini himmet olarak aktara gelmiştir.

Devamı yarın…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum