FİKRET ERKILINÇ; "Hırsı aklının önüne geçenlere izin vermeyeceğiz"

FİKRET ERKILINÇ; "Hırsı aklının önüne geçenlere izin vermeyeceğiz"

Fikret Erkılınç, Bolu Gündem'e yaptığı özel açıklamada, DYP Bolu Teşkilatı'nda yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, tüm Doğru Yol Partililere, sağduyu çağrısında bulundu. Türkiye'de trendi yükselen tek partinin DYP olduğunu vurgu

Fikret Erkılınç, Bolu Gündem'e yaptığı özel açıklamada, DYP Bolu Teşkilatı'nda yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, tüm Doğru Yol Partililere, sağduyu çağrısında bulundu. Türkiye'de trendi yükselen tek partinin DYP olduğunu vurgulayan Erkılınç; “Hırsı aklının önüne geçmiş isimlerin Bolu'da trendi düşürmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Erkılınç, olağanüstü kongre dönemine giren DYP'de, ilçe başkanlığında ismi geçen 2 adaya seslenerek; “Adaylıktan çekilin. 3. bir isimde anlaşın, tek liste ile seçime gidin” çağrısını yaptı. İl Başkanı Gümüş'e ise; “Ortak adayda bileşilemezse, seçimin yapılmaması için mücadele et”önerisini getirirken, Genel Merkezin tutumunu da gözden geçirmesini istedi.

Fikret Erkılınç'ın 1977-1979 yılları arasında Adalet Partisi Altındağ-Ankara Gençlik Kollarına üyeliği ve ilçe sekreterliği ile başlayan siyasi hayatı gönül verdiği Doğru Yol Partisi'nde devam ediyor. Genel Müdürlükten emekli olmasının ardından DYP'ye üye olan Erkılınç, partisine olan bağlılığını şu sözleriyle bakın nasıl anlatıyor; “Hayatım boyunca Adalet Partisi ve DYP'den başka bir partiye üyeliğim olmadı. Olmadığı gibi başka bir partiye sempati de duymadım. Kırat'ın peşinde 30. yılıma girerken, ölümüm de Kırat'ta olacaktır.”

ÜÇÜNCÜ BİR İSİM VE TEK LİSTE İLE KONGREYE GİDİLMELİ

DYP'ye olan gönül bağını bu şekilde anlatan Fikret Erkılınç, Bolu Gündem'e yaptığı özel açıklamada, bir DYP'li olarak DYP Bolu il ve ilçe teşkilatlarında süre gelen anlaşmazlıklar, genel merkezin sürtüşmelere istinaden tavır olarak ortaya koyduğu görevden alma ve atama çalışmalarına sert tepki gösterdi. Erkılınç, DYP Genel Merkezi'nin olağanüstü kongre istemiyle Bolu'da yaşanan gerginliği sona erdirme çabasının muhtemel isimlerle mümkün olmadığını öne sürdü.

Şu anda Olağanüstü Merkez İlçe Kongresi adı altında yapılacak yarışın, amacından saptığını ve “Sen-ben” kavgasına dönüştüğünü söyleyen Erkılınç; “DYP Merkez İlçede yaşanacak yarış, grupların birbirlerini ezme ve geçmişte hesapları olan şahısların hiç tanımadığı şahıslara destek verme şeklinde gelişiyor ve seçim amacından saptırılıyor. Merkez İlçe Kongresi, adeta il başkanlığı yarışı platformuna oturtulmaya çalışılıyor. Merkez ilçe, kendi yarışını kendi mecrasından çıkarmıştır. Bu nedenle taraflara şu çağrıyı yapıyorum,' Adı aday olarak kamuoyunda geçenlere, delege bazında çalışma yapanlara çekilin' diyorum. Genel seçime bir yıl kalmışken, üçüncü bir isimin altında belirlenecek tek liste ile seçimlere gidin” diye konuştu.

GÜMÜŞ SEÇİMİ YAPTIRMAMALI

Fikret Erkılınç, İl Başkanı Adem Gümüş'e de önerilerinin olduğunu söyleyerek, partilerin il başkanlıklarının bir ildeki en üst kurul olduğunun altını çizdi. Gümüş'ü DYP İl Başkanı olarak göreve çağıran Erkılınç, parti içinde yaşanacak muhtemel kavgaları, çapsız yarışları ve geçmişte hesabı olanların birbirleriyle olan çekişmelerini sonlandırması gerektiğini vurguladı. Erkılınç; “Gidilecek Olağanüstü Merkez İlçe kongresine şu anda ismi geçen ve çalışma yapan adayların çekilmemesi durumunda ise görev, İl Başkanı Adem Gümüş'e düşecektir. Bu adaylarla gidilecek bir seçim, sonuç ne olursa olsun kaos ve kavga getirecektir. Bu ortamı engellemek için Gümüş'e şu çağrıyı yapıyorum.' Seçimi yapmayın, yaptırmamaya gayret edin'” dedi.

GENEL MERKEZ SAHİP ÇIKMALI

DYP Bolu Teşkilatında yaşanan gelişmelerin partiye zarar verdiğini belirten Fikret Erkılınç, Genel Merkeze yönelik eleştiri ve önerilerini sıraladı. İl Başkanı Adem Gümüş'ün seçimi engelleme çabasında etkin ve yetkin olmaması durumunda, görevin DYP Genel Merkeze düşeceğini belirterek şunları kaydetti;“Tüm Türkiye'de trendi yükselen tek parti DYP. Türkiye'de İktidar adayı olarak yükselirken, bu kavga ve iç çekişmelerden dolayı Bolu'da bazı kamuoyu araştırmalarına göre trendi yükselmek bir yana düşmektedir. Neden düşüyor? Bunu düzeltmek her şeyin başında genel merkezimizin işidir. Genel merkezimiz Bolu hadisesini, kendi akışına bırakmakla, bana göre hata yapmaktadırlar. Kaldı ki nereden bakarsanız zamanında yapılacak genel seçime, 1 yıllık zaman kalmıştır. Birbiriyle uyumlu il ve ilçe teşkilatlarının şimdiden yapılandırılması ve iller bazında seçim startının çoktan verilmesi gerekir. Hala iç çekişmelerle, bencilliklerle, küçük hesaplar ve oyunlarla DYP Bolu'da kaynayan bir kazan, adeta kavganın ve çekişmelerin odak noktası olmaya devam etmektedir. Genel Merkezimiz, bu durumu ve sebeplerini en etkin şekilde araştırıp gerekli müdahaleyi yapması gerekir.”

HIRSLARI AKILLARININ ÖNÜNE GEÇENLERE İZİN VERMEYECEĞİZ

Doğru Yol Partisi'nin, hiç kimsenin makam mevkii arama ve bulma yeri olmadığının altını çizen Erkılınç; “DYP'ye aidiyet bağlılığı henüz kesinleşmemiş, hırsları akıllarının önüne geçecek insanların gönül verdiğimiz partimizi karıştırmalarına izin vermeyeceğiz. Doğru Yol Partisinin birlik ve beraberliği için Bolu'da her çeşit icraatta ve DYP'nin iyi olması için her çeşit mücadelede beni karşılarında göreceklerini ifade ediyorum. Bu çağrım kabul görmediği takdirde, hiçbir kavgadan kaçmayacağımı beyan ediyorum. Tekrar söylüyorum. DYP'ye bağlılığın kanıtlanma zamanıdır. İsmi geçen adaylar Merkez İlçe Başkanlığı yarışından çekilmeli. Herkesin üstünde uzlaşabildikleri bir adayla ve ortak listeyle seçimlere gidilmeli ve bu adayla genel seçimlere hazırlanmalıdır. Bu yapılamazsa, il başkanlığı ve genel merkezin de desteği ile kesinlikle kongreye gidilmemelidir. Bunun nedeni de, yol açacağı kavga ve kaos ortamıdır. Bu da DYP'yi şu anki durumundan daha kötü bir durum beklemektedir. Bu olaylar bizim için büyük kaygı ve üzüntü kaynağıdır. Genel merkezimizin, bu konulara bir kez daha eğilmesini ve çağrımızı dikkate almasını arz ediyoruz. DYP sonuç olarak hiç kimsenin, makam, mevki ve statü kazanma yeri değildir ve kimsenin oyuncağı da olmayacaktır. Partiye gönül vermiş, aidiyet duyguları ile bağlı insanlar olarak arkadaşlarımızla, yaşanacak gelişmeleri yakından takip ettiğimizi ve gücümüzün yettiğince mücadele edeceğimizi tüm partililerimize duyuruyorum bu sebeple partinin bir neferi olarak, her çeşit göreve hazır olacağımızı kamuoyuna arz ediyoruz” diye konuştu.

31.07.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.