Fizyoterapistler isyan etti; YASAL HAKKIMIZI VERİN”

Fizyoterapistler isyan etti; YASAL HAKKIMIZI VERİN”

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Bolu İl Temsilcisi Yaşam Verdi, fizyoterapistlere yönelik meslek yasası çıkmadığı için, fizyoterapi tedavisine vakıf olmayan kişilerin bu tedaviyi uyguladığını ve bu nedenle hastaların mağdur edildiğini ifade etti. Verdi hem yaşanan sağlık sorunun giderilmesi, hem de fizyoterapistlerin yasal haklarına kavuşması için 27 Nisan 2010'da Hükümet Meydanı'nda eylem yapacaklarını ifade etti.

 Toplumumuzda en yaygın rahatsızlıklardan biri de bel fıtığı. Fakat bel fıtığı tedavisinde bilen bilmeyen herkes bir şeyler söylüyor. Yanlış bir uygulamayla belki de felçle sonuçlanabilecek hayati bir rahatsızlığın çözümü ise duvarlara 'Bel fıtığı tedavisi için arayın' ifadelerinin yer aldığı korsan ilanlara kadar indirgenmiş durumda. Yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarından yakınan kişilere, hekimin tanısına uygun bir fizik tedavi programını planlayan ve uygulayan kişiler yani fizyoterapistler yaşanan bu aksaklıkların giderilmesi ve yasal haklarına kavuşmak için eylem yapmaya hazırlanıyorlar. Yapılacak eylem ve ortaya çıkan yasal boşluğun nedenlerini Türkiye Fizyoterapistler Derneği İl Temsilcisi Yaşam Verdi'ye sorduk.

AKSAKLIKLAR YAŞIYORUZ

Dernekte kaç üyeniz var?

Aktif olarak Bolu'da 52 kişiyiz.

Yaşadığınız sorunu anlatır mısınız?

1968 yılından bu yana fakülte olma yolunda ilerledik. Bölümümüz Hacettepe Üniversitesi'nde başlıyor, 1999 benim üniversiteye başladığım sene 6 okulla devam ediyordu. On yılık süreç içerisinde okul sayımız 21'e yükseldi. Ülkenin genelin de 5 bine yakın fizyoterapist topluluğu var. Bazıları akademik çalışmalarını üniversitede yapıyor. Kimisi özel sektörde, kimisi devlet hastanelerinde çalışıyor. Biz sağlık lisansiyeri olarak görünüyoruz ama bir eczacı, bir diş hekimi gibi meslek yasamız olmadığı için yardımcı sağlık personeli olarak gözüküyoruz. Bu sebeple bazı aksaklıklar yaşıyoruz, bizimle birlikte benzer durumu diyetisyenler, psikologlar yaşıyor.

Sizinle aynı problemi yaşayanlarla irtibatta mısınız?

İrtibattayız fakat onlar bizim kadar organize olamıyorlar. Onlarda bu tür eylemlerle biraz daha öne çıktılar, bizimle hareket etmek istiyorlar. Hemşireler etkin davranıp meslek yasalarını çıkarmayı başardılar.

DAHA UCUZ İŞ GÜCÜ İÇİN BU YOLLARA GİDİLİYOR

Talebiniz ne?

Meslek yasamızın çıkarak, yasal sınırlar içersin de mesleğimizi yapmak. Hastamızın uzman hekim tarafından tanısı koyulduktan sonra bir fizyoterapiste gelerek, tedavi programını çizdirip tedavisinin uygulanıp belli aralıklarla uzman hekime görünüp taburcu işlemlerinin yapılması.

Şuan nasıl işliyor bu süreç?

Süreç tıkanma noktasına geldi şu an. Bel fıtığı hastası uzman hekime gidiyor. Eskiden nörolojiye, beyin uzmanına gidiyordu. Şimdi onlara değil fizik tedavi uzmanına gidecek, o da 'Sende bel fıtığı var, bu hastalık ameliyat edilmeden düzeltilebilir' deyip, bir hemşireye ya da bir ATT'ye yönlendirmeyecek. Bu konuyla ilgili Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nde açılmış bir dava var. Hemşirelerin, Acil Tıp Teknisyenlerinin bu işi yapamayacakları ile ilgili bölge idare mahkemesinin kararı var. Aynı uygulamayı ilimizde de başlatacağız. Fizik tedavi hastanesinde hemşireler elektro terapi yapıyorlar. Şu an hükümette sağlık uygulama taslağı da bu işi acil tıp teknikerlerinin, hemşirelerin, anestezi teknisyenin yapabileceği ifade etmekte. Bu da parasal kayıplara, hatta hastanın hiç iyileşememesine ve zarar görmesine neden oluyor. Bu uygulamalar nedeniyle hastaya zarar verilmektedir. Bu iş için eğitim alan uzman olan bizleriz. Daha ucuz iş gücü için bu yollara gidiliyor. Bir acil tıp teknisyeni, sağlık memuru liseyi bitirdikten sonra göreve atılıp benim dört yıllık okuyup profesörlüğe kadar giden mesleğimi yapmaya çalışıyor ama yapamıyor.

HASTALAR KANDIRILIYOR

Fizyolojik rahatsızlıklarla ilgili sizin müdahale etmeniz gereken tedavi yöntemleri toplum genelinde pek ciddiyetle karşılanmıyor galiba. Bu nedenle duvarlara bel fıtığı rahatsızlıları için numaralar yazılıyor.

Meslek yasasının olmamasından kaynaklanıyor. Bu süreç içersinde hasta oyalanıyor. Uzman kişilerden tedavi almadıkları için hastada kandırılıyor. Karşınızdaki insan bilinçliyse elektro terapinin, rehabilitasyonun ekip işi olduğunu ve ana elemanlardan birisinin fizyoterapist olduğunu bilen birisi kendini fizyoterapist yerinede koyabiliyor.

Meslek yasasının çıkması için ne gibi eylemler yaptınız?

Diplomamızı Sağlık Bakanlığı önünde balonla havaya uçurduk. Kitlesel yürüyüşler yaptık. Basın yayın organlarına kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik açıklamalar yaptık.

5 Nisan'da 12 Nisan'da takip eden her pazartesi günü Meclis Sağlık Komisyonu'na, Sağlık Bakanlığı Tedavi Merkezleri Genel Müdürlüğü'ne faks eylemi başlattık. 26 Nisan'da ulusal gazetede tam sayfa ilan metni olacak, 27 Nisan'da İl Sağlık Müdürlükleri önünde eylem planlandı. İl Sağlık Müdürlüğü Bolu'da uzak olduğu için ve yeterli dikkati çekmeyeceğini düşündüğümüz için Hükümet Meydanı'nda eylem yapmayı planladık. Eylemimizi gerçekleştireceğiz.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.