Fotoğrafa bakarak elbise dikilirse

            06.05.2004

Sanayi ve teknolojide üretilen hemen herşeyin, kendisini teknik anlamda anlatan bir iş resmi vardır. Hiçbir ürün, olsa olsa metoduna göre üretilemez. Hiçbir iş, yazılı belge ve bilgi olmadan sipariş olarak kabul edilmez. Üretimde her yapılan işin tanımını yapan, bir detay imalat resmi vardır. Malzemesinden biçimine, ölçüsünden işçiliğine ve de üst yüzey işlemlerine kadar her türlü bilgiyi üzerinde bulacağımız iş resmidir bu.

Resim okumasını bilmeyenlere işin tanıtımını yapabilmek için eni, boyu, derinliği aynı düzlem üzerinde belirtilmiş olan fotoğrafik görüntü veren perspektif resim dediğimiz çizimle anlatılmaya çalışılır yapılacak ürün. Perspektif resimde işin dış görünüşüyle bilgilendirme yapılır. İç ayrıntıya fazlaca girilmez hele hele de üzerinden sağlıklı ölçü alınmaz.

Tıpkı perspektif resim gibi bir terzi de kendi sistemi içinde müşterisinin beden ölçülerini almadan, gerekli provaları yapmadan müşterinin fotoğrafı üzerinden elbise dikemez. Dikerse elbise bedene oturmaz. Bu işlem beden beden seri üretim olarak yerine getirilirse adına, konfeksiyon üretim denir. Burada seçim en az hatalı olanı tercih etmektir.

Peki iş hayatında bu böyledir de bürokratik işlemlerin yürütülmesinde işlemler farklı mıdır? Bürokrasideki detay resim Anayasa’nın ön gördüğü yasalardır. Bürokrat: yasalara uygun olarak görevini yapıyor, buna özen gösteriyorsa, hizmeti alanın memnuniyeti sağlanmış olmalıdır. Bu sayede birlik, beraberlik, arzulanan uyum, adalet terazisinin tapu hatasız yerine getirilir. İnsanların birbirlerine olan güveni, sevgisi, devletine olan saygısı pekişmiş olur. Ne yazık ki; toplumsal olayların getirisine götürüsüne bireysel gözlükle bakar, bencil duygular içinde olmasını istediğimiz şekilde olayları değerlendirir, menfaatlenmeyi keser yongası gibi hep kendi önümüze düşürmeye çalışırız. Hiç aklımıza gelmez testere talaşı gibi bir sana bir bana demek.

Bireysel menfaatlerimiz yerine gelmediğinde de, tıpkı fotoğraf üzerinden elbise dikmeye çalışır, işini yapmaya çalışan insanları giydirmeye uğraşırız. O zaman da ya kolu uzundur, ya eteği kısa. Bir garip giysidir, bedene bir türlü oturmaz elbise.

Günümüz gelişmelerine bakın, insanlar hep fotoğraf üzerinden ölçü alınarak giydirilmeye çalışılıyor. Yetenekler, bilgi ve beceriler, yasalara uyumdaki titizlik, işinin ehli olma özelliği, toplumun menfaatleri bir tarafa bırakılma özentisi içinde birilerinin tavsiyesi üzerine insanlar giydirilmeye çalışılıyor. Sona da avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz; “Bu memlekette işinin ehli olan insan görev başına gelmez mi?” Herkes kendi uzmanlık alanında aklını yorsa, sanırım işinin ehli insanların çok çok fazla olduğunu göreceğiz. Yeter ki fotoğraf üzerinden bir de başkalarının dolduruşuyla insanlara elbise dikme özentisinden kurtulalım.

Bu yazı toplam 698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.