Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Futbol spor mu?

Bence profesyonel futbol spor olmaktan çıktı.

    Bütün dünyada milyonlarca insanı peşinden sürükleyen büyük bir sanayi, ticaret her neyse isim bulamıyorum büyük bir kazanç kapısı.

    Maç oynanıyor, akşam futbolcu eskileri, hakemleri bütün kanallarda başlıyorlar maç dedikodusuna, şu futbolcu şöyle yaptı, hakem böyle hatalıydı, maçın taktiği yanlıştı gibi bir sürü laf kalabalığıyla ahkam kesiyorlar. Bizler de çakılıyoruz ekran başına, bu dedikoduları geç saatlere kadar dinliyoruz.

    Futbol artık spor değil, buna bir isim bulmak gerekir.

    Dünyada bu işte milyar dolarlar, ülkemizde de çok büyük paralar dönüyor. Çok büyük bir kesim gerek kulüplerden gerekse TV'lerden büyük kazanç sağlıyorlar.

    Bazı kulüp yöneticileri ve teknik direktörler ortamı gerip kitleleri peşinden sürüklemek için çeşitli beyanatlarla kavga ortamı yaratıyor. Başarısızlıklarına kılıf hazırlıyorlar.

    Bütün dünyada futbol oynanıyor TV'lerde izliyoruz, Allah aşkına hiç gördünüz mü bizim teknik direktörler gibisini. Sahada hırslanıp takla atmalar, düşmanına saldıran insanlardaki yüz ifadeleri,el kol hareketleri , hakemlere sataşmalar küfür etmeler, neymiş efendim sahadaki futbolcusunu motive ediyormuş. Ne motive etmesi futbolcularda hırslanıp hakeme itirazlar, rakibe faul yapmalar, sahadan atılmalar başlıyor.

    Ve dünyada bizimki kadar hakeme itiraz eden yok. Soruyorum hangi hakemin verdiği karara futbolcu itiraz ediyor diye değişmiş, bunu bu futbolcu bilmiyor mu? Bunlarda hiç mi beyin yok!Kartları görüp sahadan atılıyorlar hem kendilerine, hem takımlarına, hem de ülkeye zarar veriyorlar.

    Yabancı teknik direktörlerde bu yok.

    Bir zamanlar Beşiktaş'ın bir antrenörü vardı Milne. Bu adam kulübesinde sakin sakin oturur maçı izler, devre arasında sporcuların hatalarını söyler, taktiğini verir takımı da maçı kazanırdı. Sahada deli deli hareketler yapmadığı için İngiliz, soğuk adam, diye teknik direktöre kızardık ama,

    Beşiktaş en çok şampiyonluğu onun zamanında aldı.

    Son olaylara bakalım.

    Yenebileceğimiz bir Avrupa takımına elendik, hırsımızın kurbanı olduk.

    Basının şişirmesi ile kendini imparator zannedenler, İsviçre’deki maçta taktik, teknik, bir sürü hatalar yaptılar. Takımın mağlubiyetine kılıf bulmak için de İsviçrelilerin yaptığı davranışları basının da desteğiyle abartıp taraftarlarımızı kışkırttılar. Olayı milli dava haline getirip 2.maçta ülkemizde yenmemize rağmen elendik.

    İsviçrelilerin tuzağına düşüp ekmeklerine yağ sürdük.

    Avrupa bizi barbar görüyor, kavgacı görüyor, kurdukları birliklerine (AB) yakıştırmıyorlar. Kötü imajımızı düzeltelim, Avrupalı gibi düşünüp, Avrupalı gibi yaşadığımızı ispat etmek için yıllarca uğraşıyoruz. Bütün Avrupa'nın seyrettiği bir futbol maçında şark kafasıyla hareket ederek bir saatte sabun köpüğü gibi bütün imajımızı sıfırlıyoruz. Buna sebep olanlar kına yaksın...

23.11.2005

Bu yazı toplam 1256 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.