Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Garanti Anadolu Sohbetleri

            08.06.2005

Garanti Bankası’nın Dünya Gazetesi ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nın birlikte organize ettiği Garanti Anadolu Sohbetleri toplantısının 25’ncisi Bolu Koru Otel’de yapıldı.

Gündeme baktığımda, çok yüklü ve kapsamlı bir program olduğunu gördüm, zaten toplantı da geç saatlere kadar sürdü.

İki bölümden oluşan panelin 1. bölümünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Saffet Arolat, 2. bölümünü ise Prof. Dr. Rüveyde Akbay yönetti.

2.bölümde paneli yöneten konuşmacı Prof.Dr. Rüveyde Akbay, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı.

Bu çok değerli bilim insanı Prof.Dr. Rüveyde Akbay'ı tavukçuluk sektörü dışında çoğu Bolulu tanımaz.

Prof.Dr. Rüveyde hocamız, Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanlığı’nın yanı sıra, Ankara’da pek çok derneğin başkanı ve yöneticisidir. Tavukçuluk sektöründeki dünya ülkelerinin başkan olmak için büyük mücadele verdiği bu derneğin başkanlığına Prof.Dr.Rüveyde Akbay hocamız seçilmiştir.

Abim ve ablam kadar çok sevdiğim ve sık sık birlikte olduğum Akbay ailesi yarım da olsa Bolulu’dur.

Benim yaptığım Abant yolundaki Patırna Tatil Köyü’nde evi vardır ve eşi Prof.Dr. Günal Akbay ile sık sık Bolu'ya gelir ve çok sevdiği Bolu’daki evinde dinlenir. (Prof.Dr. Günal Akbay Ankara Üniversitesi’nde 2 dönem rektörlük yapmıştır)

Ailecek Bolu’yu çok severler, her fırsatta dinlenmek için Bolu'yu seçerler.

Tavukçuluk sektörü Bolu ekonomisini büyük ölçüde ilgilendirmektedir.

Bu sektörün büyükleri Kalite Yem ve Bolca Hindi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Erbayram. Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, Beypiliç Genel Müdürü Dr. Sait Koca, Erpiliç Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Öztürk, Akpiliç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy paneldeki konuşmacılardı.

Sektörle ilgili sıkıntıları ve Bolu ekonomisine katkılarını büyük bir açık yüreklilikle dile getirdiler.

Uzun zamandır büyük zarar eden bu sektör yeni yeni kendini toparlamaya başladı. Konuşmalardan anlaşıldığına göre, zarar etmenin en büyük nedeni sektörle hiç ilgisi olmayan hormon nedir? Nerelerde kullanılır? Bilmeyen sırf şov olsun diye ortaya bir laf atan şahsın büyük etkisi olduğu panalistlerce dile getirildi, hatta bir panalistin "Delinin biri kuyuya taş attı, altı aydır çıkarmaya çalışıyoruz" sözleri çok manalıydı.

Velhasıl tavukçuluk sektörünün çok kırılgan olduğu, herkesin lafına sözüne dikkat etmesi gerektiği, aksi halde trilyonlarca zararın Türkiye ekonomisine, sektörde çalışanlara ve ülke tavukçuluk üretiminin %25'ine hakim olan Bolu'nun sırtına bindiğini görüyoruz.

Bu yazı toplam 1485 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.