GARANTİ BANKASI ANADOLU SOHBETLERİ

            11.06.2005

Garanti Bankası, ülkemizin milli (özel) bankaları içinde önemli konumu olan bir bankamız.

Ülkemizde bankacılık sektörü, 90'lı yıllardan sonra banka kurmadaki kolaycılık, mevduat garantisi kredi vermedeki disiplinsizlik nedeniyle oldukça yara aldı. Güven yitirdi. Her HOLDİNG veya iş adamı adeta bir büfe açar gibi banka kurdu. Kafasına göre faiz uyguladı, mevduat topladı. Topladığı paraları satamayınca, kendi şirketlerinin finansmanını da kullandı. Paraları batırdı. Yurtdışına transfer ettiler. Sonuçta bankacılık sektörü vasıtasıyla 80 milyar dolar servet hortumlandı. Bugün milletçe onun acısını yaşıyoruz. 21 Banka Bankacılık Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından devir alındı. Battı..! Batırıldı..!

Özellikle serbest piyasa ekonomilerinde sermaye piyasası (Borsalar, Bankalar v.b Finans Kuruluşları) güven vermezse ekonominin gelişmesi, istikrar kazanması çok zor olmaktadır.

Ülkemiz uzun yıllar enflasyonist politikalarla yönetilmiş: siyasi ve ekonomik krizler birbirini tetikleyerek 45-50 yıl geçmiştir. Bugün uygulanan iç ve dış müdahalelerle İMF ve Dünya Bankası müdahaleleri, AB normları ile iyileşmeye doğru gidiş başlamıştır. Siyasetteki istikrarda bu süreçte etkili olmaktadır.

Ülkemizde herkesin elini taşın altına sokup bir şeyler yapması lazımdır. Ancak özellikle SİYASET ve EKONOMİDE yapılanlar hep dış zorlama ve yönlendirmelerle yapılmaktadır. Dışardan, yada içerden yönlendirilen iş ve işlemlerle yapılanların altından muhakkak bir çapanoğlu çıkmaktadır. Elin oğlu hiçbir zaman almadan vermeyi düşünmemektedir.

Garanti Bankası Milli bir banka olarak 4 yıldır özellikle Anadolu'nun çeşitli vilayetlerinde "ANADOLU SOHBETLERİ " başlığı altında ülkenin ve yörelerimizin ekonomik politik problemlerini konunun uzmanı kişiler kanalıyla tartışmaya açmaktadır. Bu toplantılardan 25.si de Bolu' da Bolu Garanti Bankası’nın ev sahipliğinde KORU OTELİ’NDE yapıldı.

Toplantıya katılanlar, sunum gerçekleştirenler düzenleme iyi idi. Katılım Bolu için oldukça yüksek ve her çevreden üst seviyede bir katılımcı kalitesi vardı. Demek ki Garanti Bankası iyi bir misyon üstlenmiş..! Bolu Müdürümüzün genç ve dinamikliği sevecen yaklaşımı, davetlilerin ilgisini artırmış..!

TOPLANTI İKİ OTURUM HALİNDE YAPILDI

1.OTURUMDA:Turgay Gönensin Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı olarak: Bankasının durumunu ve sektördeki yerini, toplantılardaki amacın bilgi birikimlerinin paylaşılması, çalıştıkları ortaklarına iyi hizmet, yeni iş alanları için ortak akıl oluşturma olarak özetledi.

Bolu Ticaret ve sanayi odası Başkanı (Yeni Başkanımız) Bolu’nun ekonomik, kültürel ve coğrafi durumunu tahlil eden güzel bir istatistiki bilgi sundu.

Sayın Valimiz Ali SERİNDAĞ ise; 1. oturumun ortalarında katılabildi ve 2. oturumda toplantıya katılanlara kısa başlıklar halinde Bolu’nun ekonomik ve idari beklentileriyle ilgili güzel bir panorama çizdiler.

Sayın Asaf Savaş AKAT Dünya ekonomisi ile AB sürecindeki Türkiye ekonomisini kötümserlerin iyimseri anlayışı ile sundu. Ben sayın hocanın bilgilerini bilinenin dışında bir yenilik olarak algılayamadım. Hocanın kendisi daha popüler bilgileri ise daha az popüler geldi bana..!

Dr. Bahadır KALEAĞASI; AB sürecinde KOBİLERİ bekleyen fırsatları anlatırken:AB'nin fonlarının işleyişi ve KOBİLERİN bu fonlardan nasıl yararlanabileceğini anlattılar. Benim anlatılanlardan dikkatimi çeken husus TUSİAT temsilcisi olarak bilgileri bize aktaran kişinin de AB ile olan ilişkilerdeki sıkıntıyı anlamış olmasıydı..!

UMUT ORAN; Kendi konusunun dışına çıkarak Bölgesel Kalkınmada Turizmi anlatırken Reel Sektörün durumunun Asaf Hocanın anlattığı verilerle uygun düşmeyen bir sıkıntı içinde olduğunu; Toplumun işsizlik, gelir dağılımı, Talep yetersizliği gibi konularını dile getirmesi ilginçti..!

Sevan Nişanyan: Yayla Tipi Turizm Pansiyon ve Küçük konaklarda yapılacak kendine özgü turizm tecrübelerinden bahsetti. Bu yönde Göynük, Mudurnu’daki gelişmeler örnekleştirildi.

I. Oturumda konular çok güzel ama zaman kısa olduğu için sıkıştırılmış bir bilgi akışı oldu Şahsen ben tam tatmin olmadım.

2. OTURUM:AB SÜRECİNDE TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ BAŞARININ YOL HARİTASI:

Sayın Prof Dr. Rüveyda ABAY; Çok uzun bir değerlendirme ile sektörün gelişmesi, Dünyadaki ko-numu, Türkiye ekonomisi içindeki yerini anlattılar. AB'nin bizi en çok zorlayacağı sektörün TARIM VE HAYVANCILIK sektörü olduğundan bahsettiler.

Şerafettin ERBAYRAM; Ömer GÖRENER, Dr. Sait KOCA, Süleyman ÖZKÖK, Mustafa AKSAY ise:Hem kendi firmalarını tanıtan bilgi verdiler hem de kanatlı hayvanlardan üretilen Beyaz ve Pembe etin serüveni, sorunları AB sürecindeki beklentileriyle ilgili çok güzel bilgiler verdiler. Özellikle Banvit Temsilcisi Ömer GÖRENER ile AK Piliç Temsilcisi Mustafa AKSOY'un sunumları çok gerçekçi ve çarpıcı değerlendirmelere haiz idi. Bolu için sektörün önemi çok büyük zira Türkiye beyaz ve Pembe et (Hindi Eti) üretiminin toplamda % 25'inin Bolu' da olduğu bu yönü ile sektörün lideri olduğunu öğrendiğimizde gurur duyduk. Sorunlarını öğrendiğimizde de çözümünün gerekliliğine inandık. Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız ve özellikle de iktidar partimizin Meclis ve İl İdare Kurulu üyeleri de büyük katılımla orada idiler. Dinlediler, not aldılar, sorun bizim, çözümü de biz bulmalıyız.

Toplantı yararlı oldu..! Mekan iyi Toplantı salonu kötü idi. Sandalyeler çok rahatsız edici idi. Platform düz bir salon için alçak kalıyor..! O salon KORU OTELİNE yakışmamış..! Çay molasında ikram edilen pasta ve karapeler hele hiç yakışmadı. Diğer yönleriyle iyi hazırlanmış bir toplantı: Benzeri yararlı toplantıları; Bolu Çimento, Ardem Diğer Bankalar, Ticaret ve Sanayi Odası, Gentaş gibi kuruluşlar Tavukçuluk sektörünün önemli temsilcileri Beypi, Erpiliç, Ak piliç, CP de yapabilir. Emeği geçenleri kutluyorum.

Bu yazı toplam 1693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.