Gayri Safi bilmecesi

            29.12.2004

Bolu’nun genel ekonomisi ile iç içe olan sanayicisi, tarım üreticisi, turizm işletmecisinin rahatsızlığı halkın genelinin umrunda değil. Gayri Safi yurt içi milli hasılanın çok yüksek oluşu, Bolu’nun zengin iller arasında ilk on ilin arasında yerini alması halk arasında belki de övünç olarak karşılanmakta.

Onlar bu zenginliğin gelecekte ne tür sıkıntılar getireceğini belki de bilmediklerinden zenginliğin havasıyla coşkulular. Onlar bilmiyorlar ki zenginliğimiz gelecekte işsiz kalacağımıza neden olacak. Onlar bilmiyorlar ki zenginliğimiz getirilen teşvik yasaları nedeniyle büyük iş sahiplerini, yeni girişimcileri Bolu’dan uzaklaştıracak. Onlar bilmiyorlar ki Sanayi, Tarım, Turizm alanında yeni girişimciler ilimizi tercih etmeyecekler...

Çünkü ilimiz teşvik yasasının getirdiği avantajlardan yararlanamayacak...

Peki Gayri Safi milli gelirin ne olduğunu, teşvik yasasının ne getirdiğini bilmeyen halkla ilgililerin ilgisini çekecek eylemler nasıl gerçekleşecek? Hangi kuruluşumuz, odamız, sendikamız, derneğimiz, vakfımız, esnaf teşekkülümüz üyelerine bu konuda bilgilendirme yaptı? Kim çıkıpta halkın anlayabileceği dilde onları bilgilendirdi. Hamasi nutuklarla ayran kabartanlar, bu konudaki gerçekleri açık açık anlatabilseler, arkalarında kendilerini destekleyen halk yığınlarını çok rahat göreceklerdir.

Bolu Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından Bolu’nun bugünkü ekonomik çıkmazın çözüme yönelik başlattığı bir dizi toplantıların devamında 5084 sayılı teşvik yasası kapsamı dışında kalmasına neden olan Devlet İstatistik Enstitüsü’nün tespiti olan rakamların doğru olmadığını belgeleriyle kanıtlayan bir raporun hazırlanması için bir platform oluşturulmuştu. Bu platformun yaptığı araştırma sonucunda DİE’nin tespit ettiği rakamların yanlışlığı örneklerle gündeme getirildi.

2005 yılının hemen başında genişleteceği belirtilen yasaya Bolu’nun nasıl dahil edileceğini tartışmak üzere biraraya gelen platform ve iş adamları, sivil toplum örgüt temsilcileri olmasına karşın, iktidarın siyasi temsilcisinin, Belediye ve üst yönetimden yetkililerin bulunmayışı haklı olarak eleştirildi. Şimdi bütün gücümüzle dayanışma örneği vererek hükümetin 36 ile verdiği teşvik olanaklarından yararlanan il sayısının 52’ye çıkarılması çalışmalarının başlatıldığı şu günlerde Bolu’nun yine kapsam içine alınmaması telafisi mümkün olmayan ekonomik sıkıntılara neden olacağı anlatıldı. Yapılacak eylemle yetkililerin dikkatinin çekilmesine karar verildi.

AB ile ilgili konuşmaların ve gelişmelerin içinde gönüllü kuruluşlardan, sivil toplum örgütlerinden her platformda bahsedilmekte. Bu örgütlerin yerel yönetimlerdeki etkinliği tartışılırken, kent konseylerinden de özenle bahsedilmekte. Deprem sonrası bunun en güzel örneğini il kurultayı ile vermiş olan bir ilin yeni arayışlar içine girmesine gerek var mı? Sorgulanmasının yapılması anlamsız olmalı. Toplumu bilgilendiremediğimiz sürece, eylemlerde beklenen dayanışmayı görmek olası değil.

İşin bu yönünü unutmayalım.

Bu yazı toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.