Gaza geldiler

Gaza geldiler

Bolu'da doğalgaz ihalesini alarak çalışmalarını sürdüren AKSA Firması'nın düzenlediği toplantı, firma yetkilileri ile üniversite bölgesindeki sanayiciler ve Rektör Atilla Kılıç arasında çıkan tartışmalara sahne oldu. Tartışmaya Arçelik grubu da dahil o

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen doğalgaz bilgilendirme toplantısına Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özbostancı, Vali Yardımcısı, AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç ve ilimizde faaliyet gösteren sanayilerin temsilcileri katıldı. Firma yetkililerinin geç gelmesi dolayısıyla yarım saat geç başlayan toplantıda açılış konuşmasını yapan Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, “Umarız doğalgaz da bu kadar gecikmez” diyerek söze başladı.

'2008 içinde mutlaka gelecek'

AKSA Doğalgaz Genel Koordinatörü Yaşar Arslan, doğalgazın Bolu'daki serüveninin uzun sürdüğünü söyleyerek, “Botaş'a iki defa yazı yazdık ve doğalgazın hangi tarihte verileceğini sorduk. İnsanların beklentilerinin boşa gitmesini istemeyiz. Botaş'tan Kasım ayı içerisinde verileceği söylendi” şeklinde konuştu. Bolu'da yapılan planların bir değişikliğe daha uğradığını ifade eden Arslan, boru siparişlerinde sorun yaşandığını ve yeni boru siparişleri verildiğini kaydetti. Arslan, doğalgazın Bolu'da şehir merkezine 2008 yılı içerisinde mutlaka verileceğini de vurguladı.

İlk olarak sanayilere verileceği söylenen doğalgaz için Yaşar Arslan, “Bolu'da sanayi sektörü üç bölgede toplanmış. Organize Sanayi bölgesi, Arçelik bölgesi ve Üniversite tarafındaki sanayiler” dedi. Organize Sanayi'nin olduğu bölgede ayrı bir çalışma yapıldığını ifade eden Arslan, “Organize Sanayi bölgesine doğalgazın geç gitmemesi için ayrı bir proje hazırladık. O bölge için bir protokol yaptık. Organize Sanayi için gaz çalışmalarını başlatacağız” şeklinde konuştu.

'Bu bir eşitsizliktir'

Üniversite bölgesinde faaliyet gösteren Bolca Hindi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Erbayram, Organize Sanayi bölgesinde özel olarak yapılan çalışmanın kendi bölgeleri için yapılmadığını ifade ederek, “Vanalar, bizim bölgemize uzak olduğu için bunun maliyetini biz karşılamak durumunda bırakılıyoruz. Bu yüzden 1 milyon dolar ödemek zorundayız. Bu bir eşitsizliktir” diyerek AKSA yöneticilerine tepki gösterdi.

Yaşar Arslan ise üniversite bölgesindeki çoğu şirket yetkilisiyle görüştüğünü ve bu yetkililerin doğalgaz istemediğini söylediklerini ifade etti. Arslan'ın açıklamaları bölgede bulunan sanayilerin yetkililerini şaşırtırken, başka bir yönetici de 'Kim reddettiyse isim verin' diyerek çıkış yaptı. Yaşar Arslan bu tepkilere ayrıca, “Kullanıcı ve talep yoksa yatırım yapılmaz. Sonuçta bu sosyal bir zorunluluk değil. Konutlar için bir sosyal zorunluluk söz konusu; ama endüstriyel kuruluşlar için bir sosyal zorunluluktan söz edemeyiz” şeklinde konuştu.

'Üniversite bölgesinin de hakkı var'

AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç ise AKSA yetkililerine, “Üniversite bölgesindeki sanayilerin ve Üniversite'nin tarafınızdan çok önemsenmediğini düşünüyorum. Sanırım Koç grubuna bağlı olan Arçelik için bir çalışma yapıyorsunuz” diyerek firma yetkililerine göndermelerde bulundu. Kılıç, net bir şey duymak istediğini de ifade ederek, “Ayrı bir çalışma, Organize Sanayi ve Arçelik için yapılacaksa üniversite bölgesinin de buna hakkı var” dedi. Bazı altyapı ihalelerini doğalgaz için ertelediklerini de ifade eden Rektör Kılıç, bu yüzden kayıpları olduğunu söyleyerek; “Konuyla ilgili muhatap bulamadık. Eğer bizim bölgemize doğalgaz verilmeyecekse bilelim, ona göre hareket edelim” dedi.

Yaşar Arslan, Rektör Kılıç ve üniversite bölgesi sanayi yetkililerine ayrıca, “Bununla ilgili yapabileceğim sadece sizin maliyetlerinizi düşürmek olabilir. Ama ayrıcalık oldu demek haksızlık olur” diyerek tepki gösterdi.

Arçelik'ten de tepki geldi

Arçelik grubundan Hasan Umur da AKSA'nın Organize Sanayi için özel yapılan çözüme tepki göstererek, “Biz de bir an önce doğalgaz kullanmaya başlamak istiyoruz. Eğer 4 Kasım'da gelecekse biz tam 4 Kasım'da doğalgaz abonesi olmak istiyoruz. Arçelik için de bir çalışma bekliyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.