Gazeteciler Cemiyetlerinden ortak tepki; ‘Vahim sonuçlar oluşturabilir’

Gazeteciler Cemiyetlerinden ortak tepki; ‘Vahim sonuçlar oluşturabilir’

Bolu, Adapazarı, Karabük, Karaelmas, Bartın ve Düzce Gazeteciler Cemiyetleri ortak bir basın açıklaması düzenleyerek, ilanlara kısıtlama getirilmesinin Anadolu basınını uçurumun eşiğine getireceğini bildirdi.

Bolu, Adapazarı, Karabük, Karaelmas, Bartın ve Düzce Gazeteciler Cemiyetleri ortak bir basın açıklaması düzenleyerek, ilanlara kısıtlama getirilmesinin Anadolu basınını uçurumun eşiğine getireceğini bildirdi.

Anadolu basını, demokrasinin en önemli kilometre taşlarındandır diyen Gazeteciler Cemiyeti; “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması öncesinde yaşanan Kurtuluş Savaşı’nda başlayan Anadolu basınının mücadelesi, yıllardır aynı dik duruşuyla devam etmektedir. Cumhuriyet ve demokrasinin yerleşmesi ve kurumsallaşmasında büyük katkıları bulunan yerel gazeteler, bugün de çok güç şartlar ve imkansızlıklar içinde bu işlevi yine de sürdürmeye çalışmaktadır” açıklamasında bulundu.

İNANILMAZ VE OLUMSUZ BİR GELİŞME

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, genel seçimler öncesi yaptığı açıklamalarda, Anadolu basınına destek vereceği yönündeki vaatlerini hatırlatan cemiyetler, seçim zamanı Anadolu basını olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gereken desteği verdiğini bildirdi.

“Anadolu basını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vaatleri üzerine verdiği inkar edilemez desteğe rağmen, son zamanlardaki gelişmeler inanılmaz derecede olumsuz yönde gerçekleşmiştir” diyen gazeteciler, şöyle devam etti; “İktidar tarafından Devlet İhale Yasası’nda değişiklik öngören ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yeni yasa tasarı taslağı, Anadolu basını için hayati önem taşıyor. Yeni Kamu İhale Yasası'nda Anadolu basını için getirilmek istenen değişiklik, Türkiye'de yerel gazete olgusunun sonunu getirilebilecek derecede vahim sonuçlar doğurabilir. Yasa tasarısı kabul edilirse, güç şartlar altında yayın hayatını devam ettirmeye çalışan yerel gazeteleri oldukça zor ve sıkıntılı günler bekliyor.”

İLANLAR HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Önce dernekler, kooperatifler ve odaların kongre ilanlarının gazetelerde yayınlanmasının kaldırıldığının altını çizen Cemiyetler; “Ardından bazı ihaleler ilansız davet usulüyle yapılmaya başlanmıştır. Kongre ilanlarının kaldırılması ve ihalelerin davet usulüyle yapılması, şimdi de ilanlara kısıtlama getirilmesi, Anadolu basınını uçurumun eşiğine getirecektir. Anadolu basını için hayati önem taşıyan ilanlar ile ilgili olarak yapılmak istenen kısıtlama için yerel basının sesi kısılmak isteniyor şeklindeki yorumlar yapılmaktadır. Yapılan bu yorumlara ve tepkilere karşılık, Anadolu basını sadece daha önce kazanılmış hakları olan posta dağıtım ücreti, elektrik, su ve haberleşme gibi giderlerde basın indirimi konusunda dahi talepte bulunmamış, sadece hakların geri verileceği konusunda beklentide bulunmuştur” dedi.

TALEBİMİZ VAR

İktidardan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan taleplerini de şu şekilde açıkladı; “Anadolu basınının hayat damarlarını kurutmak ve soluksuz bırakmak için adeta elinden gelen yapılıyor” şeklindeki eleştirilerin yersiz olduğunu ispatlayacak kararların alınmasıdır.

29.05.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.