Gazetecilerin hakları ellerinden alınamaz

Gazetecilerin hakları ellerinden alınamaz

Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süha Alpaslan, gazetecilerin yıpranma hakkına yönelik olarak yasalaştırmak istediği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısının biran önce geri çekilmesi gerektiğini sö

Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süha Alpaslan, gazetecilerin yıpranma hakkına yönelik olarak yasalaştırmak istediği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısının biran önce geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılacak değişiklik öngören tasarının yasalaşması halinde güç şartlarda görev yapan, yıpranan ve yaşam süreleri birçok meslek mensuplarından daha az olan gazetecilerin mağdur olacağını belirten Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süha Alparslan, gazetecilerin bu özel durumlarının göz önüne alınması gerektiğinin altını çizdi. Alparslan şunları kaydetti:

''Halen devam eden uygulamada gazetecilerin 20 yıllık çalışma süresi fiili hizmet zammıyla birlikte 25 yıl sayılıyor. Ayrıca emeklilik yaş haddinden de fiili hizmet zammıyla kazanılan yıllar kadar indirim yapılıyor.

MİLLETVEKİLLERİMİZİ UYARIYORUZ VE UMUYORUZ…

Tasarının yasalaşması halinde yıllardan beri fiili hizmet zammından yararlanan gazetecilerin bu hakkı da ellerinden alınacak. TBMM'ye sunulan bu yasa tasarısının gazetecileri mağdur eden şekliyle yasalaşmaması için Bolu milletvekilleri başta olmak üzere tüm Milletvekillerimizi uyarıyoruz, gazetecilerin fiili hizmet zammı haklarının ellerinden alınmaması için çaba göstereceklerini umuyoruz.

ŞARTLAR DEĞİŞMEMİŞ, HATTA AĞIRLAŞMIŞKEN

Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süha Alparslan, TBMM Başkanlığı'na 28 Kasım 2007 tarihinde sunulan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının, aralarında gazetecilerin de bulunduğu bir gurup sigortalının fiili hizmet süresi zammını yani yıpranma hakkını ortadan kaldırdığını ve gazetecilerin kazanılmış hakkını ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemenin tasarıya dahil edilmesini üzüntü ile karşıladıklarını ifade etti. Alparslan, bu hakkın gazetecilere yoğun, şiddetli ve riskli çalışma ortamı nedeniyle 1977 yılında 2098 sayılı yasa ile tanındığını, gazetecilerin o dönemdeki çalışma koşullarının bugün de değişmediğini, daha da ağırlaştığını, çalışma saatlerinin uzadığını, stres, işten atılma endişesi ve can güvenliğine yönelik tehditlerin arttığını kaydetti. Alparslan, basın emekçilerinin de içinde bulunduğu binlerce emekçiye tanınmış yıpranma hakkının çalışanların elinden alınmak istendiğini vurgulayarak şunları kaydetti; “Basın emekçilerinin yıpranmadığını iddia ediyorlar. Basın emekçilerinin Uluslararası çalışma sözleşmesi ve iş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat olarak sınırlanırken, tüm yasalar ihlal edilerek haftada 6 gün 60 saat çalıştırılıyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.