GAZİNİN TERÖRE TEPKİSİ: Lanet olsun komutanım ben bu ülkeye bir gözümü verdim

GAZİNİN TERÖRE TEPKİSİ: Lanet olsun komutanım ben bu ülkeye bir gözümü verdim

Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, Sakarya gezisi sonrası Bolu'ya uğradı. Hak ve Eşitlik Partisi il binasında partililerle buluşan Pamukoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıya katılan partililerden Özgür Çavuş isimli bir gazi, Osman Pamukoğlu'na terör saldırılarında yaşamını kaybeden askerlerle ilgili verilen bilgilerin ve haberlerin doğru olmadığını söyleyerek isyan etti. Çavuş, “Lanet olsun komutanım, ben bu ülkeye bir gözümü verdim” diyerek tepkisini gösterdi.

Osman Pamukoğlu parti binasında dün yaptığı açıklamada, “Yapılan terör saldırıları sonrası laf kalabalığı var. İncir çekirdeğini doldurmayan konuşmalar yapıldı. Beni yakından taklip eden insanlar, benim bu konudaki düşüncelerimi çok iyi bilirler. Bu konuda yüzlerce röportaja katıldım. Bu ülkede terör örgütü 26 yıldır varlığını sürdürüyor ve bu üç sebepten ileri geliyor. İçerde ve dışarıda tam bir siyasi irade konulamıyor. İçerde PKK faaliyetleri için tam bir siyasi tavır alınamıyor. Dışarıya karşı da Batı'nın PKK'ya siyasi ve lojistik desteği kesilemiyor. Özeti budur” dedi.

ONA YAPACAK BİR ŞEY YOK

Pamukoğlu son dönemde gelişen olaylar doğrultusunda sorulan, “Amerika'nın anlık istihbarat görüntülerinin verilmediği yönünde iddialar var, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu şu şekilde cevaplandırdı: “25 yıldır siz bölgedesiniz. PKK'nın neyi, ne zaman, nasıl yapacağını bu kadar yıldır öğrenemediniz mi? Onların istihbarat vermesine gerek yok. Eğer bir ülke kendi güvenliğini başka bir ülkenin istihbaratına bağlıyorsa, ona yapacak bir şey yok. Bu kadar açık. Bu dünyada klasik bir ilkedir. Bir ülke ki iç güvenliği dahil başkalarının vereceği istihbarata bağlıysa siz artık çok yapacağınız bir şey yok, çaresizsiniz demektir.”

PKK'NIN KAMPLARI BELLİ

Pamukoğlu açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Ne İsrail'in haberlerine ne de Amerikan'ın cari sıcak istihbaratına ihtiyacınız var. Zaten adamlar belli. Bizim topraklarda kamplarda üslerde belli. Bunu ısrarla söylüyorum. Bütün bunları söylerken de halkımızın bu konuyu çok daha rahat pratik anlayabilmesi için bu tarzda anlatıyorum. PKK'nın kampları belli. Asla değiştirilemez. İran'da kampları var, yerleri belli asla yerleri değiştirilemez. Değiştirilemez çünkü bulundukları kamplarda coğrafi üstünlükleri var. PKK orayı terk ettiğinde sıkıntıya düşer. Bizim topraklarda da kampları belli. Hatta hangi kampta kaç kişi olduğu belli. Neyin istihbaratı. Bıraksınlar Irak Amerikan istihbaratlarını. Buna kim inanıyor. Bu duruma kim bel bağlıyor. Bu duruma bel bağlayanlar bu mücadelenin tarzını, stratejisini, diplomasisini bilmeyen siyasetçiler ve bürokratlardır.”

KAMPLARA KARTAL PENÇESİ GİBİ EL ATILMASI LAZIM

Ortaya çıkan güvenlik zafiyetinin beceriksizlik olduğunu söyleyen Pamukoğlu, “Kim bu beceriksizliklerle hareket ederse ortaya böyle bir sonuç çıkar. Son iki ayda neler oldu görüyorsunuz. Burada yapılacak tek bir şey vardı. Yapılması gereken şuydu; Kuzey Irak'ta bulunan gruplar Türkiye'de bulunan kamplarında sayıyı çoğaltmak için bizim topraklara girerler. Aşağı yukarı bu geçiş Mart sonu Nisan başı başlar. Siz devletsiniz. Kuzey Irak'ın tümüne bir kartal pençesi gibi bütün kamplara el atmanız lazım ki bu kampları darmadağınık edebilesiniz. Planlarını bozabilesiniz. Güçlerini azaltabilesiniz. Peki, bütün bunlar yapıldı mı? Hayır yapılmadı. Bu yapılmadığı için işte Nisan aydından beri ortaya çıkan durum belli” dedi.

PKK'NIN TÜKENMİŞİ BUYSA YA GÜÇLÜ OLSA NE OLACAK?

Vatandaşların kandırıldığını söyleyen Pamukoğlu, “Bir de milleti avutuyorlar, uyutuyorlar. Önce kendilerini kandırıyorlar. Neymiş PKK'nın son çırpınışıymış. Çırpınana bak. Gümüşhane, Giresun, Tokat, Samsun ve İskenderun'da her yerde vuruyor. Güneydoğu Anadolu'da zaten çıldırmış gibi geliyor. PKK'nın tükenmişi buysa ya güçlü olsa ne olacak? Bütün bunların hepsi insanların bilgisizliği ama bu halk bu durumlardan bıktı. Ben son 50 gündür her gün halkın içindeyim. Halk artık köpürüyor. Halkın burasına gelmiş. Huzur diyor başka bir şey demiyor. Bu durumda bu halkın parlamentodaki partilerin hiçbirinden umudu yok. Bu çözümü onlardan beklemiyor. Şunu belirtmek istiyorum; yaşanılan olaylar halkı köpürtmüş ve halkın öfkesi birikmiş durumda” diye konuştu.

BU İŞİ BU ADAMLARIN ÇÖZEMEYECEĞİNİ BİLİYOR

Pamukoğlu açıklamasının sonunda, “Bütün bunlar bir tarafa yaşanan sorunun giderilmesi için meclisteki partiler ve diğer partilerden bu işin çözümleyebileceği bu işe kökten bir çözüm getirebileceğini söyleyen biri var mı? Bu halk bu insanlardan herhangi bir şey beklemiyor. Bu halk bu işi bu adamların çözemeyeceğini biliyor” dedi.

ŞUAN DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY YOK

Pamukoğlu'nun açıklamasının ardından, 2000 yılında Hakkari'nin Çukurca ilçesinde girdiği bir çatışma sonrası gözünü kaybeden gazi Özgür Çavuş, terör örgütünün son dönemde yaptığı saldırılara tepki gösterdi. Pamukoğlu'nun konuşmasının ardından söz alan Çavuş tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Komutanım son dönemde terör olayları yine arttı. Neden bu durumun önüne bir türlü geçilemiyor? Siyasiler neden gerektiği kadar bu konuda baskı oluşturamıyor. Bir sürü insanın canı yandı ve yanmaya devam ediyor. Ben 2000 yılında Hakkari'de çıkan çatışmada bir gözümü kaybettim. Lanet olsun komutanım ben bu ülkeye bir gözümü verdim. Ama şuan değişen hiçbir şey yok.”HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.