Geç kalmayın

Geç kalmayın

Resmi Gazetenin yayınladığı, Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili süre, giderek azalmaya başladı. 28 Kasım 2009 tarihine kadar tapu değişikliği yapmayan mülk sahiplerine,1.000 TL'ye kadar ceza uygulanacak.

Resmi Gazetenin yayınladığı, Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili süre, giderek azalmaya başladı. 28 Kasım 2009 tarihine kadar tapu değişikliği yapmayan mülk sahiplerine,1.000 TL'ye kadar ceza uygulanacak.

28 Kasım 2007 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili yapılan değişiklik, vatandaşımızın aklında bir sürü soruyu beraberinde getirdi. Vatandaşımızın tapu değişikliği ile ilgili izleyeceği yolu kolaylaştırmak için araştırma yaptık. Tapu Kadastro Müdürü Ziya Başaran'la konu hakkında görüşerek vatandaşımızın izleyeceği yöntem hakkında bilgi aldık.

YENİ DÜZENLEME TAPULARIN KONTROLÜNÜ SAĞLAYACAK

Başaran, Tapu Kadastro Müdürlüğü'nde, tapu değişikliği işlemleri ile ödenecek tutarla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “1.000 m2'ye kadar 135 TL, 1.000–3.000 m2'lik alan için 190 TL, 3.000 m2 üstündeki her 1.000 m2 için 190 TL'nin üstüne 17 TL'lik bedel alacağız. Biz bu bedeli aplikasyon bedeli olarak alıyoruz. Bu yapılan değişiklikle birlikte hala arsa ve tarla yazan tapuların da kontrol altına alınması ile ilgili bir düzenleme yapılmış olunuyor.”

VATANDAŞ VERİLEN GÜN VE SAATTE ARAÇ TAHSİS EDİP HAZIR BULUNACAK

Başaran açıklamasının devamında, vatandaşın izleyeceği yöntemi şu şekilde tarif etti: “Kart irtifaklı yerlerle ilgili vatandaşımız bize başvuruda bulunurken, kat irtifakında tapusu olan herhangi bir vatandaşımız, bütün binayı temsilen gelip işlemlerini yaptırabilir. Binadaki bağımsız bölümlerin tamamının yapı kullanım izinleriyle birlikte nüfus cüzdanları, yapı kullanma izin belgeleri ve tapuların fotokopisi ile birlikte müdürlüğümüze müracaat edecek. Müdürlüğümüz, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün belirlemiş olduğu hizmet bedelini tahakkuk ettirip, ilgili banka şubesine yatırttıktan sonra vatandaşımıza binanın ve arazının tespiti için bir gün verecek. Verilen günde ve saatte vatandaş bir araç ayarlayıp, teknik elemanlarımızı araziye götürecek. Teknik elemanlarımız araziden binayı ölçecekler. Ölçtükten sonra müdürlüğümüze gelecekler, müdürlüğümüze ölçü değerleri ile ilgili 4 takım dosya tanzim edilecek. 4 takım dosyayı Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gönderecekler. Resmi senet tanzim etmeden cins değişikliği ile Tapu Sicil Müdürlüğü'nde değişiklik yapılacak. Cins değişikliği yaptıktan sonra kat mülkiyetine geçmek için başvuruda bulunacaklar. Tapu Sicil Müdürlüğü'nde kat mülkiyeti işlemini gerçekleştirecek.”

HAFTA SONLARINDA ÇALIŞMAK İÇİN VALİ BEY'DEN İZİN ALDIK

Gazetemiz muhabirinin sorduğu “Siz bugün itibari ile başvuran vatandaşa 17 Haziran'dan başlayarak gün verebiliyorsunuz ve şu an Bolu'daki başvuruların %10'luk dilimi bile gerçekleşmiş değil. Kat mülkiyeti değişikliğinde son tarihin 28 Kasım 2009 olduğunu düşünürsek, siz şu an ki imkânlarınız ve teknik kadronuzla bu talebe nasıl cevap verebileceksiniz?” sorusuna Başaran, “Şu anki teknik kadroyla bu işe cevap verebilmemiz mümkün değil. Genel Müdürlüğümüz'den bu konuya ilişkin takviye isteyeceğiz. Şu an için bu konuyla ilgili herhangi bir sıkışıklığımız yok. Ayrıca bu durumla ilgili önlem olarak Vali Bey'den Cumartesi ve Pazar günü çalışmak için onay aldık. Talep yoğunlaşmaya başlayınca Cumartesi Pazar günleri de çalışarak işlemleri gerçekleştireceğiz” dedi.

VATANDAŞIMIZ İŞLEMLERLE İLGİLİ PANOLARIMIZDAN BİLGİ ALABİLİR

Başaran açıklamasının sonunda, vatandaşların Tapu Kadastro Müdürlüğü panolarında işlemler için gerekli evrakların bulunduğunu şu sözlerle ifade etti: “Biz kat mülkiyeti ile ilgili vatandaşımızın alması gereken önlemlerle ilgili duyurularımızı astık. Başvuracak olan vatandaşlar müdürlüğümüzdeki panolara bakıp gerekli evrakları temin ederek gerekli işlemlerin yapılabilmesi için bize başvuruda bulunabilirler.”

Tapu Sicil Müdür Vekili Meral Çoban'la, konu ile ilgili yaptığımız röportaj yarın gazetemizde.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.