Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Geç oldu ama temiz oldu

Bolu'da insanları anlamak çok zor.

Niye geniş yollar yapılıyor diye kızan insanlarla karşılaştınız mı?

Veya yollar açılmasın eskisi gibi kalsın, başka insanlar bölgemize gelmesin diyenleri duydunuz Bolu'da yaşıyoruz.

Hadi, siyasi partililerin gözlüğü ile bakınca belki memnuniyetsizlik ifade edilebilinir. Ama bazılarına ne oluyor.

Her şeye olumsuz gözle bakıyoruz, iyi olan hiçbir şeyi görmüyoruz veya görmek istemiyoruz.

İyi olanı görmezsen, övmezsen, kötü olana yaptığın tenkitin etkisi de olmaz, değeri de.

Alpağut köyü yolu genişledi ve asfaltlandı, şimdi bu yolun neden genişlediğini ve asfaltlandığını soranlara anlatayım.

İlgilenenlerin bildiği gibi Bolumuzun güney ve kuzeyinde, çevre yolu olarak iki arter üzerinde çalışmalar yapılıyor, diğer tali yollar bu iki ana artere bağlanarak ulaşım kolaylığı, trafik akışının sağlanması, ağır tonajlı vasıtaların şehir trafiğinden arındırılması, şehirden ilçelerimize çıkışın kolaylaştırılması düşünülüyor.

Bu yeni açılan yolların etrafında muhtemel yapılaşmalar sayesinde de şehrimizin genişleyeceği, merkezdeki sıkışıklıktan kurtulacağı aşikardır.

Başkanımız Alaaddin Yılmaz'ın yolları göstermesinin dışında ben bu yapılan çevre yollarını tek başıma dolaştım.

Güney çevre yolları bitmek üzere. Kuzey çevre yolu ise ana arter olarak eski İstanbul caddesinden girip Yüksel Ceylan zamanında yapılan Bahçelievler alt geçitten geçerek Alpağutbey mahallesi ve Alpağut köyünün içinden ve Pirahmetler köyünün altından İzzet Baysal Devlet Hastanesine, oradan devamla kalıcı konutlardan yeni yapılan E-5 köprülü kavşağına ulaşılıyor, oradan Paşaköyüne, sonra daha güneye İl Sağlık Müdürlüğü’nün arkasından devamla; bir yol Tepecik mahallesinden Mudurnu yoluna bağlanıyor. Diğer bir yol da Paşaköy, Sandallar ve Kasaplar köyü arazilerinden geçerek Üniversite yolu ismi altında Üniversiteye ulaşıyor.

Bu yollar geliş gidiş şeklinde, orta refüjlerde ışıklandırma yapılmış son derece kaliteli ana caddeler olmuş. Nedendir bilmiyorum yol Kasaplar köyünde daralmış tek şeride düşmüş.

Alpağut köyü halkının ve muhtar İlhan Çalışkan'nın da yardım ve desteğiyle genişleyen Alpağut köyü caddesi, çevre yolu projesinin tamamlanabilmesi için ayrı bir önem kazanmış durumda.

Çok yakında Bolu; Tepecik, Paşaköy, Sandallar, Mudurnu yolu istikametinde büyüyecek ve bu yerlerdeki araziler değer kazanacak, ticaret ise belli oranda bu bölgelere kayacaktır. Çok pahalı olan merkezdeki arsa, daire ve dükkan fiyatlarının daha makul seviyelere geleceği inancındayım.

30.08.2006 

Bu yazı toplam 1377 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.