Geçmişi bugünü aydınlatıyor

Geçmişi bugünü aydınlatıyor

1998 yılında başlayan orijinaline uygun bir şekilde onarım çalışmaları sona eren Vilayet Konağı, ihtişamlı görüntüsü ile Bolu'yu süslüyor. Yazarımız Nadir Garipoğlu, 1811'lerde halkın “Saray” ismini verdiği Kona

1998 yılında başlayan orijinaline uygun bir şekilde onarım çalışmaları sona eren Vilayet Konağı, ihtişamlı görüntüsü ile Bolu'yu süslüyor. Yazarımız Nadir Garipoğlu, 1811'lerde halkın “Saray” ismini verdiği Konağın dününü ve bugününü anlattı.

Hayalim gerçekleşti

    Resotasyonu yapılan Hükümet Konağımız, 8 yıl önce, iki katlı haliyle onarıma alındığında, Valimiz Sayın Nusret Miroğlu’na 1811 yılında yapılan bu tarihi binanın o zamanki haliyle yapılmasını önermiştim.

    Elimdeki tarihi fotoğraflarla Bolu’nun girişinde bu muhteşem görünüşlü tarihi binayı ihtişamlı haliyle hayal edebiliyordum.

    “Binaya bir kat daha çıkar ve orijinal hale getirirsek maddi olarak ne kadar fark edeceğini” soran Sayın Valime, 100 milyar fark edeceğini söylemiştim.

    1998 yılında, 9 milyar civarında ihale edilen bu bina, herkesin bildiği çeşitli talihsizlikler sonrası bugün 4 trilyona bitirilebildi.

    Herkesin beğendiği bir muhteşem tarihi bina halkımıza hizmet vermeye başladı.

    Bolu bu binanın yapılmasıyla sadece tarihi bire yapıya kavuşmuş olmadı, aynı zamanda halkımızda, siyasilerimizde ve bürokratlarımızda tarihi dokulu binaları kazanma duygusunu da geliştirdi.

    Ve göreceksiniz, bu duygu ve düşünce pek çok tarihi yapılarımızın kurtarılmasına da vesile olacaktır.

    Bu bina aynı zamanda geçmişle gelecek arasında bir köprü; dış görünümündeki ihtişamıyla tarih; iç donanımındaki modernliği ile de çağdaşlığın sembolü oldu.

    Emeği geçen herkese; başta Sayın Valim Ali Serindağ olmak üzere 8 senelik süre içinde çok eziyet çeken, tenkitlere maruz kalan Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü, tüm teknik ekipmanlarına, müdürlerine.

    Binanın yapılabilmesi için gerekli paranın tamamını hazineden temin ederek özel idaremizi maddi yükten kurtaran milletvekillerimiz Mehmet Güner, Metin Yılmaz ve Yüksel Coşkunyürek’e ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

    Hükümet Konağımız Bolumuz’a hayırlı olsun.

18.yüzyıldan günümüze Hükümet Konağı

    Tarih toplumların paha biçilmez zenginliğidir. Geçmişten bu güne taşınan, tarihi yansıtan, her bir taşı korumak benimsemek hepimizin görevi. İşte Bolu Hükümet Konağı. 1811'den günümüze yansıması göz alıyor ve Bolu'nun yeni sembolü geçmişin kokusunu bu güne özenle taşıyor. İşte öyküsü...

    1811-1864 yılları. 2'nci Mutasarrıflık (sancaktarlık) döneminin ilk mutasarrıfı, (sancaktarı) Hüsrev Paşa, 5 aylık görev süresi içersinde idari binaya ihtiyaç duyar.

    Hüsrev Paşa, o günkü ismiyle Tebbağlar (Tabaklar) Mahallesi’ndeki bir tarla üzerine, harem ve resmi daire bölümlerinden oluşan Hükümet Konağı yapılması için girişimlerine başlar.

    Çeribaşızade Seyyid Mehmet Ağa'nın 1300 kuruşa sattığı tarla üzerine binanın yapımına başlanır. Ancak o sıralarda patlak veren Osmanlı- Rus Savaşı, Hüsrev Paşa'ya Hükümet Konağını bitirme zevkini yaşatmaz. Onun yerine Kahyası İbrahim Paşa, inşaatla ilgilenir ve 1811 yılında bina tamamlanır.

    O dönemlerde halkın saray diye adlandırdığı Hükümet Konağı planlandığı üzere, harem ve resmi daire bölümlerinden oluşuyordu. Resmi daire olan bölümü 3 kattan oluşmuştu ve birinci katta 15 oda, ikinci katta 12 oda ile vatandaşlara hizmet veriyordu. Üçüncü katta ise bir sofa ve 10 oda bulunuyordu.

    Harem bölümü de 3 katlı olarak inşa edilen Konak'ın her katında 4 oda vardı.

    Hükümet Konağı, 1812-1813 yıllarına gelindiğinde, daha sonra valilik yapacak olan Abbas Paşa tarafından hükümet adına sattın alınır. Hüsrev ve İbrahim Paşa'lardan 40 bin kuruşa alınan bina, bu tarihten sonra Mutasarrıf Konağı olarak hizmet vermeye başlar. Ve Bolu ilk resmi Hükümet Konağı'na kavuşur.

    Ama tam 121 yıl sonra, 1933 tarihinde çıkan yangın Konak'a büyük zarar verir. Halkın yardımlarıyla orijinaline uygun olarak onarılan bina, yine bodrum üzerine 3 kat olarak inşa edilir.

    Talihsizliklerin peşini bırakmadığı konak, 1944 yılındaki depremin ardından büyük zarar görür ve üçüncü kat iptal edilir. İki kat olarak 1998 yılına kadar hizmet veren konak, 195 yıllık ömrünü, o tarihten sonra başlayan orijinaline dönüştürme çalışmaları ile günümüze taşınır. Yapı, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 09.01 1990 tarih ve 1006 sayılı kararı ile tescil edilerek koruma altına alınır.

Emin ama zorlu adımlar

    1998 yılında dönemin Valisi Nusret Miroğlu zamanında orijinaline uygun olarak yapılmak üzere boşaltılan Hükümet Konağı, Özel İdare'nin bütçesinden ayrılan 40 milyar lira bedel ile yıkımına karar verilmiş.

    İlk onarım ihalesini, 22.06.2000 tarihinde, 839 Milyar Lira ile alan, Vakıf İnşaat A.Ş.'nin iflasının ardından, Bakanlar Kurulu'nun fesh kararı almış ve onarım ihale işlemlerine, 2004 yılına kadar süren uzun bir ara verilmiş. Vakıf İnşaat'a ise o güne kadar yaptığı işler için 173 Milyar Lira ödenmiş.

    Geçen yaklaşık 4 yıllık sürenin ardından, ikinci ihale, 22.07.2004 tarihinde, ekonomik açıdan en avantajlı teklif göz önünde bulundurularak 3.258.000,00 YTL bedelle SUTEKNET Yapı Ortak Girişimi'ne verilmiş. Ancak ihaleye katılan ikinci istekli durumunda olan PEKERLER İnşaat LTD. Şirketi'nin itirazı ihaleye damgasını vurmuş. Yapılan yazışmalar sonucu PEKERLER İnşaat, 4.050.000.00 YTL'ye ihaleyi kazanmış.

    Sayıştay Başkanlığı tarafından aynı işin proje mümessili olmaları nedeniyle, PEKERLER İnşaat'ın ihaleye katılamayacağını belirlemiş ve süreç yine iptal kararı ile karşılaşmış.

    22,03,2005 tarihine gelindiğinde, tekrar çıkılan ihale 05.12.2005'de atılan imzalarla Kemhaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketine 4.437.980.00 YTL bedelle verilmiş. Şirket ,onarımın bitiş tarihini 05.12.2005 olarak taahhüt etmiş.

    Yaklaşık 3 aylık bir gecikme ile bitirilen Hükümet Konak'ının yaklaşık maliyeti 4. 754.000.00 YTL'ye ulaşmış, bu bedelin yüzde 25'ini ödeyecek olan İl Özel İdaresi Valimiz Ali Serindağ ve milletvekillerimizin çabaları sonucunda Maliye Bakanlığı tarafından ödenmesi sağlanmış ve 1.188.500 YTL İl Özel İdaresinin bütçesinde kalmış.

1811’den 2006’ya merhaba

    Konağı orijinaline uygun bir şekilde tekrar restore edilmesi fikri, 1999 Bolu-Düzce depreminden önce gündeme gelmiş. 1988 yılında bu amaçla boşaltılan binanın restitüsyon (tarihi yapısına uygun projelendirme) projesinin hazırlanması için Birikim Mimari Tasarım Şirketi ile anlaşılmış.

    Çalışmalarına başlayan Birikim Mimari Tasarım Şirketi, 195 yıllık tarihi konağın orijinal halini belirlemek için ellerinde veri olarak bulunan dört fotoğrafla yola çıkmış. Orijinal hali ve yangın sonrasını belgeleyen fotoğraflardan elde ettikleri bilgilerle restitüsyon projesini hazırlamışlar. Mimarlar, binanın, 1933 yılındaki yangın ve 1944 yılında geçirdiği deprem sonrası geçirdiği onarımların ardından, yıkılan ve değiştirilen bölümlerini belirlemişler. Ellerinde bulunan belgeler ışığında, yapının hem orijinal dokusu hem de strüktür ve cephe değişimlerini belirleyerek orijinal haline ulaşmışlar.

    Plan şeması korunarak kullanılacak olan bina, restitüsyon projesi aşamasında, kaybolan bölümlerinin karakteristik cephe elemanlarının orijinaline uygun olarak oluşturulmuş. Yapının iç mekanları yerleşim şeması ıslak hacimler (banyo, tuvalet, mutfak) dışında eldeki bilgiler doğrultusunda yapılmış.

    Geçirdiği yangın ve deprem sonrası yapılan onarımlar sırasında sadece mimari karakteri değil, yapısal oranları da değişen Konak, eldeki veriler doğrultusunda, 1811 yılındaki oranlarına uygun olarak, cephelerde kaybolan taş kornişler ve alın kısımları da dahil olmak üzere planlanmış. Binanın orijinal fotoğraflarında, kat yüksekliliklerinin ve pencere kısımlarındaki oranların farklılığı göze çarpan değişiklikler olarak şirketin hazırladığı raporda vurgulanmış. Yapıldığı yıllarda yönetim ve harem olarak ayrılmış fonksiyonları, restitüsyon çalışması sırasında belirlenmemiş ve malzeme tanımları göz önünde bulundurularak projelendirilmiş.

    Tüm cephelerde bulunan taş kornişler ve alın süslemeleri yine fotoğraflar yardımıyla oluşturulmuş. Giriş merdivenleri üzerindeki sütunlarda, 1811 yılındaki haline sadık kalınarak çizilmiş.

    Tarihin ihtişamını yansıtan Hükümet Konağımız, verilerin azlığı nedeniyle fonksiyonel özelliklerinden daha çok, mimari karakterlerinin tekrar oluşturulması ile günümüze merhaba diyor.

29.03.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.