Geçmişin izdüşümünde Sayın Türker

            07.12.2004

Günümüz olaylarının görüntülerinden çok daha net, daha berrak, daha noksansız oluyor geçmişin izdüşümünü çıkarmak.

Masanın önü, arkası konumuna göre olayların bazı kesitlerini, bulunduğumuz makamın getirdiği sorumluluk sınırı içinde, görüntüleme şansımız çoğu kez olamaz. Karanlıkta kalan birçok konunun, belli bir zaman sonra aydınlığa çıkması da, olaylara bakış noktasının değişmiş olmasına bağlıdır. İşte bu yüzdendir ki geçmişte yaşananların karanlıkta kalan bölümleri belli bir zaman sonra daha net olarak ortaya çıkar. Onun içindir ki,geçmişin izdüşümünü çıkarmak önemlidir. Belleğimizde kayıtlı hatıra defterini karıştırdıkça, sayfa kenarlarına sıkışıp kalan dipnotlar gözümüze ilişerek çıkıverir gün ışığına.

Bir yığın soru işaretlerinin bu notları açmanın bir sakıncası olmaz anlatır rahatlar, anlatır rahatlatırsınız çevrenizi.

Merkeze alınan Valimiz Sayın Mehmet Ali Türker’le 1 Aralık 2004 tarihinde, gazetemiz Gündem’i ziyaretinde karşılaştık. Meslek yaşamında Tunceli ve Bolu olarak iki il ile özdeşleştiğini, buralarda bulunduğu sürede halkın gösterdiği ilgiden son derece mutlu olduğunu söylüyordu. "Bolu’dan uzak olmama karşın bir Bolulu gibi, sorunları benim sorunumdur. Bolu adeta benim bir parçam" diyordu.

Bir kısım sorunların çözümünde veya yeniden şekillenmesinde yine es-ki kaygılarını dile getiriyor, sivil toplum örgütlerinin, halkın önünü açması bakımından tetikleyici güç olmadıklarından sitem ediyordu.

Hizmet verdiği yeri ve o yerin insanlarını unutamadığını, görevi süresinde devletle halk arasında denge unsuru olarak kaldığını söylüyor, o nedenle doğruları söylemekten çekinmediğini ifade ediyordu.

Atamasının siyasi iradesiyle, son anda kararname listesine girmesinde etkin olanları da bildiğini buruk bir ifadeyle anlatıyordu.

Her konuda halkın yanında olduğunu, gördüğü en küçük topluluğa doğruları saatlerce anlatmaya çalıştığını, büyük küçük ayırmaksızın, her davete katıldığını anlattı.

Bir anlamda kapalı kapılar ardında geçmişteki gelişmelerde neyi niçin yaptığını açıklamaya çalıştı.

Bütün bu davranışların zamanla sağlığını etkilediğini, zamanla bürokrasi içindeki suları bulandırdığını söyledi.

İnandığı bir şey vardı; Doğruyu söylemek, insanları doğru bilgilendirmek!

Sonucu zarar da olsa yapılan en doğru davranışın, doğru görüntülerin elde edilmesi için doğru yerde durup, olaylara doğru bakmakla mümkün olduğuydu.

Güzel bir sohbetti. Birçoğunu anılarda gizleyeceğim olayların, konuşulup değerlendirilmesi, gerçekten hoştu.

Sağlıklar diliyorum Sayın Valim.

Bu yazı toplam 647 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.