Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

GELECEĞİNİ ARAYAN BOLU

            13.04.2005

Ticaret ve Sanayi Odamızın önderliğinde "Bolu Geleceğini Arıyor-3" isimli toplantı, Termal Otel’de yapıldı.

Konu "Eko Turizm" idi. Bolu sevgisiyle dolu ülkemizin önemli İktisat profesörlerinden, yazar Sayın Kenan Mortan hocamızın yönettiği toplantı hiç aralıksız 6 saat sürdü ve Bolu’nun çok önemli meseleleri konuşuldu.

Sayın Prof. Kenan Mortan Hocamız, beyinlerimizde fırtınalar estirdi.

Tartışmaların son bölümünde konuşulan en önemli konu ise, Boludağı Tüneli açılınca ne olacak Bolu’nun hali? Ne olacak Kaynaşlı’daki 350 işyeri? Yolcular transit mi geçecek, yoksa uzun tüneli geçerken deprem olacağından korkup tüneli baypas ederek eski yolu mu seçecek ve de yolcuların ne kadarı seçecek o bilinmez.

Biz şimdi Boludağı-Kaynaşlı bölgesindeki, çoğu hijyenik olmayan 350 civarında kendin pişir, ye tipindeki işyerlerini bırakalım, o Düzce ile çözülecek sorun. Düzce işini bilir, mutlaka onlara bir çözüm bulacaktır.

Tünel çıkışındaki Elmalık Köyü arazilerinde Karayolları tarafından projelendirilmiş olan 250 dönümlük dinlenme tesisleri yapılacak.

BOSİAD Başkanı Adnan Daylan bir takım girişimlerde bulunmuş, Maliye Bakanlığı, Bayındırlık İskan Bakanlıklarıyla görüşmüş.

Buraya yapılacak olan tesisleri ihaleden büyük kuruluşlar (Varan, Ulusoy gibi) alır. Oraya küçük, küçük çok sayıda tesisler yapılsın, 250 dönüm arazide çok daha fazla işyeri açılsın düşüncesinde.

Peki oraya kendin pişir kendin ye, kamyoncular ve otobüslerin konaklama yeri, restoran gibi yerler yapılırsa, kanunlara ve yönetmeliklerimize göre de isteyen ihaleye girip alacağına göre, Bolu’ya ne faydası olacak? Bunu bir türlü anlayamadım. Toplantının sonlarına doğru bu konu açıldığından yeterince tartışılamadığını düşünüyorum.

Profesör Kenan Mortan hocanın bir önerisini gözardı etmeyelim. Avrupa’nın bir şehrinde (şimdi ismini hatırlayamadım) dağda tünelin çıkışında o şehre giriş çıkışı ücretsiz yapmışlar. Ankara-İstanbul arasındaki Bolu’ya giriş çıkış ücretsiz olarak çözülürse, şehrimize bir hareket gelir. Bolu’daki tesisler de bundan nasibini alır.

Biz esas bu konu üzerinde duralım. Ankara-İstanbul arasında seyahat edenleri gişelerden nasıl ücretsiz olarak Bolu’ya sokarız? Karayollarından, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan bunu isteyelim. İyi bir organizasyonla Ankara-İstanbul arasındaki en büyük ve tek konaklama merkezi Bolu olacaktır düşüncesindeyim.

NİCE 160 YILLARA

Toplumun huzur ve güvenliğini, can ve mal emniyetini, devlet otoritesini kanunları koruyan polis teşkilatımızın 160.kuruluş senesi çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İl Emniyet Müdürümüz Sn. Mehmet Yazıcı’nın nezdinde tüm Emniyet teşkilatımızı kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 1302 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.