Geleni giderken görmek

            04.01.2005

Toplumu etkileyen bir kısım önemli gelişmeler vardır, gerekli önlemleri almazsak sonuçlar, üzücü ve zarar verici olabilir. Yaşamın her alanında karşılaşabileceğimiz doğal olaylar için zamanında alınmayan önlemlerin faturası gözyaşı ile ödenir. Bunu yakın zamanda yaşadık. Benzer olaylar geçmişte de olmuş. Binlerce canlı zarar görmüş, belli süreçte aynı yanlışlıkları yapmamak üzere tövbekar olunmuş ama ne yazık ki, kişisel menfaatler nedeniyle ya tövbeler unutulmuş, ya görmezlikten gelinerek acılara yelken açılmış.

Zemini tanımadan üzerine gökdelenler kondurmuşuz. Proje hazırlamada konunun bilenleri yerine herkes uzman olmuş. Herkes olsa olsa metoduna göre hesaplar yapmış, sonuçta yanlış hesap yapanlarla birlikte binlerce masum insanlar da yıkılan enkazı altında hayatlarından olmuş.

Tek damla alınteri dökmediğimiz ormanlarımızı talan ederek erozyona neden olmuşuz. Sellerle maddi manevi zararlara uğramışız, halen de uğramaktayız.

Çevre ve hava kirliliğinden sürekli şikayetçi olmuşuz. Kirliliğe neden olan ne kalitesiz yakıtı kullanmaktan, ne belgesiz, bilgisiz insanları çalıştırmaktan, ne de sokak, cadde ve parklarımızı kirletmekten vazgeçmesini bilemiyoruz.

Çocuklarımız, geleceğimizdir diyoruz. Çocuklarımızı yetiştirecek eğitim kurumlarımızı ele geçirmek üzere, siyasi mücadelelerle yandaşlarımızı yerleştirmek için, kimimiz arka bahçeden, kimimiz ülke birliğinden, kimimiz sosyal enternasyonelden medet umarak dinamik gücü, Anayasamızın öngördüğü Cumhuriyet ilkeleri doğrultusunda tek bileşkede toplamak yerine, değişik kuvvetlere ayırma çabasında olmuşuz.

Yıllarca gelişemedik, gelişemiyoruz diye içten içe ağlayıp, gözyaşımızı içimize akıtmışız. İçimizin acısını içimize gömmüşüz. Derdimizi anlayan çıkar diye yıllarca beklemişiz.

Sonuçta hep birileri çıkıp, acıyı çeken bilir düşüncesinden hareketle göster ağrıyan yerini. Tarif et ağrının oluşumunu. İster bireysel, ister topluca, sizi rahatsız eden şeyleri toplayıp yazın bir rapor. Kilonuz nedir? Boyunuz nedir? Ambarınızdaki, tarlanızdaki nedir? Yolunuz, suyunuz, enerji gücünüz neir? Köylünüz, kentliniz ne ile uğraşır? Doğa güzellikleriniz, çalışanınız nedir? Cebinizde kaç kuruşunuz var? Yazın bunları bir yere de gönderin. Şimdiye kadar uzaktan kumandalı olarak yaraya teşhis konuyor diye dertleniyordunuz. “Buyurun şimdi top sizde, ne yapacaksan yap” denmiş.

Ne yapmışız? Yaptığımız ortada! Kendi gerçeğimiz diye yazıp çizdiğimiz herşey için, “Hele bi yol durun beyler!” Bu kitapta yazılanlar külliyen yanlış. Sakın ola bunları dikkate almayın diye feryat ediyoruz. O zaman sormazlar mı insana. “Efendiler bu kitabı hazırlarlayan kim”?

Geleni giderken görmek bu olsa gerek.

Bu yazı toplam 794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.