Gelin bu teşekkürü uluslara taşıyalım

Adına şükran günü deyin, halkın teşekkürü deyin ya da tescillenmiş bir marka olarak “İzzet Baysal Kültür ve Sanat Festivali” deyin ama, gelin artık bu ismi uluslararasına taşıyalım.

Teşekkürümüzü salonlardan meydanlara çıkarak seslendirdik. Yurt genelinde duyulan ismine sesimiz de karışmaya başladı. Örnek ismin gölgesinde onurlanıyor gururlanıyoruz. Türk’ün kendine özgü hasletini sözden eyleme dönüştüren ismi dünyanın kabulleneceği bir İzzet Baysal Efsanesi olarak dünya insanlarının kulaklarında yansıtalım.

Onun ilkeleri, onun felsefesi, onun davranışları dünyanın gelecek kuşakları için yol haritası olsun. İnancı ve kişiliği ders kitaplarında yerini alsın. Bilimin, bilimsel çalışmanın ışığında aydınlansın, nurlansın.

Şükran Günleri’nin çemberi sonsuza yayılan halkalar gibi her yıl bir yenisiyle büyüterek çoğaltalım. O artık hayırların efsanesi olarak dost düşman tüm dünya insanlarının gönlünde yerini alsın.

İzzet Baysal Kültür ve Sanat Festivalini üç ayak üzerine oturtalım. Eğlence, Bilim ve Sanatta oluşan ayaklar üzerinde doğrulup duralım ayaklarımızın üstünde. Sazımızla sözümüzle, folklorumuzla, düğünümüzle derneğimizle dostça eğlenelim, sevgiyle gönülleri bağlayıp neşe saçalım. Gelenek, görenek, örf ve adetimizle kültürümüzü tanıtalım dosta düşmana. Geçmişimizi unutanlara tanıtalım hatırlatalım sevginin lezzetini, üzüntünün paylaşmadaki erdemini gösterelim aleme.

Tüm sıkıntılar, tüm olumsuz koşullara rağmen başarıyı yakalamadaki kararlılığı, çalışmanın çalışkan olmanın, doğru çalışıp kazanmanın bereketini görsün insanlar. Yeni buluşlara ait projelerde adı dolaşsın dillerde. Yeni teknolojiler, yeni ürünlerle insanlık hizmetinde yerini alsın İzzet Baysal Efsanesi.

İnsanların ödüllendirip aşka getirelim. Onun adını taşıyan araştırmalarda yarışsın insanlar yeni yeni buluşlar için kürsülerde onun adıyla tartışılsın tezler.

O elbette reklam için yapmadı. O halktan aldığı halka vermeyi hak bildiği için yaptı herşeyi. Biz onun yaptığını yapamıyorsak da ilkelerini dünyaya taşımak görevimiz olmalı. Bunun için yelken açmalıyız engin denizlere insanlık hizmetinde simge olan İzzet Baysal adını taşımak adına.

Onun ismini duyurmak için belki bizim rüzgarımıza ihtiyacı yok. İşte üstün devlet nişanı. İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hizmet madalyası.

Onu ilkgün özel zarfıyla _İsmini taşıyan Milli Piyango çekilişiyle, Hatıra puluyla ülkesi ve dünya tanımaya başladı. Bizim amacımız tanıtımı hızlandırıp kalıcılığını sağlamak, onun adıyla özdeşleşen ilimizi ülkemize ve dünyaya tanıtmak.

Umarım herşey gönlünüzce, gönlümüzce olur.

05.05.2006

Bu yazı toplam 633 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.