GELİN BU YANLIŞTAN DÖNÜN

GELİN BU YANLIŞTAN DÖNÜN

Mülkü Kızılay'a ait olan ve Kızılay'a Şeref Güler tarafından bağışlanan, halen Bayram Usta isimli lokantanın müstecir olarak bulunduğu üç katlı binanın, müstecir tarafından bir ortakla çalıştırılmak istenmesi ve burada başka faaliyette bulunulacağı iddiaları, geçtiğimiz günlerde gazetemizde yer almış ve konuyla ilgili, Kızılay Şube Başkanı Yılmaz Özarslan gazetemize açıklama yapmıştı. Konuyla ilgili son olarak, 20 Ekim 2009 tarihli köşe yazısında köşe yazarımız Yüksel Gültekin, Hilal-i Ahmer Cemiyeti (KIZILAY) başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Kızılay'la ilgili yayınladığımız haberden sonra, Yüksel Gültekin'in köşesinde yazdığı yazı üzerine kendisi, Kızılay Şube Başkanı Yılmaz Özarslan tarafından çok nazik bir davetle, konuyla ilgili bilgilendirmek üzere Bolu Kızılay Şubesine davet edilmiş ve gazetemizin Haber Müdürü Zeki Ercivan ile birlikte, dün saat 17.00 sularında bu davete katılmıştır. Gerçekleşen görüşmede, tarafların ileri sürdüğü hususlar, delil ve belgeler yorum yapılmaksızın aşağıda özetlenmiştir. Bu konuda son söz aziz okuyucuların ve kıymetli kamuoyu mensuplarınındır. Fakat unutulmaması gereken husus şudur; Kızılay hepimizindir. Ona sahip çıkmak hepimizin görevidir. Biz kamuoyunu bilgilendiriyoruz ve yetkilileri bu konuda ayrıca görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Saygılarımızla…

Yapılan görüşmede Kızılay Bolu Şube Başkanı Yılmaz Özarslan özetle şunları söylemiştir:

“İhtilaf konusu gayrimenkulde halen 5280 TL bedelle Mutlu Karataş'ın kiracı olarak oturduğunu ve burayı lokanta olarak işlettiğini, kendilerine müracaat ederek zarar ettiğini ve yanına bir ortak alarak işini büyütmek istediğini, bu konuda kendisine izin verilmesini bir dilekçeyle talep ettiğini belirtmiştir. İşletmeye kim ortak alınacağı sorulduğunda Nejat Öztürk Bey'le ortak olacağını beyan etmiştir.”

“Tüzüğe göre mevcut kiracı ortak aldığında 1 yıl aynı faaliyeti devam ettirmek mecburiyetindedir. Kiralanan gayrimenkulde 1 yıldan sonra dilediği faaliyette bulunabilir.”

“Tüzüğe göre mevcut kiracı, kiracı olarak oturduğu gayrimenkulde yanına bir ortak almak isterse dilekçeyi verdiği tarihte mevcut gayrimenkulün o andaki rayiç bedeli bir komisyon kurularak tespit edilir ve onun üzerine % 10 ilave edilerek, yeni rayiç bedel genel merkezin onayına sunulur ve onaydan sonra kesinleşir. Mutlu Karataş'ın müracaatından sonra benim başkanlığımda Kızılay üyesi Ruhi Erata, Kızılay üyesi Zehra Erhendekçi, emlakçı Cemil Becikoğlu ve TURYAP İl temsilciliğinden oluşan 5 kişilik komisyon oluşturulmuş ve bu komisyon 05. 08.2009 itibariyle bu yerin değerinin 5. 600 TL olduğuna karar vermiş ve sonuç olarak, 6.160 TL olarak onaya sunulmuş ve genel merkez onaylamıştır.”

“Mevcut şartlarda bu bedel uygundur. Hiç kimseye bir iltimas geçilmemiş, objektif kriterler göz önünde bulundurularak Kızılay'ın azami menfaatleri göz önüne alınmıştır. 26 yıl Kızılay Şube Başkanlığı yapan şahsımdan ve yönetim kurulu üyelerinden başka türlü bir davranış beklemek en hafif tabiriyle vefasızlıktır. Yakın bir zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyuna bu konu hakkında bilgi verilecektir.”

Gazetemiz Köşe Yazarı Yüksel Gültekin ise özetle şunları söylemiştir ;

“Bu tespit adil bir bedel tespiti değildir. Böyle bir tespite mutlaka mahkeme nezdinde yapılması gerekir ki şaibe ihtimali olmasın. İzzet Baysal Caddesi'nde 3 katlı bir mülkün kirasının 5.600 TL olarak tespit edilmesi çok adil değildir. Normal bir değer tespitinde buranın en az 15.000 TL'den aşağı etmesi mümkün değildir. Bu maalesef komisyonun da malumu olduğu bir durumdur.”

“Komisyon üyelerinin şahsi malı olsa hiçbiri burayı 5.600 TL'ye kiraya vermez. Nitekim sohbet esnasında orada bulunan Kızılay yönetim kurulu üyesine 'Yüksel Gültekin, senin olsa burayı bu paraya verir misin?' dediğinde açıkça 'vermem' demiştir. Maalesef Kızılay yönetimi burada gerekli hassasiyeti göstermemiştir.”

“Burada en hafifi ile görevi ihmal vardır. Kızılay'da fahri görev yapmak Kızılay üyeleri üzerindeki kendilerine emanet edilen malların tasarrufunda azami hassasiyet gösterme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz. Bu mal hepimizindir. Tasarrufunda azami dikkat gösterilmelidir.”

“Bu işin peşi bırakılmayacaktır. Durumdan mutlaka Kızılay Genel Merkezi ile ilgili denetim kurumları haberdar edilecektir.” Konuşmalar özet olarak bu şekilde gerçekleşmiştir. Konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendiriyoruz. Takdir her zamanki gibi siz aziz okuyucuların vicdanlarıdır.
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.