Gelişmiş ülkelerin kirinden arınmak-3

            19.03.2004

Sürdürülebilir tarım toplantısında konuşma sırası Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Sn. İlhami Kiziroğlu’na gelmişti.

“Üçyüz yıldızdan beri insanoğlu kendi çıkarları doğrultusunda çevresini değiştirmeye çalışıyor. Dünyayı, insanoğlunun bilinçsizce nüfus artışı bu noktaya getirmiştir. İnsanoğlu hem kendisi, hem de yaşadığı çevreyi en tehlikeli boyuta getirmiş olmakla suçludur. Dünyadaki karbondioksit üretimi 1983 yılındaki düzeye çekilmeli. ABD’nin taraf olmadığı bir konuda sonuç alınamıyor. Karbondioksitin yüksek olduğu ülkeler, endüstrileşmiş ülkelerdir. Çevre katkı fonu konmasını isteyen geri kalmış ülkelerin istekleri sanayileşmiş ülkeler tarafından dikkate alınmamaktadır. Dünyada % 83.7 oranında karbondioksiti G8 dediğimiz gelişmiş ülkeler üretiyor. Yılda 50 milyon insan açlıktan telef oluyor. Kamuoyunun bu duruma sahip çıkması gerekiyor. 2050 yılında çevresel dünya harbi tüm insanlığın sonu olabilir. Eğer gelişmiş ülkelerden hibe diye birşey varsa mutlaka altında bir bit yeniği vardır. Çöp izolasyonu için çöp yakma fabrikaları kurmak amacıyla kredi teklifinde bulunan ülkelere bir bakın, hiçbirinde böyle bir fabrika göremezsiniz. Çöp yakma işleminde havaya yayılan Bioksin gazı çok güçlü elektrik filitreleri olsa da zararını devam ettirir.

Nükleer atık santrallerinin kurulması sağlıklı değildir. Dünya artık bundan vazgeçiyor. Dünyada yaşanması gereken bir ortamı, bizden sonra gelecek olanlara bizim şu anda yaşadığımız çevreyi bulamadıklarında bizlere çok başka türlü bakacaklardır" diyerek konuşmasını bitirdi.

Sıra hemşehrimiz TUBİTAK-TİDEB Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Sn. Oktay Beşkardeş’e gelmişti. “Ben BİYOGAZ üretimi ile bilgilendirme yapacağım. Tavuk gübresi ve atıkları için çeşitli faydalanma yolları vardır. Ondan gübre olarak yararlanırsınız. Ondan enerjiye dönüştürüp biyogaz elde edebilirsiniz, elektriğe dönüştürebilirsiniz, sıcak su, buhar elde edebilirsiniz. Yakıt olarak kullandığınızda 1 m3 biyogaz 0.6 litre mazot ya da fuel-oil demektir. Ya da 100 ton tavuk gübresinden 250 m3 biyogaz elde edersiniz, bu da 150 litre mazot demektir. Kurumlar hiçbir yerde biraraya gelerek çözüm üretemiyorlar. Sivil toplum kuruluşlarında konunun kendi alanındaki uzmanları biraraya gelerek proje üretmeli. İdarelerden de bunun yasal yaptırımlarına ait yetkiler istemelidir.

Biyogaz üretiminin fazla bir maliyeti yoktur. 3 mm’lik bir saçtan yapılan siloların 12 yıllık korozyondan etkilenme süresi vardır. Yapılacak biyogaz tesisleri sonucu elektrik enerjisi ve yakıt elde edilecektir. Kurulacak tesislerde işlem görecek tavuk gübresi toprak için en güçlü gübre olarak kullanılacak ve aynı zamanda çevre kirliliğinin önü alınmış olacaktır” dedi.

Daha sonra üreticiler görüşlerini bildirdi. Onları da aktarmaya çalışacağız.

Bu yazı toplam 977 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum