Geminin sağlıkla limana getirilmesi önemli

            12.08.2004

Çalışma yaşamında insanların ilgisi başarı üzerine olur. Başarı, başarı koşullarını yerine getirdiğimizde elde edilir. Başarı koşulları için doğru olan projelerin akılcı politikalarla hayata geçirilmesiyle olasıdır.

Çalışma özgün irademiz sonucu tek başımıza yapılan bir uğraş ise, başarı ve başarısızlıktaki tek sorumluluk kendimize aittir. Başarıyı kendimize, başarısızlığı başkalarına fatura etme şansımız olamaz.

Çalışma, toplumu ilgilendiren ister kamu kurum ve kuruluşlarında, ister siyasi platformlarda, ister dernek, vakıf gibi hayır kurumlarında olsun, birlikte olduğunuz başka çalışanlarınız vardır. Böylesi çalışmalarda beraber olduğunuz insanlarla uyum içinde değilseniz, başarıya ulaşma şansınız olamaz. Bu şansı kaybettiğimizde hiç kimse sorumluluğu kendi üstüne almaz, topu başkalarına yuvarlama gayreti içine girer. Oysa yapılan bu çalışmalar bir takım oyunudur. Takım oyununda herkesin katkısı olur, olmalıdır da. Eğer böyle bir katkının olmasından şikayet ediliyorsa, bu şikayeti yapacak en son kişi takımın kaptanı ve ona bağlı as oyuncuları, yani kurmaylarıdır.

Kaptan; aşırı heyecandan uzak, olayları mantık ölçüleri içinde yorumlayan özelliğe sahip olmalıdır. Kaptan; olayların ve başkalarının etkisinde kalmadan doğruların uygulanmasında liderlik vasıflarını taşımalıdır. Kaptan; duygusallıktan uzak analiz yapabilmeli, kurmaylarının ve oyuncularının görüş ve önerilerini dikkate almalıdır. Böyle davranırsa iyi kaptan başarılı lider olma şansını yakalar. Aksi halde günah keçisi aramaya devam edilir. Sonuçta sevgi ve güvenle başarıdan söz etme şansı da ortadan kalkar.

Çevremizde gelişen olumsuzlukların nedeni, kaptanın zayıflığından mı? Tabanda oluşan duygusallıktan mı? Kurmayların olayları iyi etüd edememesinden mi? Yabancı rüzgarların ters yönlerden esintisinden mi olduğu öfkeye kapılmadan şartlanmalardan uzak çok iyi etüd edilmesi gerek. Havanın hep parçalı bulutlu olması, inanın insanların içini karartıyor.

Unutmayalım ki, denizlerde sert rüzgarların neden olduğu korkunç dalgaların oluşu, insanları ilgilendirmiyor. İnsanları ilgilendiren tek şey, geminin limana sağlıkla gelmesidir. Bu durumda yolcuların günahı olsa da, birinci derecede sorumlu kaptan ve mürettebatıdır.

Bu yazı toplam 788 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.