Genç aday Köroğlu sloganıyla geldi

Genç aday Köroğlu sloganıyla geldi

CHP’de genç siyasetçi Burak Cop, parti binasında yaptığı açıklamayla Bolu Milletvekili aday adaylığını kamuoyuna duyurdu. ‘Köroğlu’nun Diyarına Solcu vekil yakışır’ sloganıyla yola çıkan genç siyasetçi, adaylığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Haber: Özge ELÇİ

CHP’nin genç aday adayı Burak Cop, açıklamalarına kendisini tanıtarak başladı.

Yedi kuşak Bolulu bir ailenin mensubu olduğunu söyleyen 35 yaşındaki Cop, akademisyenlik ve gazetecilik geçmişi olduğunu ifade etti.

‘BAŞLICA İLGİ ALANIM SİYASET’

Çok sayıda bilimsel makaleye imza attığını söyleyen Cop, “Bu makalelerin yanı sıra ilki AKP, ikincisi Gezi Ayaklanması, sonuncusu da CHP üzerine olan 3 kitap imzamı taşıyor” diye konuştu.

Siyasetin başlıca ilgi alanı olduğunu söyleyen Burak Cop, “7 Haziran 2015 seçimlerine doğru benim için bir kamu görevine dönüştü. Elimi taşın altına koymaya, memleketim Bolu’dan ön seçime girmeye karar verdim. Büyük şehirlerden birinde kontenjan ya da merkez yoklaması adaylığı imkânı kovalamak sol siyaset anlayışıma uymazdı. Kendimi parti örgütüne emanet etmekte tereddüt etmedim.

Yaptıklarımın ve yapamadıklarımın hesabını Genel Merkez’deki bir ya da birkaç güçlü isme değil, binlerce üyemize vermek istiyorum. Bu yüzden kendimi sizin iradenize emanet ederek TBMM’deki vekiliniz olmaya talibim” ifadelerini kullandı.

‘NEDEN ADAY OLDUM?’

Milletvekili adayı olmasının sebeplerini sıralan genç siyasetçinin konuşmalarından satır başları ise şu şekilde;

“İlkokul 1’den üniversite son sınıfa kadar devlet okullarında, halkın vergileriyle okudum. Topluma borcum var. En önemlisi, özgürlükten ve eşitlikten yana bir sosyalistim. Haziran seçimleri dönülmez kavşaktan önceki son çıkış. Memleket iyiye gitmiyor. Demokrasinin ve özgürlüklerin tamamen ortadan kalkacağı, diktatörlüğün kurumsallaşacağı o kavşaktan önce halkın iktidarını kurmaya mecburuz. Başaramazsak, tarih bizi mahkûm edecek.

Bir avuç vurguncunun baskı rejimi, Türkiye’yi dünya liginde küme düşürdükçe düşürüyor. Uluslararası kuruluşlar Türkiye’yi ya “yarı-özgür” ya da “özgür olmayan” ülkeler arasında sayıyor. Basın özgürlüğünde Irak’tan gerideyiz, 180 ülke arasında 154. sıradayız. AKP’den önceki Ecevit hükümeti döneminde elde ettiğimiz tüm demokratik kazanımlar bir bir elimizden alınıyor. 12 Eylül kurumları yaşatılıp güçlendirilmeye devam ediyor. AB İlerleme Raporları ağır eleştirilerle dolu. Yabancı medyada Erdoğan diktatöre benzetilirken Türkiye’den demokratik değil, otoriter bir rejim olarak bahsediliyor.

KADIN ERKEK EŞİTSİZLİĞİ, İŞSİZLİK, TARIM...

12 yılı aşan AKP iktidarı Türkiye’ye çağ atlattığı masallarını anlatırken BM İnsani Gelişme Endeksi’nde anca 69. sırayı alabiliyoruz. Kosta Rika, Panama, Lübnan, Malezya, Libya önümüzde! Ülkemizde bebek ölüm oranları Avrupa ortalamasının iki katı. PISA testine göre Türkiyeli öğrenciler 65 ülke öğrencileri arasında okuma-anlamada 42’nci, fen bilgisinde 43’üncü, matematikte 44’üncü.

Türkiye, kadınlarını eziyor! Dünya cinsiyet eşitliği endeksinde 148 ülke arasında 118’inci sıradayız. Kadınla erkek arasında kişi başına düşen milli gelir farkı 3,5 kat! Türkiye’de kadınlar öldürülüyor, devlet izliyor. Hatta memleketi yönetenler, demeçleriyle kadınlara yönelik katliamı neredeyse teşvik ediyor. AKP iktidarı kadına düşman. Kadını eve tıkmak, onu çocuk doğurma makinesi haline getirmek istiyor.

BOLU’DA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 9,6

AKP iktidarı tarımı çökertti. Tarımdan kopan nüfusu kentlere yığarak, her an patlamaya hazır bir balon olan inşaat sektörüyle gemiyi yürütmeye çalışıyor. Her yer imara açılıyor, doğal kaynaklar talan ediliyor. Bir avuç vurguncu rant elde etsin diye yeşil alanlar yok ediliyor. AKP çiftçiyidesteklemiyor. Bolu’nun patates eken köylüsü de, fındık yetiştiricisi de ürününden gelir elde edemiyor. Orman köylüsü eski günlerini arıyor.

ÇÖZÜM SOSYAL DEMOKRASİDE

Memlekette işsizlik azalmıyor, artıyor. Bolu’da işsizlik oranı yüzde 9,6. Yani neredeyse Türkiye ortalaması kadar. Hâlbuki Bolu, potansiyeli güçlü bir şehir. Sırf turizm bile Bolu’yu başka bir noktaya taşımalıydı. Her 4 gençten biri işsiz. Genç işsizliği Bolu’yu da tehdit ediyor, çünkü burası köklü bir üniversite şehri.”

Cop, ülkenin kötüye gidişine karşı çözümün sosyal demokraside olduğunu söyleyerek “Çıkış halkın iktidarında! Haramilerin saltanatını yıkacağız!” sözleriyle açıklamalarını noktaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum