Gençler AB’ye girdi

Gençler AB’ye girdi

Avrupa Birliği’ne üyeliğimiz konusunda kritik günler geçirdiğimiz şu günlerde, AİBÜ öğrencilerinden bir kısmı bu işi başaracağımızın müjdesini veriyorlar. AİBÜ’nde okuyan bir grup genç, D.P.T. ve Avrupa Birliği desteği

Avrupa Birliği’ne üyeliğimiz konusunda kritik günler geçirdiğimiz şu günlerde, AİBÜ öğrencilerinden bir kısmı bu işi başaracağımızın müjdesini veriyorlar. AİBÜ’nde okuyan bir grup genç, D.P.T. ve Avrupa Birliği desteğiyle projeler üreterek çalışmalar yapıyorlar.

Farklı ülkelerden ve Türkiye’den 25 gencin biraraya geldiği toplantılar, Termal Otel’de başladı. Birçok konuda görüş alışverişi yapan gençler, oluşturdukları projeleri mutlaka hayata geçireceklerini belirtiyorlar. Konu hakkında AİBÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğrencisi Mehmet Turgut Ayzit, çeşitli açıklamalarda bulundu.

PROJE DESTEKLENMEYE DEĞER BULUNDU

Ayzit, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Avrupa Öğrencileri Topluluğu olarak, 2003 yılından beri ülke genelinde gerçekleşen, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları eğitimlerinden edindikleri bilgiler ve katıldıkları organizasyonlardan kazandıkları deneyimler sonucu, Mayıs 2004 tarihi itibariyle T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na 15-19 Aralık 2004 tarihlerinde, program ülkelerinden gelecek katılımcıların ortaklığıyla gerçekleşecek “Avrupalı Genç Gönüllüler Köprüsü” isimli irtibat kurma seminerine başvuru yaptıklarını ve sonuç olarak projenin uygun görüldüğünü ve desteklenmeye değer bulunduğunu ifade etti.

GELECEĞE DAİR İŞBİRLİĞİ YAPACAKLAR

Proje Koordinatörü Turgut Ayzit, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Avrupalı Genç Gönüllüler Köprüsü (Bridge of European Young Volunteers) adlı bu proje kapsamında, Avrupa’nın 5 farklı ülkesinden ve ülkemizin farklı şehirlerinden gelecek genç katılımcılar olarak, Bolu’da toplanarak, uluslararası gençlik değişimlerinin kültürel etkileşim ve yabancı düşmanlığı ile mücadelede daha etkin olması, bu tür etkinliklerin içinde bulunan genç insanların sayısının fazlalaşması ve özellikle dezavantajlı gençlere bu tür faaliyetlerin ulaşabilmesi için oturumlar düzenlendiğini belirterek; “Öte yandan, Avrupa çapında, gençlik alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını da biraraya getiren bu toplantıda, katılımcılar birbirleri ile proje fikirlerini paylaşarak, geleceğe dair işbirliği planları yapacaklar. 15 Aralık’ta başlayan ve 19 Aralık tarihine kadar Termal Otel’de yapılacak bu uluslararası seminerin çıktısı olarak, 2005 yılında yine şehrimizde gerçekleşecek en az iki uluslararası gençlik değişimi ya da eğitimi projesinin olgunlaşmış olarak çıkması ve aynı zamanda, aynı yıl içinde Avrupa’nın herhangi bir yerinde yapılacak dört yeni gençlik değişimi ya da eğitimi projesine şehrimizden gençlerin katılması öngörülmekte. Bu uluslararası seminer Almanya’dan, Romanya’dan, Çek Cumhuriyeti’nden, Lituanya’dan ve İsveç’ten ikişer gencin ve Türkiye’den 8 gencin katılımıyla gerçekleşiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.