Genel Müdürlük’ten ‘talan’ açıklaması

Genel Müdürlük’ten ‘talan’ açıklaması

Yerel basında ve bizim de 5 Aralık tarihli gazetemizde CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan’ın yaptığı basın açıklaması ile ilgili olarak yayınladığımız “Orman talanını TBMM’ye taşıyacağız” başlıklı haberimi

Yerel basında ve bizim de 5 Aralık tarihli gazetemizde CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan’ın yaptığı basın açıklaması ile ilgili olarak yayınladığımız “Orman talanını TBMM’ye taşıyacağız” başlıklı haberimiz üzerine, Orman Genel Müdürlüğü bir bilgilendirme yazısı ile açıklamalarda bulundu.

    Haberimizde, Yüksel Ceylan’ın “Bir taraftan yeşillikten ve doğal güzelliklerden bahsedeceksiniz, ‘Bolu’yu turizm kenti yapacağız’ diyeceksiniz, diğer taraftan ise; Orman Genel Müdürlüğü Türkiye Vergi sıralamasında, 13. sıradan, ilk beşe yükseltip en yüksek vergi ödeyenler sıralamasından dolayı, Orman Genel Müdürü plaketini, Maliye Bakanı’ndan değil de, Başbakan’dan almak için mi ormanlarımızı daha fazla keserek talan ediyorsunuz. Yoksa daha önce, sizin gibi düşünen, sizlerin hocası Sayın Necmettin Erbakan’ın söylediği gibi, ‘Türkiye’nin ormanlarını satıp, Türkiye’yi düzlüğe çıkarırım’ sözünü mü uyguluyor Sayın Orman Bakanı ve onun atadığı Orman Genel Müdür Vekili? Eğer böyle ise, bu ülkenin doğal güzelliklerine ve doğal zenginliklerine yazık olmaktadır. 2-B uygulamasını yaşama geçiremeyip, ormanları ve orman arazilerini satamayanlar şimdi de, köylüye düşük ücretle üretim yaptırıp, ormanlarımızı kesip satmaya kalkıyorlar” ifadelerine yer vermiştik.

VATANDAŞLIK HAKKINI KULLANDI

    Bunun üzerine Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, öncelikle CHP’nin Aladağ Orman İşletme Müdür Vekili Hasan Türkyılmaz hakkındaki iddialarını cevaplayarak, iki kez Belediye Başkan adayı olan Türkyılmaz’ın vatandaşlık hakkını, kanuni olarak kullandığını ve seçimlerden sonra görevine döndüğünü belirtti. Şu anda vekaleten görevini sürdüren Hasan Türkyılmaz ile ilgili olarak, “Asaleten Orman İşletme Müdürlüğü’ne atama işlemi, görevde yükselme seminerine katıldıktan sonra yapılabilecektir. Hasan Türkyılmaz, 4 yıllık Orman Fakültesi mezunu, Orman Mühendisi olup, bu güne kadar getirildiği görevleri hak ederek, mevzuata uygun olarak getirilmiş, bundan sonra da verilecek görevleri layıkı ile yapabilecek niteliktedir” açıklaması yapıldı.

AĞAÇLAR GELİŞİ GÜZEL KESİLMİYOR

    Ayrıca, üretilen ürünlerin satışıyla ilgili karşılık olarak, ormanlarda üretilen emvalleri, açık artırmalı satışlar ve tahsisen yapılan satışların iki şekilde yapıldığı, satış yetkisinin, fiyat tespitinin Orman Genel Müdürlüğü’nün yetkisinde olduğunu belirttiler. “Sadece kuruyan ve çürüyen ağaçları kesmek çağdaş ve sürdürülebilir Orman İşletmeciliği değildir” diyen Orman Genel Müdürlüğü, “Sarıalan Orman İşletme Şefliği’nin söz konusu üretim sahasında da üretim, sözü edilen ilkeler çerçevesinde yürütülmektedir. Kesilmesine karar verilen her ağaç, uzman bir Orman Mühendisi’nin işaretlemesi ile gerçekleştirilmektedir. Ağaçların rast gele ve gelişi güzel kesilmesi söz konusu değildir. Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü’nün Amenajman Planı, yenileme çalışmaları 2004 yılında yapılmış, planların tamamlanması işlemi 29/07/2005 tarihinde gerçekleşmiştir” açıklamasında bulundu.

    Orman Genel Müdürlüğü, CHP’nin 40. maddenin ihlali ile ilgili sözlerine cevap olarak da şunları söyledi; “Orman ürünlerinin, üretim işleri Orman Kanunu’nun 40. maddesinde sözü edilen esaslar çerçevesinde, öncelikle Orman Köyleri Kalkınma Kooperatifleri ve yöre köylerine yaptırılmaktadır. Bu yöredeki sterli orman ürünlerinin üretimi, vahidi fiyat kararları ile ilan edilerek yöre köylerden ve kooperatiflerden talep olmadığı takdirde ülkemizin çeşitli yörelerinden orman işçiliği ile uğraşan, bu konuda uzmanlaşmış kesim ve taşımacılığı orman içinde hayvanlarla yapabilen uzman işçi gruplarına yaptırılmaktadır. Mahalli köylülerden bu tür üretim işlerine talep vuku bulunmamıştır. Mahalli köylülerimiz üretim işlerinde sterli ürünü taşıyacak katır ve at çalıştırmadıkları için, sterli ürün üretim işleri bu işlerde uzman işçilere yaptırılmaktadır. Bu uygulama da sadece Bolu yöresine özgü değil, ülke genelinde uygulanan idari bir zorunluluk olarak yaptırılmaktadır.”

MERKEZ KARACASU OLACAK

    Genel Müdürlük ayrıca, 14 Kasım 2005 tarihinde Bolu yerel medyasında bu konu gündeme getirildikten sonra, Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı köy ve kooperatiflerin muhtar ve kooperatif başkanları, Muhtarlar Derneği Başkanı ve Kooperatifler Üst Birlik Başkanı’nın da hazır olduğu İşletme Müdürü’nün ve tüm İşletme Şeflerinin katıldığı 21 Kasım 2005 tarihinde Bolu Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda bir toplantı yapıldığını açıklayarak alınan kararla; “Bolu Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı, 4 Orman İşletme Şefliği’nin Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlanması kararı ile beraber, Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü İdare Merkezi’nin Karacasu olması kararı alınmış ve onaylanmıştır” dendi.

    Orman Genel Müdürlüğü, gerçekleri yansıtan açıklamaları yaptıklarını, konuyla ilgili araştırma ve incelemenin başlatıldığını belirterek, sonucunu kamuoyu ve basınla paylaşacaklarını ifade ettiler.

10.12.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.