Genişletilmiş Vakıf Toplantısı’ndan - 1

Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı, son aylardaki toplantılarını Bolu Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu’yla birlikte yapıyor. Her iki vakfımızın senedindeki amaçların Bolu’nun gelişimi üzerine olması, birlikteliği kolaylaştırıyor.

    Bir tür beyin jimnastiği şeklinde geçen toplantılarda; Bolu’nun gelişimi, kalkınmada öncelikli iller arasına alınma, teşvik yasasında uğranan haksızlığa, adalet aracılığı ile çare bulunmasına, turizm konusunda öncelikli olarak nelerin ele alınmasına ve son günlerin en önemli konusu, Boludağı tünel çıkışının değerlendirilmesinde mevcut yönetmelikler çerçevesinde özel olarak nelerin yapılabileceğine ve vakıf yönetiminin et-kinliklerine yer verilerek gündem belirlenmiş.

    Gentaş Sosyal tesislerinde yapılan geniş katılımlı toplantıya, değişik kesimlerden iş adamlarımız, bazı köşe yazarları, eski yeni belediye başkanları, Ticaret Sanayi Odası Meclis Başkanı, her iki vakfın yönetim kurulu üyeleri ve ev sahibi Sn. Ahmet Kahraman katıldı.

    Toplantı; Bolu Kalkınma Tanıtma Vakfı Sekreteri Sn. Ahmet Şerafettin Yamaner tarafından açıldı, Valimizin başkanlığında devam etti.

    Gündemde il ve ilçelerimizdeki tarihi çeşmeler, Turizm Danışma Bürosu için Belediye Sanat Merkezi’nden yararlanma, Turizm konusunda ne yapılması ve Çaydurt-Abant kavşağı veya tünel çıkışına ait Bolu’ya özel statü uygulanma-sına ait görüşler dile getirildi.

    Tarihi çeşmeler:konuyla ilgili Mimarlar Odası’nın çalışmaları var. Bu çalışmalar tamamlanmamış olmalı ki, konu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na getirilemiyor. Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz konuyu araştırıp takip edeceğini söyledi.” Çeşmelerin bir yerden başka bir yere nakledilmesinde sıkıntılar var, çözmeye çalışıyoruz” dedi. 10 çeşmeyi sponsor olmadan belediye imkanlarıyla yapabileceklerini ifade etti. Turizm Tanıtım Bürosu: son zamanlarda ilimize gelenlerin çektiği sıkıntılardan birisi de konukları bilgilendirecek Turizm Bürosunun olmamasıdır. Bu konuda şehrimizin önemli yerlerinden biri olan Bolu Belediyesi Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde böyle bir danışmanlığın oluşturulması gündeme geldi.

    Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz konuyu araştıracağını, gerekirse belediye binasında da uygun bir odanın ayrılabileceğini söyledi. Bu konuda çeşitli düşünceler içinde altyapısı güçlü ve zengin bir internet ağının kurulması. Bolu bütünüyle doğa güzellikleri, tarih ve kültürüyle tanıtılmalı. Bu tanıtım yeni dizayn edilecek broşürlerle yol haritası çizilerek yapılmalı. Broşürler otogarlara, büyük merkezlerdeki turizm bürolarına, benzin istasyonlarına, şehrin her iki girişindeki önemli yerlerine konulmalı dendi. Konuyla ilgili bir de komite kuruldu.

17.11.2005

Bu yazı toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.