Genişletilmiş Vakıf Toplantısı’ndan - 2

Günümüz pazarlama teknikleri değişti. Hizmet, müşterinin ayağına gidilerek yürütülüyor. Hiç kimse, oturduğu yerde müşteri beklemiyor. Bu anlayıştan yola çıkıldığında tanıtımın önemi büyük.

    Tanıtım, bölgemizdeki turizm potansiyelini gösteren afiş ve broşürlerle olur. Nerede neyi nasıl bulacağınızı gösteren yol haritalarıyla olur. Bu yol haritalarında bölge emniyetinin nasıl sağlandığını, hizmetin alınacağı mekanlarda hangi işletmelerin bulunduğu, güvenirlilik durumu, ne tür hizmet alınacağının bilgilendirilmesiyle olur. Turizm acenteleriyle ilişki kurularak önce bu acente yetkililerine bölgeyi tanıma olanakları sağlanarak görüşleri alınıp, küçük paket turlarla, tanıtım işlemleri ile olur.

    Tanıtım, doğa güzellikleri içindeki kar içinden fışkıran kardelenlerin, sonbahardaki hazan yapraklarının, ilkbahardaki renk zenginliğinin fotoğraflanması yanında, bu güzelliklere ulaşabilmenin güvenilirliği de çok önemlidir.

    Bütün bunların olabilmesi için hizmeti sunacak eğitimli personele, emniyet telkin eden rehberlere, müşteri memnuniyetini sağlayacak girişimcilere ihtiyaç var. Bütün bunlar nasıl olacak? Bütün bunlar Bolu insanına mâl edilen ortaklık anlayışına vurulan pranga zincirlerinin kırılmasıyla olacak. “Rabbena hep bana” anlayışını ortadan kaldıran güven duygusunun sağlanmasıyla olacak. Serbest piyasa ekonomisi içinde yer alan işletmecilerimiz, yatırımcılarımız mutlaka bu güveni sağlamanın formülünü bulacaklardır, bulmalıdırlar.

    Genişletilmiş vakıf toplantılarının yapılması, düşünce zenginliğinin yaratılması bakımından çok yararlı. Bu toplantılarda her tür görüşe küçümsenmeden saygı gösterilmesi, çok uçuk fikirler de olsa, sabırla dinlenmesi, konuşmacılara düşündüklerini söyleme cesareti verir. Böylesi davranışlar sonucu da bize yakıştırılan suskun toplum imajını ortadan kaldırabilir.

    Hep yazıyor, yazmaya çalışıyorum. Bu yazdıklarım da yapılanları küçümsemek anlamında asla değil. İl ve ilçelerimizde yapılan değişik adlarda bir dizi festivallerimiz oluyor. Bu festivallerin bitiminde o yöre için getirip götürdüklerinin iyi analizi yapılmalı.

    Böylesi genişletilmiş Vakıf toplantılarında ilçelerimiz de masaya yatırılıp konuşulmalı. Kalkınmada öncelikli, teşvikte yerimizi alamıyorsak, nedenleri sözle değil belgeleriyle ortaya dökülmeli. Böylesi toplantılar bunun için önemli.

18.11.2005

Bu yazı toplam 659 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.