Gerçek hayat şimdi başlıyor

            07.07.2005

Çok değil, dört yıl önce, rüyalarının kabusu olan sınav stresi, yerini coşkuya, mutluluğa bırakıyor ne güzel! Gençler mutlu, aileler mutlu. Sevinç gözyaşları, dualar, birbirine karışmış yürekler kıpır kıpır, kepler havalarda uçuşuyor.

Deli kanın tüm vücutta en yüksek basınçla dolaştığı dönem. Dur demenin zor olduğu, yokuş aşağı frenlerin boşaldığı bir dönem. Enerjinin tavana vurduğu, çoğu zaman aklın bir karış yukarılarda gezdiği bu dönem bitti. Geç saatlere kadar çalıştığınız odalara elveda. Zaman zaman çekilen kopyalar, sınıflarda kaldı. Kimilerinin sarmaya çalıştığı sevgi yumakları belki de hızla çözülecek. Verdiğiniz çiçekler sayfalar arasında kuruyup solacak. El ele, yanak yanağa, dudaklarda oluşan elektriklenmeler körpe yüreklerde kısa devre yapıp, sevgiyi aşkı kömürleştirip, kül edecek.

Ne bileyim belki de ay ışığının güzelliğinde kulaklara fısıldanan yeni bir yaşam modeli, birbirinden güç alarak filizlenecek, meyveye dönüşecek...

Hayatın gerçeği şimdi başlıyor gençler. Elinizde renkli tabloları oluşturan pembe, mavi, yeşil boyalar belki olmayacak. Siyah beyazdan yaratmaya çalışacaksınız geleceğinizi. Rüyalarınız iş ve aşla şekillenecek. Her gecenin sabahı sanıldığı gibi belki de aydınlık olmayacak. Belki de iş için sizler de konuğu olacaksınız vekillerinizin. Bir yudum çaylarına ortak olma bahtiyarlığını yaşayacaksınız vekillerinizin. Bir yudum çaylarına ortak olma bahtiyarlığını yaşayacaksınız.

Yaşadıklarımızdan ve nasihatlardan dersimizi alamamak gibi bir zaafımızın olduğunu kimbilir belki sizler de öğrenmişsinizdir. Zoru yaşamadan iyinin peşinden bir türlü koşmasını bilemiyoruz. Belki de sizler, aldığınız modern eğitimin sonucu, bu kötü alışkanlıkları bırakır, toplumu mutlu sona götürecek kalıcı formülleri bulursunuz. Söylediğimiz tek doğru var, sizler bu ülkenin geleceğisiniz.

Emanetinizi alın, Atatürk’ün işaret ettiği muassır medeniyete ulaştırın, yolunuz bahtınız açık olsun.

Dünya, üzerindeki kırık aynalarla dönüyor. Güneşin renkli ışınları, yerkürenin her tarafında değişik görüntüler oluşturuyor. Bu renkli tablo içinde yerinizi alabilmek için, kiminiz mastır, doktora için, kiminiz KPSS ve öğretmenlik sınavları için, kiminiz kendi işini kurabilmek, kimileriniz de acımasız piyasa koşullarında ter dökebilmek için hayaller kuruyorsunuz.

Hayaller gerçekleri bulmakta, en önemli yol göstericileridir. Bakın her biriniz dört yılda deneyim kazandınız, hayat şimdi başlıyor, umutlarınız gerçek olsun.

Herbirinizin diplomasında, yaşamın son noktasına kadar unutmamanız gereken bir isim var. İzzet Baysal.

Bu büyük ismi, bu hayırların efsane ismi İzzet Baysal’ın ilkeleri doğrultusunda geleceğinize yön vermek sizleri mutlaka mutlu sona ulaştıracaktır. Onun yaşamı ve ilkeleri rehberiniz olsun. İzzet Baysa ismi, yüreğinizden hiç silinmesin.

İzzet Baysal ve Bolu’nun kültür elçileri, yüreğinizde yurt ve insan sevgisi eksik olmasın. Umutlarınız gerçek, yolunuz aydınlık olsun.

Bu yazı toplam 749 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.