Gerçek yaşama adım adım

            01.07.2005

Belleklerden silinmeyecek mutluluklar vardır. Evlenecek çiftlerin mutlu günüdür nikah masası. Çocuğun doğumu, okula kayıt sınıfın geçilmesinde yaşanır mutluluk. İlköğretim, ortaöğretim, üniversite bitimi ve bir işin sahibi olmanın adıdır mutluluk...

Mutluluklar bireysellikten çıkıp, dostlarla, aileyle paylaşıldığında anlamlı ve kalıcı oluyor. Her mutluluğun oluşumuna neden olan birileri vardır. Başarı için zemin hazırlayanlar, sunulan avantajı iyi kullanıp değerlendirenler vardır. Başarı için teşvik ve başarının ödüllendirmesi dendiğinde ilk akla gelen isim, hayırların efsane ismi rahmetle andığımız Sn. İzzet Baysal’dır.

İzzet Baysal Vakfı’nın kuruluşundan itibaren ortaöğretimden üniversite bitimine kadar 820 öğrenci burs almış. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne en yüksek puanla girenlere ve Bolu ili doğumlu olup ikincilere ve şehit çocuklarına verilen bursların devam ettiğini söylüyordu İzzet Baysal Vakıf Koordinatörü Sn. Mustafa Yaman Ortaöğretim kurumları okul birincileri töreninde.

Başarısının temelinde planlı programlı çalışmanın olduğunu, israfı baş düşman ilan ettiğini, hak yemediğini, hakkını da yedirmediğini ifade eden Sn. Baysal’ın şimdiye kadar 17 milyar lira burstan başka eğitim faaliyetleri için 11 milyar da teşvik ödülü verdiği söyleniyordu. Geçen öğretim yılına göre öğretmen ve öğrencilerin daha gayretli olduklarını söyleyen Milli Eğitim Müdürü Sn. Halil Ecevit, sorunsuz bir şekilde bir öğretim yılının tamamlanmamış olmasına işaret ederek, okul birincisi öğrencileri kutluyordu.

Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlığa ulaşabilmek için eğitim öğretimin önemini vurgulayan Sn. Valimiz, eğitilmiş insanlar ülkelerinin kalkınmasını mutlaka sağlayacaklardır. Vakfın bu davranışını takdir ediyor, kendilerini kutluyorum. İki gün sonra girecekleri sınavda öğrencilerimize başarılar diliyorum. Okul birinciliği gibi bir başarıyı elde ettikleri için başta öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, ana babalarını kutluyorum dedi.

Okul birincisi öğrencilerimizden Buket Karlıdağ, Fatma Zehra Erdem, Merve Betül Bayrak, İbrahim Ilgın, Gülşen Akcak, Emre Alan, Bilge İstek, Aysel Karaca, Seda Acar, Cihan Ulutepe, Mustafa Karagöz, Yunus Cefakar, Mustafa Yeşilova, Mahmut Çapuruşağı, Dursun Karasu, Öznur Kaval, Tuba Keskin, Gülsüm Eroğlu, İsa Bayhan, Özlem Özçelik, Tolga Dinç, Burçak Ceylan, Senem Güngör, İbrahim Bozbey, Ferhan Efe ve Gülay Cesur, vakfın takdir belgesiyle birlikte çeşitli armağanlardan oluşan hediye paketlerini alarak gerçek yaşama bir adım daha yaklaşıp merhaba dediler.

Öğrencilerimizin kimileri için hayat yeni başlıyor. Kimileri istedikleri yüksek öğretim kurumlarına giderek kendilerine yeni bir yol haritası çizecekler. Kimileri de kısa yoldan hayatın gerçek yüzüyle tanışıp evine ekmek götürebilmek üzere iş hayatına atılacaklar. Dileğimiz başarılarının devamı üzerinedir. Dileğimiz gerçek değerlendirme sonucunda elde edilen başarının gelecek günler için gerçek yerini bulmasıdır. 2004-2005 eğitim-öğretim yılı finalinde ipi göğüsleyen diğer okul birincilerinin de birincisi olurlar. Okul birinciliğinin mutluluğunu yaşayanlar, ÖSS’de açıkta kalmazlar. Düşlenen hedefe ulaşmaları dileğimizle başarılar...

Bu yazı toplam 1127 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.