Gerçekleşen rüya Bolu Dağı Tüneli -2-

            15.09.2005

Devlette hizmetin devamlılığı esası. Kime niyet, kime kısmet. Rahmetli Turgut Özal zamanında başlayan iki tüplü, üçer şeritli %2 eğimli, 98 m2 net kesit alanlı tünelin Ankara yönündeki tüpü, 2788m. İstanbul yönündeki tüpü ise, 2954 m olan tünelin ilk ışığı Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a nasip oldu.

Yoğunluğu Düzce Bolu’dan oluşan kalabalık grubu bekletmeyip, ilan edilen saatte gelen Başbakan. Alışılmışın dışında insanalar mutlu.

İlk konuşmacı Karayolları genel Müdürü; ana arter tüzel kazı işinin tamamlandığını, Gümüşova-Gerede arası otoyoldaki gelişmeleri anlattı.

Astaldi Yönetim Kuruşu Başkanı, bir ülkenin gelişmişliğini sahip olduğu altyapı ve insanlarının rahat hareket etmesine, Avrupa otoyollarına bağlayan projenin depreme karşı en gelişmiş yeni teknolojilerle inşa edilen viyadük ve köprüleriyle yapıldığını, bir işe başlamanın başka, bitirmenin başka birşey olduğunu, tüm zorluklara rağmen, bugün ışığı gördüklerini, bu noktaya işçilerimiz, memurlarımız, Karayollarımız ve Bolu insanımız sayesinde gelinerek, onların alkışı hak ettiklerini, Tayyip Erdoğan olmasaydı, bu sonuca ulaşılamayacağını söyledi.

İyalya Büyük Elçisi Carla Marsini, Astaldi Şirketi’nin bulunduğu sektörde lider olduğunu. Avrupa standartlarına ulaşan bir ülkede işadamlarına ve yatırımcılara kolaylıklar sağlandığını, uzun yıllar yapımı süren tünelde, ışığı görmenin sevincini yaşadıklarını. Türkiye’yi AB de görmek istediklerini, AB’nin Türkiyesiz olamayacağını ifade etti.

Bolu Valisi Sn. Vali Serindağ; Böylesi önemli bir günde konukları misafir etmekten mutlu, ulaşım sisteminin gelişmişliği, sosyo-ekonomik olarak büyük katkılar sağladığını, yük ve taşıma işlemlerinin karayolları ile yapıldığı bir bölgede tünelin önemli bir yeri olduğunu, yolun kısalması, daha güvenli olmasının önemini, il sınırları içinde bölünmüş yol çalışmalarının bütün hızıyla devam ettiğini. Tüm bu çalışmalardan sonra, Bolu transit geçilen bir yer olmaktan çıkıp gezilen, kalınan bir il olacağını, turizmin hareketleneceğini doğa güzelliklerimizin değerleneceğine işaret etti.

Bolu Dağı’nın artık kış aylarında kabus olmaktan çıkacağını, çalışanlarının %90’ının Türk mühendis ve işçisi olması, bizim neler yapabileceğimizin göstergesi olduğunu söyledi.

Bayındırlık ve İskan bakanı Sn. Faruk Özak, 1987 yılında Turgut Özal tarafından başlatılan Bolu Dağı geçiş projesinin hükümetin acil eylem planında ilk sıralarda yer aldığını, bu projenin en önemli kesiminin tamamlandığını aydınlık bir Türkiye’ye açılan bir ışığı görmekten mutlu olduklarını, tünel için elektromekanik sisteme start verildiğini, yapılan yol çalışmaları sonucunda, kazalarda azalma olduğunu, burasının tamamlanması sonucunda, İstanbul Ankara arasının 3,5 saate ineceğini ifade etti.

Bu yazı toplam 734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.