Gerçekleşen rüya Bolu Dağı Tüneli -3-

            15.09.2005

Cumhuriyet’i kuranlar, yoktan yonga koparıp, onbeş yılda ülkenin Demirağlarla örüldüğüne ait marşlar düzenlemişler.

Bu coşku 1950’lerden sonra karayolları ağının genişletilmesiyle devam eder oldu. Toplu taşımacılıkta Demiryolu veya Deniz yolu maliyetletlerinin ucuzluğu bilinmiş olmasına karşın, karayollarındaki tercih, her geçen gün daha da özendirilir hale geldi. Petrol fiyatlarının oynaklığı sonucu yaşanan sıkıntıların yanında, karayollarında yaşanan kazaların neden olduğu mal ve can kaybının her geçen yıl artış göstermesi üzerine yönetimler acil önlemler için yeni projeler üretmek zorunda kalıyorlar.

Bolu Dağı tünel çalışması da bu projelerden biri olmalı. Üzerinden bir hayli zaman geçmiş olsa da hedefe ulaşılmış olmanın sevinci bir başka oluyor...

Törenin son konuşmacısı Başbakanımız Sn. Tayyip Erdoğan’ın helikopteri Elmalık semalarında göründüğünde, hemen herkes saatine bakıyor. Alışılmamış bir durum. Böyle zamanlarda randevulara zamanında gelmeyenleri beklemeye alıştırılan toplulukta bir şaşkınlık, Başbakan tam saatine geldi fısıltılarında yaşanan mutluluk.

Konuşmaların başlamasından sonra, bir grup gencin ses gelmiyor hatırlatmalarına yönelik tezahüratlarını adeta bastırırcasına gür bir ses yankılanıyor mikrofondan, “Sesim geliyor mu gençler?”

Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor;

“İstanbul Ankara arasında tarihi bir olaya tanıklık etmek üzere buradayız. Yıllar yılı bir hikayeye dönüşen yolun sonuna gelindi. Kimilerinin limon, kimilerinin patates deposu olarak önerdiği bu yere hiçkimse ne kadar para harcandığını gündeme getirmedi. Buradan aydınlığa çıkılacağı hiç konuşulmadı. Bizler bunun kararını verdik. On yılların özlemi işte bugün gerçekleşiyor. Bir Türkiye’yi dört temel üzerine inşa ediyoruz. Eğitim-Sağlık-Adalet ve Emniyet. Bu ilklerden biri ulaşımdır. Yol medeniyettir. Böyle baktık, böyle yola çıktık. Savaş faturası öde gibi trafik kazalarından bıktık. Bu mekanda ne acı faturalar ödediğimizi hep gördük. Bu çalışmalar % 85 bitti. Önümüzdeki yıl sonuna kadar bitmiş olacak. Bolu, Vali’nin ifade ettiği gibi gezilip görülecek kalınacak yer olacak. Bolu doğal güzellikleri bağrında saklayan bir belde. Burada termal, tarihi özellikli,kültür ve doğa güzellikleri var. Tüm araç gereçlerde bu seferberlik sürmelidir. Köye hizmet götürmede bir sıçrama yapmalıyız. Köylerimizi şehirler haline getirdiğimizde göçü önleriz. Köylerimizde ham yol kalmayacak, yol ve su sorunu bitecek. Yatarak bu işler yürümez. Çalışmalar rüyalarınızı süslemiyorsa, sonuç alınmaz. Bu işler bir aşkı, bir sevdayı gerektiriyor. Bu konvoy azimle kararlılıkla yoluna devam ediyor. Yurdun dört bir tarafında hiçbir ayrım yok. 15.000 km.lik bölünmüş yol halledilecek. Arazilerin hazineye ait olduğu yerlerde yollar, 2x3 şerit olacak. Kazalardan bıktık. Kazalarda % 66, ölümlerde %92, yaralı sayısında % 72 oranında azalma var. Bu yolun bir özelliği Türkiye’nin buradan geçiyor olmasıdır. Türkiye İtalya arasında iyi bir köprü oluşturduk. 300’ü aşkın müteşebbis Türkiye’se. Bu eserde emeği geçen herkesi kutluyor hayırlı olsun diyorum”la konuşmasına son verdi. Ulusca hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 828 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.