Gezici, 400 öğrencinin açıkta kaldığını iddia etti

Gezici, 400 öğrencinin açıkta kaldığını iddia etti

Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Bolu’da 400 öğrencinin okullara yerleştirilemeyerek açıkta kaldığını iddia etti.

 

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici yazılı bir açıklama yaparak, Bolu’da eğitim ve öğretim gören öğrencilerin durumunu masaya yatırdı. Gezici, konu hakkında şunları söyledi; Hepimizin bildiği gibi bir kişinin  talebiyle geçen yıl liselere geçiş sınav  sistemiyle ilgili bir değişiklik yapıldı.Bu değişiklik için sözde, öğrencilerimizin sınav streslerini azaltacak, herkesin istediği okul türüne yerleşeceği ve güvenli bir şekilde evine yakın adresine dayalı  bir okula kayıt yaptıracağı söylenildi.

Eğitim Sen olarak; Bu sistemin öğrenci ve velilerimizin istek ve ihtiyaçlarını karşılayamayacağını , onlara rağmen bu değişikliğin olamayacağını tüm yurtta anlattık, okul okul bilgilendirme toplantıları yaptık, alanlarda   çemberinize sığmayız diye imza  kampanyaları düzenledik. Ve sonuçta maalesef haklı çıktık milyonlarca öğrenci ve ailelerinin göz yaşlarına , istediği okul türüne kayıt yaptırabilmek için eylemlerine tanıklık ettik. Çünkü biz mevcut iktidarın eğitimdeki motivasyonun öğrenci ve velinin  talepleri ve ihtiyaçları  olmadığını, iktidarın tek motivasyonunun kendisinin ve sermayenin ihtiyaçları olduğunu  biliyoruz.

İlimizde de durum farklı değildi. Yaklaşık 400 öğrenci ilk yerleştirmeler sonucunda hiçbir okula yerleşememiş açıkta kalmıştı. Yaz boyunca çocuklarımız ve aileleri yerleşecek okul aramışlardı. Çünkü akademik eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için ilk  Anadolu lisesi belirlenmemiş ve Anadolu liselerin kontenjanı azaltılmıştı. Öğrencilerimiz  İmam Hatip  Liselerine ve Meslek Liselerine zorunlu olarak yönlendirilmişlerdi.

Velilerin ve öğrencilerin bu durumu kabul etmemesi sonucunda,  Eğitim Sen  Şube olarak  süreci takip ettik ve yetkililerle görüştük. Ek yerleştirmelerde açıkta kalan öğrencilerimiz için istedikleri akademik liselerde ek kontenjanlar açıldı ve sorunun öğrenci ve velilerin istekleri doğrultusunda çözülmesini önemli bir gelişme olarak değerlendirdik.

Ancak bu sene görüyoruz ki sanki bunlar yaşanmamış gibi yanlışta ısrar artarak devam ediyor. Merkezî sınavla öğrenci alan bu liseler için 2018 ve 2019 yıllarını karşılaştırdığımızda;

1.Fen Lisesi sayısı ve kontenjanının değiştirilmediği,

2.Sosyal Bilimler Lisesi sayısının aynı bırakıldığı, kontenjanının ise %50 oranında azaltılarak!! 60’a düşürüldüğü,

3. Meslek Lisesi sayısının 6’dan 3’e  kontenjan sayısının i % 25 oranında azaltılarak 90’a düşürüldüğü,

4. İmam Hatip Lisesi sayısının aynı bırakıldığı, ancak geçen yıl mevcut kontenjanların dolmamasına rağmen  kontenjanının  %25 arttırılarak 150’ye çıkartıldığını görüyoruz.

Eğitim Sen olarak sadece bu verileri yorumladığımızda Sınavla %10 dilimine girme başarısı gösteren öğrencilerin    nerdeyse % 95’nin akademik eğitim talep ettiğini, buna rağmen mevcut iktidarın ısrarla ve inatla bu talebi görmediğini, bir önceki yıl kontenjanları dolmayan  meslek lisesi ve imam hatip liselerinin kontenjanlarını arttırarak  dayattığını görüyoruz. 

Eğitim yöneticilerini tekrar uyarıyoruz; sınav merkezli, bu kadar rekabete dayalı bir sistemde ,oyun oynayamayan ,türlü kaygı bozukları yaşayan ,çocukluklarını çaldığımız çocuklarımıza bir de istemediği okul türünü dayatmayın! Olmuyor! Olduramıyorsunuz! Özellikle 8. Sınıf velilerimize sesleniyoruz, çocuklarımızı istemediği okul türüne kayıt yaptırmayın, İlimizde akademik eğitim verecek okullarımız ve öğretmenlerimiz mevcut.

Aksi durumda , öğrencilerimizin kritik bir gelişimsel evresinde bu durum her türlü gelişimini olumsuz etkileyecek, okul terkine varan sonuçlar doğuracaktır. Eğitim Sen olarak diyoruz ki; biz bu sürecin takipçisiyiz, sizlerde takip edin , çocuklarımıza ve geleceğimize birlikte sahip çıkalım. Bu süreçte asla yalnız, yardımsız ve çaresiz değilsiniz. Birlikte başarabiliriz.. tüm velilerimize ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum