GÖKÇESU'YA DİKKAT!

GÖKÇESU'YA DİKKAT!

Geçtiğimiz gün BursaMustafa Kemalpaşa Bükköy maden ocaklarında yaşanan göçük faciasında, ihmal nedeniyle 19 maden işçisi yaşamını kaybetmişti. Yaptığımız araştırmalar sonucu öğrendik ki,Mengen -Gökçesu'daki maden ocaklarının sahibi, Bükköy maden ocaklarının sahibiyle aynı kişi.

İş güvenliği ile ilgili önlemleri almadığı için, BursaMustafa Kemalpaşa Bükköy maden ocağında 19 işçinin göçük altında kalarak hayatlarını kaybetmesi neticesinde suçlanan maden ocağı sahibi Nurullah Ercan'ın, MengenGökçesu'da da 3 kömür ocağı var. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Halkevi Başkanı Nejat Yaraş, “Nurullah Ercan'ın Gökçesu'daki kömür ocaklarında da iş güvenliği yok, çalışma koşulları çok kötü” dedi. Gökçesu'ya dikkat mesajını veren Yaraş, “Ocaklarda doktor yok, ambulans yok, işçiler öğle yemeklerini bile ocakların içinde yiyor, inanılmaz baskı var” diye konuştu. Çalışma Bakanlığı'nı da eleştiren Nejat Yaraş, şunları iddia etti: “Müfettişler Nurullah Ercan'ın işyerlerinin içine bile girmiyor, tutanaklar bürolarda düzenleniyor.”

GÖKÇESU MADENLERİNDE SIK SIK YAŞANAN İŞ KAZALARINA KARŞIN HİÇBİR ÖNLEM ALINMIYOR

Bilindiği gibi 2000'li yılların başında, Nurullah Ercan'a ait Kuzey Anadolu Madencilik Şirketi'nde çalışan işçiler, Gökçesu ocaklarında 16 ay süreyle grev yapmış, lokavt ilan eden Nurullah Ercan'ın ise grev döneminden kalan borç davaları hala devam ediyor. Mengen Gökçesu Havzası'nda yüzden fazla işçi çalışıyor. Asgari ücretle çalışan maden işçileri, yeraltında oldukları için yasalara göre günde 7.5 saat çalışmaları gerekirken, bazen 1012 saatlerini madende geçiriyorlar. SSK primlerinin tam olarak ya da düzenli yatırılmadığı, yıllık izinlerin kullandırılmadığı iddia edilen Gökçesu madenlerinde, sık sık yaşanan iş kazalarına karşın hiçbir önlem alınmıyor. Gökçesu kömür ocaklarında 120 civarında işçi çalışıyor. Göçüğün meydana geldiği Bükköy maden ocaklarında 21 yıl önce köylüler kötü çalışma koşulları nedeniyle madeni basmış ve 35'i kadın 57 kişi tutuklanarak cezaevine konmuştu. 21 yıl sonra değişen bir şey olmaması yüzünden, 19 can daha Nurullah Ercan'a ait maden ocaklarında kaybedildi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.