Gölköy’de İklim mi değişiyor?

            30.09.2005

Dünya Coğrafyasında yaşanan değişimlerden çok sık söz etmeye başladı bilimle uğraşanlar. Kutuplarda dengeler değişiyor. Atmosferde ozon tabakası deliniyor. Yeraltı kaynakları bitiyor. Dünya her gelen yıl biraz daha ısınıyor. Sanki cehennem yeryüzünde etkisini gösterip bedenleri yakıp kavuracak. Düşünceler eriyip yok olacak, hayaller uçacak, umutlar birer birer sönecek.

Dünya ömrünün ne olduğunu kesin hesapla kestiremeyenlere, bir noktada yardımcı oluyor gibi yaşanan doğal afetler. Kentleri yutup yok eden kasırgalar. Dünyayı yerinden oynatan depremler ve neden olduğu tusunamiler belki de bu hızlı değişimin habercileri...

Hemen herkesin bildiği, efkarını dağıtmak stresini atmak için meşe ağaçlarının gölgesinde serinleyip gölün maviliğinde gönlünü dinlendiren insanlar mevsim normalliği içinde sanki erken üşümeye başladılar.

Gölköy sırtlarında rüzgarı oluşturan ağaçların uğultusu kulaklarımızı tırmalarken serinliği bedenimizde şok etkisi yaparak titretmeye başladı. Bir tarafta sıcak dalgası beynimizi uyuştururken bir tarafta estirilen soğuk rüzgarlar kanımızı dolduruyor.

Gölköy’ün belli bir yeri, belli bir anlamı var bizim düşüncelerimizde. Gölköy’ün dinlendirici özelliğinin yanında bilimsellikle de taçlanmış olması, düşüncelerimizin enerji kaynağını oluşturuyor. Gölköy yamaçlarından saçılan bilimin pozitif ışığından önümüz aydınlanıyor, ufkumuz açılıyor. Gölköy sanki Bolu’nun geleceğe uzanan yol haritasının çizildiği beyin gücünün toplandığı ana merkez.

Gölköy’de mevsim gereği meşeler sarardı. Yapraklar sarı sarı dökülerek örtüyor toprağı. Son baharın kendine özgü güzelliğiyle yatsın kış uykusuna der gibi. Gölköy’de tepelerden gelen rüzgar ciğerlerimizi delercesine esiyor. Ne bilimin korumacılığı, ne iyi niyet. Aşağılardan uzatılan eller boşta kalıyor, dost ellerle kavuşamıyor, dost ellerin sıcaklığıyla ısıtamıyoruz bedenlerimizi.

Çok yakında şenlik var Gölköy’de. Eskiler yeniler harman olup çiçek sunacaklar Cumhuriyeti kuran atalarına, bilim yuvasını armağan eden hayırların efsane ismi İzzet Babalarına.

Gölköy’de rüzgar sertleşip kasırgaya dönmese. Hep birlikte gidip hayırlar dilesek ülkenin geleceği olan genç beyinlere. Hoşgeldiniz deyip başarılar dilesek eski yeni genç kuşaklara. Dilesek de nasıl dilesek?

Beldenin insanları sıcacık yüreklerini açacaklar genç beyinlere. İşte Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı ve de Bolu Kalkınma Vakfı merhaba diyerek karşılayacak gençlerimizi dönerleriyle içecekleriyle. Ülkenin geleceği gençlere bizde hoşgeldiniz diyor başarılar diliyoruz. Yeni eğitim öğretim yılı herkese hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.