Görev şimdi başlıyor başarılar rektörüm

İş yapmakla, iş yaptırmak ayrı bir beceri istiyor. Birinde aklınızı becerinizle birleştirerek proje doğrultusunda çalışır, ürünü ortaya çıkarırsınız. Olumlu olumsuz eleştirilerde adres bellidir. Ortaya çıkan esere başkalarını ortak etmez, sorumluluğu üstlenirsin.

    İkincisinde olay farklıdır. Burada "ben" yok "biz" vardır. Görevin yerine getirilmesinde emir komuta zincirine eklenen halkalar vardır. Ürün sizin isteğiniz doğrultusunda başkalarının becerisi, ustalığı, anlayışı ve ilgisi ölçüsünde ortaya çıkar.

    Yapılan çalışmada ortaklık, ortak anlayış vardır. Yapılan işte emreden, emri yerine getiren vardır. Bu tür çalışmalarda taraflar arasındaki bağı güçlendiren güven-sevgi-saygının önemi büyüktür. Bir kurumun başarısında bu üçlünün önemi görmezden gelinmez.

    Bizim tek sıkıntımız, bu konudaki ortak aklı kullanıp verimliliğin artmasında şifrenin böyle olduğu bilinmesine karşın, eylemde bir türlü uygulayamaz oluşumuzdadır. Emir veren olarak ya, aba altından sopa göstererek çok konuşuruz. Ya da, sık sık sarı zarfla uyarıyı öne çıkarırız. Oysa meşhur sözdür; "saklama hırsız çok, söyleme arsız edersin" denir.

    Bir bilim yuvasında meydana gelen olağan değişimde nereden aklıma geldi bunlar bilemiyorum. Belki de, görevimiz süresinde yaşadıklarımızdan. Belki de çevremizde olanlardan. Yolumuzu aydınlatan, ufkumuzu açan, doğrunun ne olduğunu, nasıl olduğunu gösteren, ilimin, bilimin formülünü uygulanabilir şekliyle öğretenlere söylenecek sözlerde, kantarın topunu kaçırmak, çizmeden yukarı çıkmak olsa da lütfen bağışlayın. Bütün bunlar son dönemlerde yaşanan olayların bir dürtüsü olmalı. Yeni rektörümüz Prof. Dr. Sn. Atila Kılıç dün, kendi görev alanı içinde yasaların öngördüğü çerçevede görevini yerine getiren kişiydi. Sevap ve günahtan bireysel olarak sorumluydu. Şimdi durum farklı. Artık bütünün parçasından değil, bütünün kendisinden sorumlu. Bu sorumlulukta paylaşım, güven, sevgi ve saygı önemli. Bu sorumlulukta makamın özündeki yükümlülüğün yerine getirilmesinde, öğretim elemanları ve binlerce öğrenciye verilecek mesajlar önemli olmalı.

    Şu kısa geçiş süresinde kendilerini örnek aldığımız bilimin emekçileri, olması gereken güzelliklerin nasıl olduğunu göstereceklerdir. Rahmetle andığımız hayırların efsane ismi İzzet Baysal adını, ortak aklı kullanarak dünyaya duyuracaklardır. Bolu insanının yanında olup, yaşam standardımızı yükseltmek için yolumuzu aydınlatarak açacaklardır.

    Prof. Dr. Kemal Güçlüol’dan başlayan bayrak yarışında süresi içinde koşan Prof. Dr. Sn. Nihat Bilgen’e, Prof. Dr. Sn. Yaşar Akbıyık'a teşekkür ediyorum. Böylesi görevlerde bulunanların model olma özelliklerinden, bu toplum çok şeyler öğrendi. Şu anda bayrağı teslim alan Prof. Dr. Sn. Atila Kılıç'ın kendinden öncekilerden daha hızlı koşmasını bekliyor, başarılar diliyorum.

    Nöbet değişiminin üniversitemize, Bolumuz’a, ulusumuza, öğrencilerimize hayır getirmesini gönülden istiyorum.

20.02.2006

Bu yazı toplam 708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.