Göynük Doğa Otel de Turizm buluşması -3-

            04.08.2005

Program gereği toplantı için Doğa Oteldeyiz. Yemek sonrası içilen kahve ve çaylardan sonra toplantı salonundayız.

Uzun zamandır amacına yönelik hizmete açılamayan otel, Göynüklü iş adamlarının bir araya gelerek otel olarak değerlendirilmiş. Otelin çevre düzenlemesi içinde düşünülen futbol, voleybol, basketbol sahaları, atış poligonu, yüzme havuzu mini hayvanat bahçesi gibi tesisler henüz yapılmamış ama otel temiz ve hizmet iyi.

Belki bu yeni toplantı gibi konularda ev sahipliği yapmanın getirdiği dezavantajlar, toplantı yapılan anfi şeklindeki salonda ses düzeninin olmayışı bizim gibi not tutanlar için olduğu kadar, dinleyiciler içinde sıkıntı yarattı. Zaman içinde herşeyin yerli yerine oturacağına inanıyorum.

Toplantı başlıyor:

Dışarıdan gelen uzmanlarımız; OTİ Şirketler Grubu Yön. Kur. Bşk. Yrd. Coşkun Yurt, Gazeteci Yazar Zeynep Göğüs, Turizm Yatırımcıları Derneği İcra Kurulu Bşk. Tevfik Köletavitoğlu, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilke Aksu Kocaoğlu, Urak Temsilcisi Dr. Melih Bulu, Rehber Serdar Eşmeli Panelist olarak yerlerini aldılar.

Toplantının açış konuşmasında ilk söz Sn.Umut Oran’ın, gönüllü yapılan bir toplantı olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında amacın; elimizde bulunan değerlerin önüne çıkarılması, pazarlanması için yol haritasını çıkarmak olduğunu anlattı.

Sabahattin Yamaner: Bolu’nun genel değerleri üzerinde duruyor. Bu değerlerimizi geliştiremediğimizi, yaylalarımızı beton yığını haline getirdiğimizi, tavuk kümeslerinin Bolu ovasından yaylalara kadar yayıldığını, Büyüksuyun ele alınmasını, turizm için akla gelebilecek herşeyin masaya yatırılması gerektiğini söyledi.

Vali Yrd. İsmail Eroğlu: İlimiz sınırları içinde göl, gölet, yayla, avcılık ve av varlıkları, sıcak su kaynakları, sağlık tesisleri, mağara ve kaya evleri, turizm tesisleri ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bolu’nun tarih ve kültür kenti olduğunu, turizm alanları, yatak kapasitelerinden bahisle 7 Göller mastır plan çalışmalarından söz etti.

Valimiz Ali Serindağ: Kendisine söyleyecek pek söz bırakılmadığından başlayarak bu toplantının nereden çıktığını açmaya çalıştı.

Daha önce yapılan toplantıların Bolu dan gelenlerin katılımıyla olduğunu, bunun değişik bir türününün uygulanmasını istediklerini, toplantıda katılımcı sayısından ziyade sektör temsilcilerinin olmasını düşündüklerini söyledi. Bolu’nun turizm konusunda Türkiye’nin ilk sıralarında yer aldığını, Bolu da turizm çeşitlendirmesinin ne olmalı sorusunun cevaplandırılmasını, tarımsal atıkların değerlendirilip ekonomiye yeniden kazandırılmasını, göllerimizin kirlenmesinin önlenmesini, yaylaların yöntemine uygun olarak turizme açılmasını, tünel çalışmalarının sonucu bazı esnaf kesiminin zararının önlenmesini, insanların Bolu’ya uğramalarının nasıl sağlanması gerektiğini, park sorununa çözümün nasıl olmasının önemine değindi.

Bolu da herkesten, herşeyden, heryerden farklı birşeyler yapılmalı.

Bolu da her yerin ayrı bir değeri var. Bunu ayrı ayrı ele alıp bir bütün halinde değerlendirmenin gerekliliğini söyledi ve Bolu ile ilgili CD seyrinden sonra...

Söz Panel Yöneticisi Tevfik Köletavitoğlu’na devredildi. Bakalım neler dedi.

Bu yazı toplam 615 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.