Göynük Doğa Otel'de Turizm buluşması -2-

            03.08.2005

Yaşam içindeki güzellikler, yeni buluşlar, düşünceler de oluşan hayallerin sonucu elde ediliyor. Çubuk gölüne açılan pencereden bakıldığında umarım insanlar hayal ettiği bir yaşam içinde kendilerini bulurlar. Umarım Metin Güney’in söylediği şekilde insanlar hayal ettiklerini bu dizide bu yerde bulunurlar. Dizinin Adı mı? Rüzgar Vadisi.

Tüm bu güzelliklerin yakalanabilmesi için günde 160 kadar insanın görev aldığı şu çalışma aşamasında yöre insanının maddi olmasa bile manevi desteğine ihtiyacı olduğunu söyleyen Sn. Güney bu konuda haklı olarak herkesin elini uzatmasını bekliyor. Büyük bir olasılıkla Eylül ayında gerçekleşecek dizi, Asmalı Konak örneğinden daha da ileriye giderek bölgede önemli bir turizm patlamasına neden olur. Kolay gelsin diyorum.

Çubuk gölünden sonra tarihi ve kültürel varlıklarımız olan mekanlarımızı görmek üzere şehir merkezindeyiz. İlk durak Akşemseddin hazretlerinin türbesi. 1459 yılında vefat eden Akşemseddin hazretlerinin ölümünden dört yıl sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. Türbenin hemen yanında Orhan gazinin oğlu Gazi Süleyman Paşa adını taşıyan cami ve hamam.

Daha sonra tarihi konaklardan birisi Akşemseddin oğlu konağı ve Zafer kulesi geziliyor ve Erpiliç Restaurant da öğlen yemeği yenerek toplantı için Doğa Otele hareket ediliyor.

Turizmin olmazsa olmazlarından olan tarihi mekanlar, doğal güzellikler, kültürel değerler, temizlik, konaklama rahatlığı ve güvendir. Bu değerleri en güzel şekilde vitrine koyup pazarlamak vazgeçilmez davranışlardan olmalı. Bu davranışlarda ev sahibi konumunda bulunan her kesimden insanımızın göstereceği davranışın önemi büyüktür. Güven verici davranışların yanında güler yüzlü, yardımsever, dost yaklaşımlarla hemen herkesin temizlik konusunda gösterecekleri büyük bir titizlik ve özveride bulunma görevi vardır.

Öğlen sıcaklığının ok gibi beynimize delercesine etkilediği bunalım içindeki bizlerin dikkatini çeken en önemli görüntü, ilçenin ortasından gecenin derenin çok kirli oluşuydu. Otların kaplandığı, çevresel atıkların örttüğü, çirkinliğin yok edilmesi için sığınılacak bir mazeretin olduğunu düşünemiyorum. Eski gelenek göreneklerimizi pazarlamaya çalışırken, imece usulünün unutulmuş olması üzücü. Bir başka üzücü olay ve affedilmez olan tarihi Süleyman Paşa hamamının içler acısı görüntüsüydü.

Kazan tamiratı, duman ve su oluklarının doluluğu nedeniyle hizmete sunulamayan hamam içindeki dağınıklığa çözüm bulunamıyorsa işimizi ciddiye aldığımız mesajını alıyor. Buradaki turizm buluşmasının karamsarlığını yaşamaya başlıyorsunuz, çok üzücü.

Son zamanlar da bayan masörlerin görev aldığı Türk hamamları ekranlarda boy boy yerini alırken biz iki tokatlı tellak tutup hamamı tam sezonunda çalıştıramıyorsak gerçekten üzücü...

Bu yazı toplam 696 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.