Göynük Doğa Otel'de Turizm buluşması

            02.08.2005

Bolu’nun geleceğini arama çalışmaları yöneticilerimizin düşüncelerinde önceliğini yitirmeden devam ediyor. Ne kalkınmada öncelikli iller sıralamasında, ne teşvik yasalarında, ne de kamu yatırımlarında düşlediği yeri bulamayan Bolu, sorunlarına çözüm amaçlı arayış içinde.

Halkın refah düzeyini yükseltebilmek için "Kendin pişir kendin ye metoduyla" kalkınmanın formülünü turizm üzerine kuran Bolu,Allah’ın lütfettiği doğa güzelliklerini küçük rütuşlarla vitrine koyup pazarlama arayışlarını bu kez de Göynük ilçemizdeki "Doğa Otelde" 30-31 Temmuz 2005 tarihlerinde gerçekleştirdi.

Göynük, Bolu yolu üzerinde ilçeye 7 km mesafeli "Doğa Otel" on bin metre kare kapalı alanı olmak üzere onyedi bin metre kare alan üzerine kurulmuş. Yüzkırk yatak kapasiteli, beşyüz kişilik restaurantı, yüzelli kişilik küçük salonu, anfi düzeninde dizayn edilmiş toplantı mekanları, T.V dinlenme ve oyun salonlarına sahip.

Bolu Valiliği ve Bolu Ticaret Sanayi Odası tarafından düzenlenen turizm buluşmasına Valimiz, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Turizm İşletmecileri, Kamu kurum, Dernek ve Vakıf yöneticileri ile basın temsilcileri yanında İstanbul’dan konusunda uzman turizmciler katıldı.

Program saat 09.00 da kahvaltı ile başladı. Saat 10.00 Çubuk Gölü, Göynük ilçesi tarihi mekanlarının gezilmesi. Saat 13.00 de Erpiliç Restaurant da yemek ve saat 14.00 de Doğa Otel de toplantıyla devam edildi.

ÇUBUK GÖLÜ: Çubuk gölü Göynüğe 11 km mesafede, Kayabaşı tepesinden inen heyelan sonucu vadinin önünün kapanmasıyla oluşmuş. Deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikteki göl 15 hektar büyüklüğünde, 13 metre derinliğinde gölün hemen kenarında Gölbaşı Mahallesi olup etraf çam ormanlarıyla kaplıdır. Günü birlik geziler ve kamp içi uygun olup sakin ve dinlendirici özelliği il doğa harikası bir yer.

Çubuk gölü geleceğe uzanan zaman tünelinde tarih sayfalarında başka bir görünümle yerini almak üzere gelinlik kız gibi yeniden hazırlanmakta.

Çubuk gölü; yaklaşık dört yıl sürecek uzun bir diziye ev sahipliği yapmak üzere, Kanal D Televizyonu tarafından yeni bir görüntüyle ekranlara yansıyacaktır.

Eskişehir Üniversitesi’ne ait 45 dönümlük arazi üzerine kurulmaya başlayan 5 yel değirmeni, eski yapı tarzında köy evi, kümesi, ahırı, ağılı, terasları ve çevre düzenlemesiyle yeni bir hayal alemi yaratmaya çalışan Yönetmen Metin Güney aynı zamanda mimar, sanki alnında biriken teri silmeye fırsat bulamayacak şekilde hırsla çalışıyor.

Burada öyle bir dizi çekimi yapılacak ki, her kesimden insan kendi hayal ettiği yaşam tarzını içinde bulacak. Onlar da dizinin oyuncuları gibi dizinin bir parçası olacak diyor.

Burada dokuya hiç zarar verilmeyecek. Türleri kaybolmuş doğa bitkileri yeniden canlandırılacak. Göl ile yol arası yeşillendirilecek.

Çubuk köyü evleri dış cephesinden kiremitine yenilenerek doğaya uygun hale getirilecek. Göle 35 bin civarında sazan balığı atılarak ayrı bir özellik kazandırılacak ve gölde 7-8 kayık bulundurulacak.

Çevrede çardaklar ve oturma gurupları olacak. Kimi insanlar geçmiş anılarını konuşacaklar titrek sesleriyle. Kimi sevdalılar sıcak yüreklerini birbirine yaklaştırıp geleceğin hayalini konuşacaklar sevdalarıyla.

Kimi insanlar yaşamın güzelliğini seslendirecekler mısralarında, kimileri de öyküler romanlar yazacak güzellikler üzerine.

Tüm bunlar güzel de ya yapım zorlukları?!

Bu yazı toplam 1152 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.