Göynük Doğa Otel'de Turizm buluşması -4-

            05.08.2005

Oturum Başkanı Tevfik Köletavitoğlu:

"Turizm de birbiriyle yarışan çok faktörler var. Burada önce görsel envanter sunulacak. Tarih, kültür, folklor, inanç, spor, kamplar, mola imkanları vb. bu faktörün hepsini en büyükten başlayarak sıraya koymadan, değerleri birbirine yakın olarak nasıl yan yana getirip değerlendirebiliriz? Bunları nasıl azaltabiliriz? Bunları kim yapacak? Devlet mi, Belediye mi, Üniversite mi, halk mı kim yapacak?

Bolu’nun nüfusu Türkiye ortalamasından daha genç, bu değerleri daha verimli olarak nasıl kullanabiliriz?

Dünyada neler oluyor? Blok tatiller tarih oluyor. Bugün bölünmüş tatiller gündeme geliyor. Kitlesel satışlar yerine daha küçük satışlar ortaya çıkıyor. Ulaşımda hava yolu tercihi ve küçük araçlarla yapılıyor. Merkez insiyatifi varlığını sürdürüyor. Ama yerel yönetim daha önemli hale geliyor. Yerel yönetimlerin projeleri, yerelin görev alması çok önemli.

Bolu da ne yapılabilir, nasıl projelendirilir?" diyerek salonda bulunanlardan görüş istedi.

Çok önemli olması nedeniyle sordum; Bolu’nun nüfusu Türkiye ortalamasından genç. Bu ve diğer soruları nasıl değerlendireceğimizi sordunuz. Bizler şimdiye kadar yaptığımız toplantılar da bunların yanıtını veremediğimiz içindir ki bu toplantı da buradayız. Bu konunun uzmanları ve dışarıdan bakan gözlemciler olarak sizler nasıl değerlendiriyorsunuz dediğimde ikinci oturumda değerlendirelim diye not aldılar.

Coşkun Yurt:

"Günü birlik konaklamayan bir turist grubu var. Turist tesisi istiyor. Eğlence istiyor. Öncelikle Boluluya burada turizm yapıldığına inandırmak lazım.

Kalite olmalı. Öncelikle iç pazarı canlandırmak gerekli. Dış pazara açılmak daha kazançlı ama önce iç pazar. Turist akla gelen herşeyi yerinde bulmak ister. Bunları yerine getirmek zorundasınız. Ben dışarıdan turisti uçakla getiren bir grubun başkanıyım."

Zeynep Göğüs:

"Ürünü tanıtma ve geliştirme bakımından Bolu’ya nasıl bakmak lazım. Bu konuda büyük bir pazarlama projesi yapılmalı. Neyi pazarlayacağız? Marka anlamında ve karlılık açısından Bolu markası nasıl olmalı? Ortak mesajlar belirlenmeli. Turizmi genç nüfusun sahiplenmesi sağlanmalı. Alt koşullar nasıl olmalı planlanmalı. Dışarıdan bizi görenlerin nasıl gördüğü önemli."

Hemen şu soru geldi aklıma. Bizler doğal varlıklarımız, tarih ve kültürümüzle hep övündük halen de övünüyoruz. Siz bizi dışarıdan nasıl görüyorsunuz?

Dr. Melih Bulu:

"Ekonominin rekabet edebilirliği önemli. Bolu da turizm önemli. Peki Bolu da turizm ne? Herkes turizmden bahsediyor. Buradan şuraya gelmek istiyorum. Sokaktaki adamın anlamayacağı bir işe girin. Eğer sokaktaki adam yapacağınızı anlarsa çok hızlı bir rekabet başlar.

Bolu turizme girecekse biz kendimizi benzerlerimizden nasıl farklılaştırabiliriz. Şehir merkezine turist gelmiyor derken gece saat 22.00’den sonra açık lokantanız olmuyor. Yemek yiyecek ele alınır bir yeriniz yok. Şehriniz çok kirli. Hava ve doğal alanlarınızı kastediyorum. Turizm çeşitliliği bakımından rekabet yoğun. Bolu orta büyüklükte bir şehir. Tek bir sektör seçilmeli. Onun için içeriden oyuncular, dışarıdan uzmanlar olmalı. Bolu turizme yönelik çok iyi bir avantaja sahip bunu unutmamak gerek."

Serdar Eşmeli:

"Tarihi ve kültürel envanter turizme nasıl döndürülür? Yapılacak olan 'Rüzgarlı vadi' dizisi Asmalı konak gibi bir rant sağlayabilir. Ben hafta sonu Göynük, Mudurnu Bolu üçgeninde turlar düzenlemeyi düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde buna başlayacağım. Elinizde ne kadar broşür varsa bana verin. A.İ.B. Üniversitesi Turizm bölümünde Rehberlik sınıfları varsa onlarla işbirliği içinde konuyu aşarız."

Bu yazı toplam 753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.