Göynük Doğa Otel'de Turizm buluşması -5-

            08.08.2005

Prof. Dr. Bilke Aksu Kocaoğlu:

Bu konuşulanlar tek tek biraraya geldiğinde size neyi hatırlatıyor?

-Turist ne istiyor cevabını vermek gerekiyor. (Kalite, temizlik, hizmet, güven)

-Bolu halkı olaya sıcak bakıyor mu? Bu araştırılmalı.

-Dışarıdan bakıldığında Bolu nasıl görünüyor?

-Çok çeşitli ürünleri bir araya getirmek önemli. Bunu yapabiliyor muyuz?

-Organizasyon yetersizliği olduğunu düşünüyorum. Bu organizasyon nasıl yapılacak? Yemek uzmanları yemeklerinin çok iyi olduğunun garantisini nasıl verecek? Bu garantiyi verebiliyor mu?

Toplantıda yapılan bu konuşmaları ses düzeninin olmaması nedeniyle kendimi zorlayarak başlıklar halinde alarak aktarmaya çalıştım.

Toplantının bu bölümünden sonra salonda bulunanların görüşleri alındı.

Dorukkaya Oteli Genel Müdürü Yusuf Avcı:

"Ulaşım sorunu yaşıyoruz. Hava ulaşımı gerekli. Kış sporları ağırlıklı hizmet verdiğimiz için bu mevsimde çok zorlanıyoruz.

Gelen müşteri hafta sonu değerlendirmesiyle bir gece kalıyor. Bu koşullarda müşteri kayak mı yapacak? Bolu’ya mı gidecek? Gece kayaklarına başladık. Bir yenilik.

Yaz sezonunda oteli kapatıyoruz. Böylesi tesisler turizme kazandırılmalı."

Cevap: Her noktadan Bolu’ya uçak kaldırılması imkansız. Yurt dışını görüp hava limanı istemek biraz yanlış.

Abant Palas Otel İşletme Müdürü Alparslan Kılıç:

Spor sahası yaptık. Spor adamlarının reklamı önemli. Fatih Terim’le yapılan röportajın etkisi oldu. Herkes elindeki gücü ortaya koyarsa güzel şeyler olur. Çevreyi tanıtım gezileri düzenliyoruz. Bolu’da görülebilecek yerleri onarıyoruz.

Nevzat Anlıtan:

Bizi zorlayan unsur sizlersiniz. En büyük noksanımız tanıtım. Gezelim görelim programı turizmi patlattı.

Yurdaer Kalaycı: Ahilik kavramının öneminden, her gün çoğalan tavuk kümeslerinin nadide İran halısı gibi doğa güzelliğine sahip Bolu ovasının elden çıktığını dile getirdi. Yaylalar yaylalar dedikçe betonarme binaları yükseltiyoruz. Mengen Aşçılık Festivali’nin Bolu’ya hiçbir faydası yok. Bolu’da, Bolu’ya özgü bölge ağırlıklı bir mutfak yok. Çünkü Bolu mutfağı Türk ulusunu simgeleyen bir kültürün misyonunu üzerinde taşıyor.

Prof.Dr. Mustafa Kara A.İ.B.Ü. B.M.Y. Okulu İktisadi ve İdari Programlar Bşk:

İstanbul gibi bir metropolün ayak ucunda olan Bolu’yu devre dışı tutamayız. Bolu’da alternatif turizm, eko turizm, spor turizmi olayları var. Sanayi, turizm konusu uzun süredir tartışılıyor ama alternatif bir planımız yok.

İsimlerini alamadığım işletme sorumlularının da görüşleri vardı. Turizm alanlarının belirlemediği, Sarıalan bölgesine ait gelişmelerin netleşmediği, 12 yaylanın bulunduğu bu alanda pansiyonculuğun geliştirilebileceği, yeni turizm alanlarının belirlenmesi gibi.

Panalistlerden gelen bir öneri: Bolu Turizm İl Koordinasyon Kurulunun kurulması.

Bu oturumda işletme sahipleri de ağırlıklı bir biçimde tanıtım üzerinde durdu. Oysa tanıtımdan kendileri sorumlu olmalıydılar.

Oturum başkanının son olarak turizmle sinerji yaratabilen, turizme destek olarak başka neler devreye girmeli dediğinde, aklıma gelen üniversite gücümüz oldu.

Bundan birkaç yıl önce ilimizin sıcak su kaynaklarını değerlendirmek üzere 3 gün süren kalabalık bir grupla bilimsel toplantı yapıldı. O toplantıda kaplıca sularımızın kimyasal özellikleri içinde Bolu kaplıca suyunun kalp rahatsızlığına da iyi geldiği ifade edildi. Bizim dışımızdaki kaplıcalar sularının hangi hastalıklara şifa kaynağı olduğunun yoğun biçimde reklamı yapılırken, biz ne yaptık, sorgulamak gerek.

Kış sporları ağırlıklı hizmet üreten otellerinizin yazın kapatıldığı söyleniyor. Yabancı ülkelerde yapılan çim kayağı araştırılıyor mu? Üst yönetimlerde sağlanacak koordinasyon sonucu futbol sahaları yapılarak spor kulüplerine hizmet üretilmez mi? Biz her geçen gün artan bir öğrenci potansiyeline sahip bir üniversite sahibi olduğumuzu söylüyoruz. Her biri canlı turizm elçisi olacak bu öğrencilerden gereği gibi yaralanabiliyor muyuz? Dedim.

İkinci oturumda değerlendirileceği söylendi.

Toplantı pazar günü de devam etti. Mazeretim nedeniyle gidemedim. Gelişmeleri aktaracağım.

Bu yazı toplam 767 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.