Göynük’e kurulacak Termik Santral’e siyasilerden tepki; "Doğayı katletmeyin"

Göynük’e kurulacak Termik Santral’e siyasilerden tepki; "Doğayı katletmeyin"

Göynük'te kurulması düşünülen termik santral siyasilerden tepki görüyor. DSP İl Başkanı Mehmet Özbey ve DYP Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar’ın yaptıkları açıklamalardaki görüş, santralin Göynük'ün doğasını öldüreceği ve sağlık

Göynük'te kurulması düşünülen termik santral siyasilerden tepki görüyor. DSP İl Başkanı Mehmet Özbey ve DYP Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar’ın yaptıkları açıklamalardaki görüş, santralin Göynük'ün doğasını öldüreceği ve sağlık sorunlarına yol açacağı noktasında birleşiyor.

DSP İl Başkanı Mehmet Özbey, Göynük'te yapılacak termik santralin, o bölgedeki doğayı yok edeceğini, bunun en canlı örneğinin Nallıhan-Çayırhan'da görüldüğünü ve Nallıhan'daki çiftçilerin ve yöre halkının bu zararı yaşadıklarına dikkat çekti. Göynük'te kurulacak termik santralin Himmetoğlu ve çevresinin doğasını yok edeceğini söyleyen Özbey, Göynük, Mudurnu ve Eskişehir'e kadar olan bölgeyi de etkisi altına alarak, doğayı katledeceğini savundu. Özbey, bunun en canlı örneğinin Nallıhan'da yaşandığını ifade ederek; “Nallıhan-Çayırhan'da bulunan termik santralin çevreye verdiği zarar ortadadır. Bu zararı o yörede bulunan çiftçi ve yöre halkı yaşamaktadır” dedi.

“DOĞAYI YOK ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK”

700 işçi çalışacak diye, çevreyi ve yöre insanını perişan etmeye kimsenin hakkı olmadığını belirten Özbey; “700 işçi çalışacak diye, çevreyi ve o yöre insanlarını perişan etmeye, doğayı yok etmeye kimsenin hakkı olamaz ve bu hakkı kendinde görenler de yaptıkları yanlışın altından kalkamazlar. Avrupa ülkeleri, rüzgar enerjisinden elektrik üretirken, bizim hala kokuşmuş, çağın gerisinde kalmış, enerji üretim kaynağı olan termik santral ile uğraşmamız, AKP zihniyetinin rant kazanma uğruna 700 işçiyi bahane ederek, halkı kandırma çabalarının bir göstergesidir. Bunu her alanda yapıyorlar. Bunların amacı halka hizmet değil, kendine ve yandaşlarına hizmet etmektir. Göynük'te uyguladıkları uygulama da, Bolu'da yaşanacak olan bir örneğidir. Böyle bir uygulama iktidara oynayan DSP'nin iptal edeceği yanlış uygulamalar içinde yer almaktadır. AKP'nin yanlışlarının temizlenmesi iktidarda ana hedefimiz olacaktır” dedi.

UÇAR; ”HALKA NET AÇIKLAMA YAPILMALI”

Öte yandan DYP Merkez İlçe Oğuz Uçar da Göynük Termik Santraline tepki gösterdi. Uçar, dünyada insanların sanayileşme sonucu çevre kirliliğinin farkına varıp doğal gıdaların peşine düştüğü günümüzde, güzelliklerin bir bir gitmesine seyirci kalındığını söyleyerek; “Bolu'ya iş sahası açma becerisi gösteremeyen iktidarın, Göynük'te 700 kişiye iş vaadi ile Termik Santral kurma çalışmasını bu açıdan anlamak mümkün değil. İleride büyük sağlık problemleri ile karşı karşıya kalacak olan Göynük'e gerçekler net bir şekilde anlatılmalıdır. AKP'nin bu girişimi Göynüklü hemşehrilerimiz için ekmek kapısı değil, ölüm bacası olacaktır. Korkumuz budur” dedi.

28.09.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.