GÖZ GÖRE GÖRE Faciaya davet

GÖZ GÖRE GÖRE Faciaya davet

Tüpçüler için Bolu Belediyesi tarafından yaptırılmaya başlanan yeni tüp depolarının bulunduğu şantiye, 2.Komando Tugayı’nın atış poligonunun tam karşısında. Tüp depolarına isabet edebilecek serseri bir kurşun, büyük bir f

Tüpçüler için Bolu Belediyesi tarafından yaptırılmaya başlanan yeni tüp depolarının bulunduğu şantiye, 2.Komando Tugayı’nın atış poligonunun tam karşısında. Tüp depolarına isabet edebilecek serseri bir kurşun, büyük bir faciaya neden olabilir.

Tüpçüler tarafından, Belediye'nin eski çöp yığınlarının üzerine yaptırdığı tüp depolarının birbirini tetikleyerek büyük bir faciaya yol açabileceği belirtilirken, bunun iki ana nedeninin olduğu söylendi. Faciaya davet çıkartılmasının ilk nedeni metan gazının sıkışarak patlama yapabileceği iken; ikinci neden ise, tüp depolarının tam olarak 2.Komando Tugayı'nın Atış Poligonu'nun karşısında olması. Herhangi bir sekme sonucunda tüp depolarına ulaşabilecek olan kurşunun, herhangi bir tüpü patlatması sonucunda, diğer tüpleri de tetikleyerek patlatabileceğini söyleyen tüpçüler, inşaat başlamadan önce Belediye Başkanlığı'na itirazda bulunduklarını, ancak Belediye'nin kendilerini dinlemeyerek inşaatı yaptırdığını belirttiler. Tüpçüler ayrıca, yaşanabilecek bir olumsuzlukta Belediye’nin sorumluluğu üstlendiğini açıkladılar.

Gözden kaçırmamaları gerekirdi

Daha önce metan gazı patlamasının olabileceğini düşünerek Belediye'yi uyardığını ifade eden MOGAZ Bolu Bayisi Hakkı Öztürk, "Ancak dikkate alınmadık. Eğer dikkate alınsaydık, tüp depolarını oraya inşa etmezlerdi. Biz uzun süre karşı çıktık, ama Belediye buna karşın inşaatı devam ettirdi. En az 6 tüp deposunun olacağını düşünürsek, Allah korusun orada bir patlama olsa, çok kötü şeyler olur. Üstelik depo, atış poligonunun karşısında. Hiç değilse bunu gözden kaçırmamaları gerekirdi" şeklinde konuştu.

Bir tüpün patlaması, diğerlerini tetikler

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın uygun gördüğü yere inşaat bitince geçeceklerini ifade eden Ocak Gaz Bolu Bayi Bülent Ateşurgun ise; "Orada bir takım araştırmalar yapılmıştır. O araştırmaları yapanlara güvenerek tüplerimizi oraya taşıyacağız. İnşaat bitip de, depo faal duruma geçtiğinde, orada yaklaşık olarak 10 bin tüp olacak. Metan gazı ya da kurşun sekmesi sonucunda bir tüp patlarsa, bu patlama diğer tüpleri de tetikleyerek büyük bir maddi hasara yol açar."

Belediye sorumluluğu üstlendiğini söyledi

Kendi depolarının da diğer tüpçülerinki gibi şantiyeye kurulacak olan tüp deposuna taşınacağını ifade eden Güney Gaz Bolu Bayi Murat Yıldız, "Daha önce biz buna karşı çıktık, ancak Belediye'ye bunu kabul ettirip sonuç alamadık. Biz hem atış poligonunu, hem çökme tehlikesini, hem de metan gazını söyledik. O alanda bulunacak olan tüpler kurulduğu alana basınç uygulayacağı için, herhangi bir çökmeye ya da metan gazı patlamasına neden olabilir. Ancak Belediye herhangi bir olumsuzluğa karşın, sorumluluğu üstelendiğini söyledi" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.