Gözlük

Gözlük; gerektiğinde sağlık nedeniyle, gerektiğinde aksesuarımızı tamamlama niyetine kullanılan bir eşya. Numaralısı, numarasızı, renkli-renksiz, kırılır kırılmaz camlı bu gözlüğü kullanma merakı hemen herkeste vardır.

Son günlerde çevremizdeki olayları gördükçe 1960’lı yıllarda Düzce’de öğretmenlik görevimizi yaparken tanıştığımız Cemal Hoca ile yaşadığımız olayı anımsadım.

Düzce Aydınpınar Köyü’nde Demircilik-Marangozluk Kursu öğretmenleri olarak, Niyazi Korkmaz’la birlikte çalışıyoruz. Cuma vaazlarından çok hoşlandığımız için Cemal Hoca’yı dinlemek üzere namaza giderdik. Deli Cemal diye anılan bu hocamız, ne hikmetse bizi sevmişti. “Hocalarım; siz laf değil iş üretiyorsunuz. Bu gençlerin bileğine ailelerinin geleceğini düzenleyecek sanat bileziğini takıyorsunuz. Onları meslek sahibi yapıyorsunuz” derdi. Belki de sevgisi bu yüzdendi... Sağsa Allah selamet versin, öldüyse Allah’tan rahmet diliyorum.

Düzce’nin pazarı olan güneşli güzel bir Perşembe günü pazaryerinde gözümüzde güneş gözlükleri evlerimiz için Niyazi Korkmaz’la birlikte birşeyler almak için dolaşıyoruz. Birara omuzumuza bir el dokundu. Döndüğümüzde Cemal Hoca ile yüzyüze geldik. Hal hatırdan sonra direkt olarak bu güzel havada bu gözlükleri neden taktığınız, gözlerin güneş ışınlarına ihtiyacı olduğunu, göz sağlığı açısından iyi olmadığını anlatmaya başladığında, hemen gözlüklerimizi çıkarmaya başladık. Elimizden tuttu. “Takın takın. Kara camların arkasından nereye baktığınız belli olmaz” dedi.

Şu sıralarda herkesin gözünde gözlük, düşündüklerinin doğrultusunda nereye baktığı belli değil. Herkesin gözünde gözlük. Hem de numaralı cinsinden. Hangi düşüncelerin etkisinde hangi numaraları çevirdiği belli değil. İnsanlarda güven kalmadı. Her merhabanın altından ne çıkacak kaygısı var. Güvenimizi kaybettikçe sevgimizi de kaybediyor olmalıyız ki, birbirimizin yüzüne bakmadan sıkılır hale geldik...

Çoğu olayda insanları eleştirirken; gözünde at gözlüğü var. O çevresinde olan bitenleri göremez. Aynı yol güzergahında ne varsa onu görür, onu biliriz deriz.

Çevrenizde öylesine çirkin olaylar gelişiyor ki, mideniz bulanıyor. Keşke gözümüzde sadece at gözlüğü olsa da, yolumuzun üzerinde bulunan pislikleri görebilsek. Keşke ayağımıza takılacak taşları görebilsek de bulundukları yerden kaldırıp bir kenara koyabilsek.

Günümüzde önümüzü görebilmek için gözümüze takmamız gereken sanırım sadece at gözlüğü olmalı. Numaralı düşüncelerin numaraları gözlükleri dünyayı çirkinleştiriyor.

Bu yazı toplam 1042 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.